Usłyszeć będzie można kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza oraz Wojciecha Kilara, który w tym roku został przewodniczącym komitetu honorowego festiwalu.
22 września "Muzykę na szczytach" zamknie koncert Sharon Kam, laureatki ARD International Competition. Wybitna izraelska klarnecistka wystąpi w kościele św. Krzyża w towarzystwie Jerusalem Quartet.
"To wielka artystka, wybitna instrumentalistka, która obecnie święci triumfy na największych salach koncertowych świata. W związku z tym jesteśmy bardzo dumni, że pojawi się też na +Muzyce na szczytach+" - powiedział PAP Tadeusz Deszkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, organizatora festiwalu.
Goście festiwalu usłyszą też utwory Haydna, Bacha i Mozarta, ale dla organizatorów najważniejsze są polskie kompozycje. "Koncerty kameralne to zdecydowanie świadomy wybór. To poszukiwanie nie tylko tego repertuaru, który jest łatwy i chwytliwy, ale także perełek polskiej muzyki kameralnej i próba zmierzenia się z nimi" - powiedział Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
W Zakopanem wystąpią kwartety: wiedeński Hugo Wolf Quartet i polski Royal String Quartet, który w swojej prawie 15-letniej historii grał już nawet przed brytyjską królową. Klawesynistka i profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - Urszula Bartkiewicz - w ramach "Muzyki na szczytach" zagra specjalny koncert.
W planach są również dwa występy premierowe. Podczas pierwszego wspólnie wystąpią wiolonczelista Lars Hoefs i pianista Marek Żebrowski. Drugą premierę zaprezentuje orkiestra kameralna w zaimprowizowanym na festiwal składzie: Roman Widaszek - klarnet, Bartosz Bednarczyk – fortepian, Arkadiusz Krupa – rożek angielski, Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Artur Rozmysłowicz – altówka, Tomasz Bińkowski – waltornia, Jakub Sztencel - klarnet basowy, Lutosławski Quartet.
Dla darczyńców i przyjaciół festiwalu zorganizowany zostanie specjalny koncert na Kasprowym Wierchu - "Beata i Jacek – Projekt 1987 m n.p.m." - na którym zaśpiewają Jacek Wójcicki i Beata Rybotycka.
Zakopiański festiwal to jednak nie tylko wydarzenia muzyczne. Kilka godzin przed koncertem inauguracyjnym w Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy obrazów polskiego reżysera i malarza - Jerzego Skolimowskiego. Tam po raz pierwszy będzie można oglądać jego nowy tryptyk, zatytułowany "Za bramą". Na wydarzeniu ma być obecny sam artysta.
Planowane są również: wystawa malarstwa Sławomira Grucy, wystawa fotografii Bożeny Solańskiej pod tytułem "Szepty natury zaklęte w drewnie" i pokaz filmów dla dzieci "Obejrzyj muzykę", podczas którego najmłodsi goście festiwalu zobaczą dwa sposoby na przedstawienie bajki "Piotruś i Wilk" Sergiusza Prokofiewa.