"Włącz teatr!" to akcja organizowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny z okazji otwarcia sezonu teatralnego. Od 6 do 9 września, na stronie www.nina.gov.pl będzie można obejrzeć kilkanaście spektakli zarejestrowanych przez instytut w ostatnich latach.
- Wszystkie prezentowane spektakle to bardzo ciekawe produkcje uznanych twórców z doskonałą obsadą aktorską, które reprezentują różne nurty w teatrze współczesnym. Niektóre z nich - z uwagi na warunki przestrzenne i wymagającą scenografię, grane były zaledwie kilka razy, a większości nie można już zobaczyć w repertuarze teatrów w Polsce. Część przedstawień teatralnych wydaliśmy na DVD. Spektakle w ramach akcji "Włącz teatr!" pokażemy pogrupowane tematycznie w cykle, a seanse będą wzbogacone licznymi publikacjami, recenzjami, rozmowami z twórcami, które można będzie również znaleźć na www.nina.gov.pl" - powiedziała rzeczniczka Narodowego Instytutu Audiowizualnego Agnieszka Wolak.
W dwóch pasmach – popołudniowym i wieczornym - prezentowane będą przedstawienia teatralne i operowe ułożone w bloki tematyczne, np: "Szekspir", "Źródła teatru", czy "Wyspiański współczesny".
Sezon teatralny w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego otworzy w czwartek "Makbet” Andrzeja Wajdy; premiera spektaklu odbyła się w 2004 roku w Starym Teatrze w Krakowie, z udziałem m.in. Iwony Bielskiej, Krzysztofa Globisza i Andrzeja Chudziaka. Tego samego dnia zaprezentowany zostanie spektakl „2007: Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W rolach głównych występują Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna i Jacek Poniedziałek.
W piątek 7 września internauci będą mieli okazję zobaczyć spektakl Jana Klaty – „H.”, czyli inscenizację „Hamleta” zrealizowaną na terenie Stoczni Gdańskiej w 2006 roku. Zaprezentowana zostanie też „Burza”, uważana za jedno z najważniejszych przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego. W obsadzie znaleźli się m.in. Adam Ferency, Magdalena Cielecka i Jacek Poniedziałek.
W sobotę w portalu nina.gov.pl pokazane zostaną dwa spektakle polskich grup z nurtu teatru eksperymentalnego. Będą to "Kroniki - obyczaj lamentacyjny” Teatru Pieśń Kozła oraz „Ifigenia w A.” Teatru Gardzienice. Tego samego dnia obejrzeć będzie można również spektakl „Albośmy to jacy, tacy” w reżyserii Piotra Cieplaka na podstawie „Wesela” i „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Hamleta” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W spektaklu reżyser bohaterem uczynił samego Wyspiańskiego, który pod koniec życia pisze studium o Szekspirowskiej tragedii.
Ostatniego dnia trwania akcji „Włącz teatr!”, w niedzielę 9 września, zaprezentowany zostanie spektakl „Szczęśliwe dni”, z rolą Mai Komorowskiej, na podstawie sztuki Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery. Pasmo wieczorne tego dnia będzie poświęcone spektaklom operowym. Przypomniane zostaną spektakle operowe Mariusza Trelińskiego – „Król Roger” z Opery Wrocławskiej oraz „Orfeusz i Eurydyka” z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Agnieszka Wolak zwróciła uwagę, że celem i zadaniem Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest rejestracja, utrwalanie najbardziej wartościowych przejawów kultury polskiej, a potem ich udostępnianie na DVD lub on-line. Jak zapowiedziała, w przyszłym roku Narodowy Instytut Audiowizualny wyda rejestrację "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w reż. Grzegorza Jarzyny, której prapremiera odbyła się w tym roku w Alwernia Studios.
Spektakle w ramach akcji "Włącz teatr!" będą pokazywane premierowo o określonej w programie godzinie, a potem - do końca trwania akcji - pozostaną w NINATECE - internetowej bibliotece udostępnianej na stronie Instytutu. Prezentacja wybranych spektakli na nina.gov.pl możliwa jest dzięki współpracy z ZAiKS-em.em, pap