Na dodatek potrafią pisać ciekawe książki, bo pisarskiego warsztatu już od dawna mogą się uczyć na specjalnych kursach czy uniwersyteckich wydziałach. Stąd tylu świetnych debiutantów i debiutantek tworzących w tym języku. Dwie z takich wielkich nadziei tamtejszej literatury pokazujemy tutaj, w towarzystwie dwóch mistrzyń, znanych i cenionych wszędzie tam, gdzie ludzie sięgają po literackie książki.
Delikatne portrety
Carson McCullers, „Komu ukazał się wiatr?”, Wydawnictwo CzarneW serii „Opowiadania amerykańskie” ukazał się tom opowiadań zebranych (czyli wszystkich) Carson McCullers. Słusznie, bo to jedna z mistrzyń tego literackiego gatunku. I właśnie opowiadaniem debiutowała w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku, sławę i uznanie przyniosła jej jednak powieść „Serce to samotny myśliwy” (1940), do dzisiaj ciesząca się wielkim uznaniem.
Warto pamiętać, że około połowy ubiegłego wieku, kiedy jeszcze telewizja nie była potęgą i seriale nie zdominowały zbiorowej wyobraźni, opowiadania publikowane w amerykańskich czasopismach cieszyły się dużym powodzeniem. Redakcje zabiegały więc o nie i dobrze płaciły autorom, którzy przy okazji zdobywali popularność.
Oczywiście takie „magazynowe” opowiadania musiały być odpowiednio sformatowane – najkrócej mówiąc: musiały w konwencjonalny sposób opisywać jakąś życiową scenkę z niespodziewanym zakończeniem i jakimś „haczykiem” psychologicznym.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.