Według organizatora, poznańskiej agencji artystycznej Go Ahead i miejscowych władz, na festiwal przyjechało kilkanaście tysięcy osób. Szef agencji Łukasz Minta mówił w piątek dziennikarzom, że jeszcze więcej fanów przyjedzie w sobotę na koncert holenderskiego zespołu Within Temptation i niedzielny występ Kultu.
Do niedzieli wystąpi prawie 30 kapel zawodowych i kilka amatorskich, z których najlepsza otrzyma „Złotego Kameleona”. Odbędą się spotkania z artystami i autorami książek, pokazy filmów, otwarte zostaną wystawy. Kult zagra jedyny koncert związany z obchodami swojego trzydziestolecia. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej – zapowiada Go Ahead.
Wystąpi także Jello Biafra z grupą punkową grupą The Guantanamo School Of Medicine. Ma to być jedyny koncert Amerykanów w Europie. Na swoim profilu facebookowym Biafra zapowiedział, że będzie to też pierwsza i jedyna w najbliższej przyszłości okazja, by usłyszeć na żywo nowe, przygotowane z myślą o kolejnym albumie, utwory swojej formacji.
W piątek do północy fani rocka usłyszą jeszcze Katarzynę Nosowską, Buldoga, Set Your Goals i pięć innych formacji. Wśród nich jest amerykańska kapela Against Me, której lider Tom Gabel, po majowej zmianie płci, wystąpi w Jarocinie już jako Laura Jane Grace. Do niedzieli zagrają także m.in. powstały na nowojorskim Brooklynie i oczekiwany przez fanów Biohazard, Paula i Karol, Dead on Time, Coma, Kult, Arka Noego, Luxtorpeda.
Oprócz muzyki, festiwalowi goście uczestniczyli w piątek w odsłonięciu gabloty z Obrazami Przechodnimi prof. Piotra C. Kowalskiego i otwarciu wystawy zdjęć Krzysztofa Skorego z ubiegłorocznego festiwalu oraz w otwarciu wystawy zdjęć z ostatnich kilku edycji tej imprezy. Przez cały czas trwania rockowiska będzie czynna wystawa plenerowa „30 lat jarocińskiego festiwalu”. Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa.
W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski z Republiką, Armia, TSA, Dżem. Pod taką nazwą festiwal odbywał się do 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę wznowiono dopiero w 2005 r.
Co roku latem przyjeżdża na festiwal około 10 tys. fanów rocka. Organizatorzy twierdzą, że obecna edycja jest pod tym względem rekordowa. Jak poinformowała PAP rzeczniczka miejscowej policji Agnieszka Zaworska, w pierwszym dniu nie zanotowano żadnych incydentów.eb, pap