"Jestem wzruszony i bardzo dziękuję. Cieszę się, że dostaję tę nagrodę w takim towarzystwie" - powiedział Krzysztof Penderecki, wspominając poprzednich laureatów nagrody.
Dotychczasowymi laureatami Diamentowej Batuty są: Jan Krenz, Stefan Rachoń (obaj uhonorowani w 1995 roku), Stanisław Wisłocki (1997) i Antoni Wit (1999).
Kompozytor podkreślił też, że tym bardziej cieszy się z nagrody, że otrzymuje ją w roku jubileuszowym. "Rzadko zdarza się, że jakiekolwiek wyróżnienie otrzymuję w Polsce".
Złożył także podziękowania dyrygentom, którzy w tym miesiącu uczcili jego jubileusz wykonaniami jego dzieł: Antoniemu Witowi za "Siedem bram Jerozolimy" w Filharmonii Narodowej i Jackowi Kaspszykowi za "Ubu Króla" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Polskie Radio nagrodziło Pendereckiego za "wybitne zasługi dla muzycznej kultury polskiej i światowej, wyrażając uznanie dla działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej oraz aby uhonorować związki z Polskim Radiem SA". Od kilku lat Zarząd PR SA przyznaje takie wyróżnienie wybitnym dyrygentom związanym z Polskim Radiem.
Nagroda - srebrna batuta z czterema diamencikami - została wręczona podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W programie koncertu znalazły się: Suita na wiolonczelę solo Pendereckiego w wykonaniu Borisa Pergamenchikowa, któremu utwór jest dedykowany, oraz Sekstet Pendereckiego i Kwintet fortepianowy A-dur "Pstrąg" Franza Schuberta. Wystąpili: Chee-Yun - skrzypce, Grigorij Żyslin - altówka, Lydia Wong - fortepian, Michel Lethiec - klarnet, Frank Lloyd - waltornie, Andrzej Bauer - wiolonczela i Jerzy Dybał - kontrabas.
W sobotę Krzysztof Penderecki wziął udział w nagraniu na DVD swojego "Credo". Koncert odbył się w kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka w Warszawie. Kompozytor osobiście poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Wystąpili także: Bożena Harasimowicz-Haas - sopran, Olga Pasiecznik - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Adam Zdunikowski - tenor i Romuald Tesarowicz - bas, a także trzy chóry - Filharmonii Narodowej, Polskiego Radia w Krakowie i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej.
Obchodzący 23 listopada 70. urodziny Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów i największych twórców muzyki współczesnej. Wśród jego kompozycji, które zyskały największe uznanie, są m.in. "Tren ofiarom Hiroszimy", "Pasja wg św. Łukasza", opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Ubu Król", "Polskie Requiem" i monumentalne "Siedem bram Jerozolimy".
em, pap