Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 roku, na mocy rozporządzenia Prezydenta Ignacego Mościckiego. Od początku jego głównym zadaniem było wypłacanie świadczeń społecznych, stwierdzenia nabycia praw do nich i zarządzanie majątkiem przeznaczonym na ten cel.
Nowa instytucja została utworzona, żeby opanować biurokratyczny chaos, który panował, gdy ubezpieczeniami społecznymi Polaków zajmowało się pięć odrębnych instytucji. Były to: Izba Ubezpieczeń Społecznych, Zakład Ubezpieczenia na Wypadek Choroby, Zakład Ubezpieczenia od Wypadków, Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych i Zakład Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników.
Siedzibą ZUS-u została Warszawa. Do wybuchu II światowej instytucja rozwijała się. Jednym z zadań Zakładu było promowanie zdrowia i higieny wśród obywateli. W czasie wojny ZUS działał w Generalnym Gubernatorstwie za pozwoleniem Niemców, a jego pracownicy włączali się w działania konspiracji dając fikcyjne zatrudnienie czy pomagając materialnie potrzebującym. Po Powstaniu Warszawskim ZUS został przeniesiony do Krakowa.
Mimo że zakład przetrwał wojnę, miał również przerwę w swoim działaniu. W 1955 roku władze PRL zdecydowały o jego likwidacji i przekazaniu wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym. Z tego pomysłu zrezygnowano, a Zakład został reaktywowany w 1960 roku.
Warto też wspomnieć, że w 1987 roku ZUS został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznano „w uznaniu wybitnych zasług w wieloletniej działalności na rzecz realizacji i rozwoju świadczeń społecznych oraz za nowoczesne rozwiązania organizacyjne, usprawniające obsługę ubezpieczeniową obywateli”.
Czytaj też:
30-krotność ZUS jednak zostanie? Tak twierdzi rzecznik prezydenta
Memy internautów o ZUS-ie