22 września na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie wybitni naukowcy wręczyli nagrody swoim... mniej utalentowanym kolegom. Chemik Dudley Herschbach, biochemik Rich Roberts, fizyk Roy Glauber i ekonomista Eric Maskin nagrodzili laureatów Ig Nobli.
Kozy, lisy i borsuki
W kategorii "biologia" główne nagrody zgarnęła para Brytyjczyków. Pierwszy z nich - Thomas Thwaites, wpadł na oryginalny pomysł i w celu lepszego poznania badanych gatunków postanowił "żyć jak kozy". Przy pomocy skonstruowanych przez siebie protez poruszał się jedynie na czworaka, jadł trawę i niewykluczone, że wydawał charakterystyczne odgłosy. W ten sposób spędził w Alpach całe trzy dni razem ze stadem badanych przez siebie zwierząt. Charles Foster z kolei przez cały miesiąc zachowywał się jak zwierzę: wspólnie z lisem wygrzebywał jedzenie ze śmietników i siedział z borsukiem w jego norze. Wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Being Beast".
Owady
W dziedzinie literatury Antynobla otrzymał Szwed Fredrik Sjoberg, który napisał całe trzy tomy o swoim dość nudnym hobby. O dziwo książki o kolekcjonowaniu bzygowatych, owadów z rzędu muchówek, cieszą się w Szwecji całkiem niezłą popularnością i mają dobre recenzje. – Od 15 lat pisałem książki i nikt ich nie czytał. W końcu zrozumiałem, że warto napisać o swoich prawdziwych zainteresowaniach, bez względu na to, co z tego wyjdzie – tłumaczył.
... i szczury
Pośmiertnego Ig Nobla wręczono doktorowi Ahmadowi Szafikowi. Urolog z Egiptu ubierał szczury w spodnie, aby sprawdzić, jak na popęd płciowy wpływa określony rodzaj materiału. Twierdził, że wyniki jego badań są adekwatne także dla ludzi. Nie wiadomo, czy Egipcjanin miał rację, jednak na wszelki wypadek odradzamy noszenie spodni z poliestru.
Wyróżnienie z chemii otrzymał Volkswagen za "rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin". Przedstawiciele firmy niestety nie zgłosili się po odbiór nagrody.