Muzycy z Polsko-ukraińskiego zespołu Caci Vorba (czyt. Czaczki Vorba) zachwycili festiwalową publiczność żywiołową interpretacją muzyki karpackiej, cygańskiej i bałkańskiej. Jak tłumaczyli muzycy, Caci Vorba znaczy w języku cygańskim tyle co szczera mowa. Grupa istnieje od 2006 roku i ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Zespół jest laureatem m.in. IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz II Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu.
Koncert Caci Vorba poprzedził koncert Muzyki Łuku Karpat, w którym wzięły udział kapele towarzyszące zespołom biorącym udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Muzycy zagrali utwory ludowe z różnych regionów Karpat: Transylwanii, słowackiego Szarisza, Spisza, Podhala oraz ziemi suskiej.
W piątek wieczorem komisja artystyczna ogłosi, który zespół zdobędzie Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W tym roku na scenie "chuścianej izby", czyli wielkiego festiwalowego namiotu, zaprezentowało się 12 zespołów zagranicznych: z Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Macedonii, Nepalu, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch. Polskę reprezentowało pięć zespołów: "Brenna" z Brennej, "Harnasie" z Suchego, "Spod Kicek" z Mordarki, "Śwarni" z Nowego Targu i "Zbyrcok" z Juszczyna.
Zespoły rywalizowały w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. Zespołom przyznawana jest także nagroda dziennikarzy – Ciupaga ze Zbyrkadłami imienia byłego korespondenta PAP Kazimierza Stachanowskiego.
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.em, pap