Od czasu nocy na Farmie, kiedy znaleziono ją pogrążoną w głębokim śnie, w zakrwawionym ubraniu i z nożem kuchennym w dłoni, tuż obok ciał jej dwojga najserdeczniejszych przyjaciół. Popełniła zbrodnię stulecia, lecz nikt nie jest w stanie wybudzić jej z sennego koszmaru.
Dla doktora Benedicta Prince’a, psychologa sądowego pracującego w klinice snu przy londyńskiej Harley Street, przebudzenie Anny O to sprawa, która może zadecydować o jego karierze. Jako ekspert od snu wie wszystko o najciemniejszych zakamarkach umysłu i sekretach ukrytych w podświadomości.
Anna Ogilvy nie otworzyła oczu od czterech lat
Rozpoczynając leczenie Anny O – badając sny swojej pacjentki, przeczesując jej wspomnienia, odwiedzając miejsce, w którym doszło do tragicznego zdarzenia – doktor Prince dotyka znacznie głębszej i mroczniejszej tajemnicy.
Wierzący w jej niewinność mówią o niej Anna O. Ci, którzy są przekonani o winie, nazywają ją Śpiącą Królewną. Ale ani jedni, ani drudzy nie mogą oderwać wzroku od jej historii…
– A jeśli nie uda mi się jej obudzić? – pytam. – Jeżeli moja teoria się nie sprawdzi? Donnelly kończy zapinać płaszcz. Wzdycha, przytłoczony wydarzeniami całego dnia. Patrzy na mnie zimnymi, szarozielonymi oczami. – Wtedy, prędzej czy później, Anna Ogilvy będzie mogła znowu za¬bijać – mówi sucho.
(fragment tekstu)
O autorze
Odkrywszy, że przeciętny człowiek przesypia jedną trzecią życia, Matthew Blake poczuł zew nowej opowieści. Rozpoczął szeroko zakrojone badania nad przestępstwami związanymi ze snem oraz nad tajemniczą chorobą znaną jako zespół rezygnacji. Dociekania te skłoniły go do postawienia frapującego pytania: Czy ktoś, kto popełnia morderstwo, lunatykując, jest winny czy niewinny? Tak narodziła się jego powieść Anna O. Zanim został pisarzem, Matthew pracował jako badacz i autor przemówień w Pałacu Westminsterskim. Studiował anglistykę na Uniwersytecie w Durham oraz w Merton College w Oksfordzie.