"Celem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta. Nagroda ma równocześnie podkreślić wkład kultury polskiej XX wieku – w szczególności poezji – w rozwój literatury światowej, jej obecność w krwiobiegu idei, wartości i doświadczeń naszej współczesności" - napisano w regulaminie nowej nagrody.
Zgodnie z regulaminem nagroda będzie przyznawana corocznie w dziedzinie poezji, autorowi żyjącemu, za całokształt jego twórczości. Rada Fundacji Herberta nie wyklucza, że w przyszłości będzie ona przyznawana także w innych kategoriach - eseistyki, przekładu i edytorstwa.
"Jesteśmy przekonani, że wartości, które reprezentuje twórczość Zbigniewa Herberta, mają uniwersalne i nieprzemijające znaczenie także w wieku XXI, gdy otaczający nas świat zdaje się pogrążać w etycznym i metafizycznym chaosie, gdy w życiu człowieka coraz słabsza jest obecność sacrum, gdy odnawia się nietolerancja, a czasem wręcz nienawiść związana z rasą czy poglądami politycznymi, gdy wreszcie ludzka egzystencja niejednokrotnie zostaje sprowadzona do wymiaru czysto ekonomicznego. W tym czasie warto przypominać o tak bliskim autorowi Pana Cogito męstwie, o jego głębokim przywiązaniu do wolności jednostkowej i społecznej, do – nie będącego nigdy ślepym bałwochwalstwem – świadomego patriotyzmu, do perspektywy metafizycznej i wiary w godność istoty ludzkiej" - deklarują twórcy nagrody w tekście zamieszczonym na stronie internetowej Fundacji Herberta.
W jury Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta zasiadają: amerykański poeta Edward Hirsch, niemiecki tłumacz i eseista Wolfgang Matz, polski pisarz Jarosław Mikołajewski, hiszpański literaturoznawca Jaume Vallacorba Plana, szwedzka pisarka Agneta Pleijel oraz litewski poeta Tomas Venclova. Sekretarzem jury jest Andrzej Franaszek. Uroczystość wręczenia pierwszej Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie 3 czerwca 2013 r.
Ogłoszenie pierwszej edycji nagrody inauguruje działalność założonej w 2010 roku Fundacji Herberta. W radzie fundacji zasiadają: Katarzyna Herbertowa, Timothy Garton Ash, Francesco Cataluccio, Julia Hartwig, Piotr Kłoczowski, Maja Komorowska, Michael Krueger, Emilia Naumann, Maciej Radziwiłł i Adam Zagajewski. Celem działań fundacji jest upowszechnianie twórczości patrona, wspieranie edukacji literackiej, propagowanie czytelnictwa, promowanie przekładów dzieł Herberta na języki obce oraz badań nad tą twórczością. Fundacja będzie też sprawowała opiekę nad księgozbiorem Zbigniewa Herberta liczącym blisko 10 tys. książek.jl, PAP