Według danych raportu MultiSport Index 2018 zrealizowanego przez Kantar TNS na zlecenie Benefit Systems wynika, że aż 62 proc. Polaków uważa się za aktywnych fizycznie. Minimum raz w miesiącu aktywnie spędzają czas np. spacerując, jeżdżąc na rowerze, biegając, czy ćwicząc na siłowni. Prawie 7,5 miliona Polaków traktuje ruch jako sposób na zachowanie zdrowia i formę relaksu. Mimo zdrowej mody na ruch wciąż niemal co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.
- Gdy porównamy wyniki badania MultiSport Index 2018 z postulatami WHO, wnioski nie są zbyt optymistyczne. WHO wskazuje jako minimum podejmowanie aktywności fizycznej dwa razy w tygodniu. W badaniu MultiSport Index 2018 taką aktywność wskazuje mniej niż 48 proc. badanych osób (24 proc. mówi, że ćwiczy raz lub dwa razy w tygodniu). Przypuszczalnie warunek WHO spełnia około 36 proc. populacji powyżej 15 roku życia, czyli jedynie dwóch na pięciu Polaków. W związku z tym częstotliwość uprawiania sportu przez Polaków powinna znacznie wzrosnąć – mówi dr Janusz Dobosz, z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej, Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Jak podaje WHO w ogłoszonym planie aktywizacji ruchowej ludzi na lata 2018-2030, regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać i leczyć schorzenia, takie jak choroby serca, udar mózgu, cukrzyca oraz rak piersi i okrężnicy. Pomaga również zapobiegać nadciśnieniu, nadwadze i otyłości. Może poprawić zdrowie psychiczne, jakość życia i dobre samopoczucie.
Za sprawą Fundacji Zwalcz Nudę we wrześniu 39 polskich miast spróbuje rozruszać dzieci, ich rodziców i dziadków. W Warszawie błonia Stadionu PGE Narodowego 15 września w Narodowy Dzień Sportu zmienią się w wielki sportowo-rodzinny Piknik, gdzie z rozmaitych atrakcji korzystać można bezpłatnie w godz. 12:00 -17:00. Szczegóły dotyczące wydarzenia: www.narodowydziensportu.pl.
Polskie dzieci są jednymi z najgrubszych w Europie (WHO)
Z badań Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzonych pod auspicjami WHO, wynika, że Polskie dzieci są jednymi z najgrubszych w Europie. 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała, a z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich. Przewiduje się, że z powodu otyłości i bezruchu pokolenie obecnych 10-latków będzie żyło krócej w porównaniu do ich rodziców.
Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Ten problem próbuje rozwiązać projekt realizowany przez Fundację V4Sport - Aktywne Szkoły MultiSport, który łączy multimedialną technologię i ruch w formie zabawy rodem z Gwiezdnych Wojen. Podczas Pikniku na błoniach Stadionu PGE Narodowego zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w stolicy, a dzieci będą mogły stanąć w szranki z Potworami Galaktyki Bezruchu. Przejdą przez 8 stacji z różnymi aktywnościami sportowymi, dostosowanymi do ich wieku i możliwości. W pokonaniu puszystych Potworów Bezruchu pomagać będą dzieciom wykwalifikowani opiekunowie. Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: www.aktywneszkoly.pl
W zdrowym ciele młody duch
Na Pikniku w strefie MultiSport nie zabraknie też atrakcji dla dorosłych – w programie m.in. konsultacje z dietetykami, fizjoterapeutami, masaże, pomiary składu ciała. Pragnienie będzie można ugasić zdrowymi koktajlami przygotowanymi za pomocą rowerowych blenderów napędzanych siłą mięśni. Zajęcia sportowe napędzać będzie muzyka puszczana przez najstarszą didżejką w Polsce, czyli DJ Wikę. O godz. 15:00 ze sceny głównej Pikniku DJ Wika nada rytm wielkiej międzypokoleniowej Zorbie. Bo sport jest dla każdego, niezależnie od wieku!
Senior na start
Obecność DJ Wiki ma zachęcić innych seniorów do aktywności fizycznej. W grupie Polaków niepodejmujących aktywności fizycznej seniorzy stanowią blisko 60 proc. (MultiSport Index 2018).
- W 2050 roku osoby w wieku 60–79 lat będą stanowić jedną czwartą całej ludności Unii Europejskiej. Utrzymanie satysfakcjonującego stanu zdrowia i sprawności funkcjonalnej seniorów staje się priorytetem. Seniorom, którzy pozostają w domach często „nie chce się” podejmować aktywności w obawie o pogorszenie zdrowia. Tymczasem to właśnie sport może być ich przepustką do dłuższego i bardziej komfortowego życia, o ile nie istnieją istotne przeciwskazania – podkreśla Joanna Kotek, psycholog sportu, trener mentalny i szkoleniowiec.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.