Złożone głównie z satyryków jury, któremu przewodniczył w tym roku Luis Murschetz z Niemiec, grafik, ilustrator i rysownik pracujący m.in. dla "Die Zeit", pierwszą nagrodę, czyli złoty medal w dziale humoru i satyry przyznało Florianowi Doru Crihanie (Rumunia) za pracę bez tytułu. Srebro w tej kategorii powędruje do Jurija Kosobukina z Ukrainy, a brąz do Gerharda Geppa z Austrii.
W drugim dziale - intermedia (internet, telefonia stacjonarna i komórkowa) - pierwszą nagrodę i złoty medal zdobył Polak - Grzegorz Szumowski. Drugą - Małgorzata Lazarek, również z Polski, za pracę pt. "Szare komórki", a trzecią - Constantin Ciosu z Rumunii za pracę "Telefon komórkowy".
Wręczenie nagród i wyróżnień Satyrykonu tradycyjnie odbywa się w czerwcu przy otwarciu wystawy pokonkursowej w Legnicy.
Legnicki Satyrykon narodził się w 1977 roku, jako impreza lokalna, ale już rok później przekształcił się w ogólnopolską wystawę rysunku satyrycznego. Organizatorzy imprezy podkreślają, że Satyrykon spopularyzował w Polsce rysunek satyryczny, który dzięki legnickiej imprezie z łamów prasy przeniósł się do poważnych galerii.
Legnica była pierwszym i przez długie lata jedynym miejscem spotkań polskiej satyry. Międzynarodowa wystawa Satyrykon jest zwieńczeniem konkursu, na który rokrocznie prace przysyłają twórcy z całego świata. Pokonkursowa wystawa została uznana przez amerykański magazyn satyryczny "Witty World" za jedną 10 najlepszych w świecie i oznaczona plakietką "Grand Prix". Część z napływających co roku na konkurs prac tworzy zbiory Galerii Satyrykonu, które liczą już ponad 10 tys. prac twórców satyry z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii.
sg, pap