Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa – takie pseudonimy przybierał pochodzący z Tczewa Grzegorz Ciechowski w trakcie swojej kariery. Za życia udało mu się zawojować wiele: był kompozytorem, poetą, pianistą, flecistą, autorem tekstów i liderem kultowej grupy „Republika”. W życiu prywatnym oddanym mężem Anny i ojcem czwórki dzieci: Weroniki, Heleny, Brunona i Józefiny.
Grzegorz Ciechowski – kariera muzyczna i niespodziewana śmierć
Po rozpoczęciu studiów w Toruniu, w 1978 roku dołączył do zespołu Res Publica. Grupa w 1980 roku zmieniła nazwę na Republika i wkrótce została jednym z najpopularniejszych polskich zespołów lat 80. Młody Ciechowski zwracał uwagę publiczności talentem muzycznym i urokiem osobistym. Szybko został liderem Republiki oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków młodego pokolenia.
Po zakończeniu działalności grupy rozwijał karierę solową jako Obywatel G.C. Wydał wtedy swoje słynne hity „Nie pytaj o Polskę” i „Tak... tak... to ja”. Udzielał się też jako producent płytowy. Współpracował nad albumami m.in. Kayah, Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, Marcina Rozynka, Krzysztofa Antkowiaka i Katarzyny Groniec. W 1990 powrócił do śpiewania z zespołem Republika. Prace nad ostatnią płytą grupy przerwała niespodziewana śmierć Grzegorza Ciechowskiego. Zmarł 22 grudnia 2001 w szpitalu w Warszawie, po przeprowadzonej w trybie nagłym operacji tętniaka serca.
Czytaj też:
Ostatnia szansa, żeby zobaczyć Chopina. Wystawa potrwa tylko do niedzieli