Artyści, którzy wpadli na pomysł musicalu, uznali, że nadszedł czas, by na praktyki bankowe, które zachwiały gospodarką, spojrzeć oczyma satyryków. Teatr z widownią na 2 tys. miejsc reklamuje przedstawienie na swym portalu słowami: "Aby zrujnować gospodarkę, wystarczy kilka kukiełek".
"Anglo" obrał sobie za cel satyry bankierów, polityków, deweloperów i inwestorów. Jednym z nich jest taksówkarz, który kupił cztery domy w Bułgarii, nie mając wyobrażenia, gdzie właściwie jest Bułgaria - piszą irlandzkie media. W wywiadzie dla Radia BBC Ulster jeden z producentów spektaklu Darren Smith powiedział, że pomysł musicalu powstał w pubie i prawdopodobnie pozostałby w nim, gdyby nie to, że ku zaskoczeniu pomysłodawców pomysł przeciekł do mediów i - chwycił.
Musical jest historią o miłości, ambicji, chciwości, korupcji oraz krachu gospodarki, podaną w pikantnym sosie. Podano już tytuły niektórych songów musicalu, np. "Dopisz przyjacielowi zero" (Put A Zero On The End, He's A Friend), w znaczeniu: daj mu wyższy kredyt, bo to nasz człowiek; "Każdy ma gdzieś kuzyna potrzebującego finansowego wsparcia" (Everyone's Gotta Cousin).
Są też parodie przebojów: Marleny Dietrich "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" (w musicalu: "Gdzie są tłuste telewizory z tamtych lat", bo teraz są spłaszczone) oraz Freda Astaire'a "Puttin' On The Ritz". W tym ostatnim przypadku słowa zmieniono na "Puttin' On The Fitz", nawiązując do nazwiska dyrektora banku Anglo-Irish, Seana FitzPatricka.
Były premier Irlandii Bertie Ahern (1997-2008) jest wyobrażony jako kukiełka odgrywająca rolę lokaja, do którego codziennych obowiązków należy ubieranie i mycie prezesa banku Anglo-Irish. To aluzja do bliskich związków polityków partii Fianna Fail z bankierami. Początek procesu zdyskredytowanego bankiera FitzPatricka przed sądem w Dublinie wyznaczono na 8 października. - Ten trzymający w napięciu, niedorzeczny z założenia, gatunek kukiełkowego musicalu może się okazać najcelniejszą, jak dotąd, reakcją na prawdziwe wydarzenie, które wywołało w ludziach permanentny szok i śmiech niedowierzania - napisał o musicalu "The Irish Times".
Musical jest dziełem Johnny Morrisona, Darrena Smitha i Colma Tobina. Byli oni też autorami kukiełki (Dustin the Turkey) reprezentującej Irlandię na konkursie Eurowizji w 2008 r. Słowa do "Anglo" napisał Paul Howard.
Anglo-Irish to bank uosabiający wzloty i upadki tzw. celtyckiego tygrysa, jak nazywano irlandzki cud gospodarczy. Bank finansował m.in. firmy deweloperskie, które przeinwestowały na rynku nieruchomości w przeświadczeniu, że będzie on rósł w nieskończoność. Skutkiem było bankructwo najbogatszego człowieka Irlandii byłego prezesa Anglo-Irish Seana FitzPatricka, wpompowanie przez rząd ok. 30 mld euro w bank, którego i tak nie udało się uratować, a koszty akcji ratunkowej pogrążyły finanse publiczne, co wymusiło na rządzie wystąpienie o pomoc do Brukseli.
em, pap