Reżyser filmów "Nosferatu wampir", "Zagadki Kaspara Hausera" i "Fitzcarraldo" świętuje w tym roku 70. urodziny. Głównym organizatorem jubileuszowego projektu w czterech polskich miastach jest Instytut Goethego w Warszawie.
- Artysta-wizjoner. W filmach nie daje jednoznacznych odpowiedzi, stawia jedynie uniwersalne pytania o istotę człowieczeństwa: sobie i światu. Ponad pół wieku temu nakręcił swój pierwszy film. Dziś ma ich w dorobku blisko siedemdziesiąt: fabuł i dokumentów. Wydał kilka książek, reżyserował opery, zagrał jako aktor w wielu filmach, ostatnio u boku Toma Cruise'a i Roberta Duvalla w "Jack Reacher" (2012) - przypominają dokonania Herzoga organizatorzy projektu.
- Od lat mieszka w Los Angeles, kręci filmy na całym świecie. Urodził się 70 lat temu w Monachium, dzieciństwo spędził w małej bawarskiej wiosce, skąd wyruszył w swoją nieustającą podróż przez wszystkie kontynenty, z Arktyką włącznie, by realizować wyjątkową namiętność, którą jest przekraczanie wszelkich granic: geograficznych, językowych, społecznych czy politycznych. Ekstremalne formy egzystencji i wydarzenia mają dla reżysera wymiar magiczny. Bezustannie stawia on czoła temu, co skrajne, zagadkowe, mityczne, nieracjonalne - opisują drogę twórczą Herzoga organizatorzy projektu.
Wydarzenia, które złożą się na program "Innych światów Wernera Herzoga" będą odbywać się od piątku 12 października do 2 grudnia. Projekt zainaugurują w piątek - w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu - pokaz filmu Herzoga "Otchłań. Opowieść o śmierci i życiu" (2011) oraz wernisaż poświęconej artyście wystawy.
Na wystawie pokazane zostaną m.in. fotografie z prywatnego archiwum reżysera, przekazane w 2009 r. Filmotece Niemieckiej (Deutsche Kinemathek): portrety Herzoga, zdjęcia z jego filmów oraz fotografie z filmowych planów, przedstawiające reżysera i aktorów podczas pracy. Elementem ekspozycji będą również pokazy - na ekranach plazmowych - filmów dokumentalnych o Herzogu, wywiadów z reżyserem i materiału zarejestrowanego podczas mistrzowskiego wykładu wygłoszonego przez Herzoga. Całość uzupełnią plakaty, obrazy i rysunki inspirowane twórczością reżysera. W toruńskim CSW ekspozycję będzie można oglądać do 26 października.
W Krakowie wydarzenia w ramach projektu organizowane będą w dniach 24-27 października (w Kinie Pod Baranami), w Warszawie w dniach 13-27 listopada (w kinie Iluzjon przy ul. Narbutta), a we Wrocławiu - od 23 listopada do 2 grudnia (w kinie Helios Nowe Horyzonty).
em, pap
Wystawa poświęcona Herzogowi będzie, oprócz Torunia, pokazywana w Warszawie i we Wrocławiu. Natomiast we wszystkich czterech miastach zorganizowana zostanie retrospektywa Wernera Herzoga; na jej program złoży się ponad 20 filmów reżysera, z lat 1962-2011.
"Tak obszernego przeglądu filmów Herzoga jeszcze w Polsce nie było" - zwróciła uwagę Renata Prokurat, koordynatorka projektów kulturalnych w Instytucie Goethego w Warszawie. Jak zapowiedzieli organizatorzy, pokazane będą "zarówno legendarne fabuły: +Aguirre, gniew boży+, +Zagadka Kaspara Hausera+, +Nosferatu wampir+, +Fitzcarraldo+, jak i dokumenty: od wczesnej +Fata Morgany+, po najnowsze +Into The Abyss+ (2011/premiera polska)".
Szczegółowe grafiki filmowych pokazów dla poszczególnych miast dostępne będą w internecie, na stronach www.goethe.de/warszawa i www.csw.torun.pl.
Współorganizatorami projektu są: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Filmoteka Narodowa w Warszawie, firma Against Gravity, Planete+ Doc Film Festival, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Stowarzyszenie Kampania Artystyczna. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.
Werner Herzog urodził się 5 września 1942 r. w Monachium, jako Werner H. Stipetić, syn dwójki biologów. Rodzina jego matki pochodzi z Chorwacji.
Herzog zrealizował m.in. filmy: "Znaki życia" (1968), "Aguirre, gniew boży" (1972), "Zagadka Kaspara Hausera" (1974), "Stroszek" (1977), "Woyzeck" (1979), "Nosferatu wampir" (1979, z Klausem Kinskim w roli głównej), "Fitzcarraldo" (1982), "Tam, gdzie śnią zielone mrówki" (1984), "Krzyk kamienia" (1991).
"Zagadkę Kaspara Hausera" uhonorowano Nagrodą Jury i nagrodą krytyków FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Bohaterem filmu jest mężczyzna, który przez wiele lat był trzymany w całkowitej izolacji od świata, a następnie trafił pod opiekę naukowców, pragnących wprowadzić go w strukturę społeczeństwa, świat "ludzi normalnych i racjonalnych". W Cannes przyznano też Herzogowi nagrodę za reżyserię filmu "Fitzcarraldo" o Europejczyku owładniętym obsesyjną myślą o stworzeniu opery w amazońskiej dżungli. Horror "Nosferatu wampir" - z Klausem Kinskim w obsadzie - nominowany był do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. O aktorze Klausie Kinskim, wielkim ekscentryku, Herzog mawiał: "Każdy siwy włos na mojej głowie jemu zawdzięczam".
Najnowszy projekt Herzoga to fabularny obraz "Królowa pustyni", w którym zagrają Robert Pattinson i Naomi Watts. Zdjęcia mają rozpocząć się w tym roku. Premierę zapowiedziano wstępnie na 2013 r.
Herzog gościł w Polsce kilkakrotnie, m.in. w 2010 r. na festiwalu Planete Doc Review. Opowiadał wtedy: "To nie jest moja pierwsza wizyta w Warszawie. Byłem tu już, by spotkać się z Ryszardem Kapuścińskim. Planowaliśmy wspólną pracę nad filmem, produkcją science-fiction kręconą w Afryce. Niestety, szybko okazało się, że realizacja takiego projektu w Afryce byłaby zbyt niebezpieczna".em, pap