Festiwal organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha w Sokołowsku. Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ", która organizuje festiwal, nieprzypadkowo wybrała to miejsce do prezentacji twórczości Kieślowskiego. To właśnie tam znany reżyser spędził lata młodości oraz nakręcił dokumentalny film pt. „Prześwietlenie”. Dziś w odbudowywanym neogotyckim sanatorium powstało Międzynarodowe Laboratorium Kultury, gdzie gromadzone jest m.in. archiwum twórczości Kieślowskiego.
Jak zapowiadają organizatorzy tegoroczna edycja festiwalu będzie miała szerszą formułę. Oprócz filmów Kieślowskiego widzowie zobaczą dzieła Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikowej, Jacka Bławuta, Doroty Kędzierzawskiej, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego oraz Grega Zglińskiego – reżyserów, którzy nawiązują do twórczości autora „Dekalogu”. W ramach cyklu „Młodzi kręcą“ zostaną zaprezentowane etiudy i krótkometrażowe filmy studentów i absolwentów kilku szkół filmowych.
Pokazy filmowe w ramach festiwalu odbędą się również w czeskim miasteczku Mezimesti, z którym organizatorzy „Hommage a Kieślowski” nawiązali współpracę.
Oprócz projekcji filmów zaplanowano warsztaty krytyki filmowej oraz panele dyskusyjne z udziałem twórców prezentowanych filmów, gości specjalnych i krytyków.
Podczas gali otwarcia imprezy przedstawiciele Studia Filmowego TOR przekażą na rzecz powstającego w Sokołowsku archiwum materiały związane z twórczością Kieślowskiego. Odbędzie się również pokaz jego dokumentalnego filmu "Zdjęcie“, który po latach nieobecności, na nowo zgrany i udźwiękowiony, wraca do filmowego obiegu.
Festiwal zakończy się w niedzielę, 9 września.em, pap