Ozdobą wystawy będą odtworzone z oryginalnego kruszcu insygnia królewskie: korona, berło i królewskie jabłko. - Materiał, z którego wytopiono insygnia, pochodzi z dukatów pruskich. Po trzecim rozbiorze Polski Prusacy zrabowali insygnia królewskie i przetopili je na monety. Kilkanaście lat temu udało się odzyskać partię tych monet. Odtworzone klejnoty koronne zrobione są więc z tego samego materiału co oryginalne – podkreślił dyrektor muzeum Gerard Radecki.
Wśród zaprezentowanych eksponatów znajdą się ponadto średniowieczne dokumenty, księgi przedstawiające obrzędy koronacji, tekst ceremoniału koronacji, przedstawienia ikonograficzne oraz zabytki archeologiczne.
Wystawa „Gniezno – miasto królów” jest kolejnym etapem projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”. - Chcielibyśmy przypomnieć, że Gniezno było miejscem koronacji pierwszych pięciu królów Polski. To szczególne miejsce na mapie nie tylko naszego regionu, ale także kraju – powiedział Radecki. Zaprezentowani zostaną też sami bohaterowie koronacji: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. Wystawa potrwa do 16 grudnia. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny dla najmłodszych "Zostań królem!", obejmujący warsztaty i lekcje muzealne.
To już druga wystawa, która odbywa się w ramach projektu promującego Gniezno. Poprzednia, zatytułowana „Polska około roku 1000”, zakończyła się w czerwcu.PAP, arb