Można będzie także zobaczyć wybór rysunków architektonicznych Libeskinda z dwóch słynnych serii: Micromegas: Architektura kresu przestrzeni (1979) oraz Prace kameralne: Architektoniczne medytacje na motywach z Heraklita (1983) ze zbiorów Studia Daniel Libeskind w Nowym Jorku.
Wystawę można będzie oglądać od 15 czerwca do 15 sierpnia.
Daniel Libeskind urodzony w 1946 r. w Polsce mieszka w Stanach Zjednoczonych. Studiował muzykę w Izraelu i w Nowym Jorku - jest wirtuozem fortepianu i akordeonu. Porzucił jednak muzykę na rzecz architektury, w 1970 roku uzyskując dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. W 1972 roku ukończył studia podyplomowe w dziedzinie historii i teorii architektury w School of Comparative Studies na Essex University w Wielkiej Brytanii.
Libeskind ma na swoim koncie wiele znanych realizacji architektonicznych. W 1989 r. wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie, które otwarto dla publiczności we wrześniu 2001 roku. Jest też twórcą Felix Nussbaum Haus, muzeum miasta Osnabrück, Imperial War Museum North w Manchesterze, prywatnej galerii Atelier Weil na Majorce oraz Graduate Student Centre przy London Metropolitan University, ukończonego w marcu 2004 roku. Obecnie pracuje nad wieloma innymi projektami, m.in. Centrum Konferencyjnego Maurice Wohl przy Uniwersytecie Bar-Ilan w Tel Awiwie, rozbudowy Denver Art Museum w Denver, rozbudowy Royal Ontario Museum w Toronto, największego w Europie centrum handlu i rozrywki pod Bernem. W lutym 2003 roku Studio Daniel Libeskind zwyciężyło w konkursie na projekt odbudowy World Trade Center w Nowym Jorku.
Architektoniczny dorobek Libeskinda był wielokrotnie nagradzany. On sam jest laureatem licznych nagród, m.in. - jako pierwszy architekt w historii - Hiroshima Art Prize (2001), przyznawanej artystom, których twórczość przyczynia się do znoszenia barier międzykulturowych i szerzenia idei pokoju. W 1999 roku otrzymał Deutsche Architekturpreis (Niemiecką Nagrodę w Dziedzinie Architektury) za projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie, w 2000 roku Medal Goethego za zasługi w dziedzinie kultury, w 1996 roku Nagrodę w Dziedzinie Architektury Amerykańskiej Akademii Sztuk i Literatury, w tym samym roku Berlińską Nagrodę Kulturalną. Kilkakrotnie wyróżniano go też doktoratami honoris causa.
em, pap