Nagranie płyty z orkiestrą to ważny etap w rozwoju artysty. Jednocześnie to drogie i złożone przedsięwzięcie. Jak wyznaje Aleksandra Świgut – taki projekt bardzo trudno zorganizować i udźwignąć finansowo. Rynek muzyki klasycznej wciąż pozostaje niszą, której trudno przebić się do masowego odbiorcy. Tymczasem już pod koniec października tego roku ukaże się płyta z repertuarem Edvarda Griega oraz Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki. Wsparcia udzielił VeloBank w ramach programu dedykowanemu uzdolnionym, młodym ludziom.
Pochodząca z Nowego Sącza pianistka już w wieku pięciu lat usiadła za klawiaturą fortepianu i z sukcesami przeszła wszystkie szczeble edukacji muzycznej. Począwszy od pracy z lokalnymi nauczycielami gry na tym instrumencie, przez szkoły muzyczne w Nowym Sączu i Krakowie, po ukończenie studiów w murach obecnego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Aleksandra Świgut jest dobrym przykładem tego jak wiele zależy dziś od samego artysty i jego zaangażowania m.in. w poszukiwanie mecenatu i organizacyjnego wsparcia. Rozwijająca kreatywność i wyobraźnię muzyka klasyczna wymaga szerszej promocji, do której przyczyniają się programy takie jak VeloTalent.
Dzieli się pięknem muzyki
Objęta mecenatem pierwszej edycji programu CSR VeloBanku Aleksandra Świgut dziś to już wielokrotnie nagradzana pianistka, solistka, kameralistka. Jest znana melomanom z wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. To zdobywczyni trzech nagród podczas 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edvarda Griega w Bergen (druga nagroda, nagroda publiczności i nagroda Orkiestry Filharmonii Bergen). Na swoim koncie ma także II nagrodę na 1. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie, półfinał Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2021) oraz uczestnictwo w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021).
Pianistka swoją karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem. Jest uznanym pedagogiem – doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak podkreśla, bardzo ważny jest warsztat, nad którym pracuje ze swoimi studentami, bo bez niego nie można przekazać emocji. Ale w ten obszar włącza też pracę nad wyobraźnią, wpływając w ten sposób na intelekt i duchowość młodych ludzi, która – według niej – jest dziś bardzo zaniedbanym obszarem. – Uważam, że to niezwykle potrzebne i odpowiedzialne zadanie, które daje wiele satysfakcji – tłumaczy artystka.
Zwykło się mówić, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. W rodzinie Aleksandry Świgut muzyka od zawsze była czymś naturalnym. Dziadek grał na akordeonie, wujek na fagocie, mama śpiewała w chórze, a siostra jest skrzypaczką Królewskiej Opery Sztokholmskiej. Z takimi genami Ola była skazana na sukces.
W poszukiwaniu talentów
Pianistka, poza pomocą w nagraniu i wydaniu płyty, którą patronatem objęły redakcje RMF Classic i TVP Kultura, zyskała też wsparcie w zakresie budowania marki osobistej w mediach społecznościowych, wystąpień publicznych, a także zdobyła wiedzę z zakresu zarządzania finansami.
– To dla mnie radość i duże wyróżnienie, że VeloBank pomaga realizować moje marzenia, inaugurując program VeloTalent. Kiedy w rodzinnym Nowym Sączu przyjmowałam pierwsze lekcje gry na fortepianie, nie spodziewałam się, że po latach moje sukcesy będzie wspierał sztab ludzi, który właśnie finalizuje wydaje płyty z muzyką moich mistrzów – podkreśla Aleksandra Świgut.
Wsparcie w drodze na szczyt
VeloTalent to program kompleksowy. Ma pomagać wyjątkowym osobowościom w kształtowaniu ich wizerunku dzięki odpowiednim działaniom promocyjnym i wzmocnić w budowaniu własnej publiczności. Inicjatywa bazuje na fundamentach VeloBanku jakimi są m.in. cele zrównoważonego rozwoju. To w ramach ich społecznego i korporacyjnego wymiaru ta nowoczesna instytucja finansowa zdecydowała o udzieleniu wsparcia utytułowanej artystce promującej muzykę klasyczną na arenie międzynarodowej.
– Młodzi ludzie stanowią ważną część klientów korzystających na co dzień z usług VeloBanku. Projekt VeloTalent ma ich zainspirować do realizacji marzeń, wiary we własne siły i zdolności do pokonywania przeszkód na drodze do sukcesu. W Świecie Bardziej Velo liczy się zaangażowanie, determinacja w dążeniu po więcej, których Aleksandrze Świgut nie da się odmówić. Mecenat obejmuje aspekt finansowy i wydanie albumu „Portraits of Nature” pianistki, ale też wsparcie bankowych ekspertów oraz szkolenia z zakresu budowania wizerunku, kontaktu z mediami czy aktywności w social media – wskazuje Katarzyna Meissner, dyrektor zarządzająca Obszarem Komunikacji i Marketingu w VeloBanku.
Wykonanie pianistki zostało zarejestrowane w Cavatina Hall w Bielsko-Białej, z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod kierownictwem maestro Michała Klauzy. Album dostępny będzie bezpłatnie w serwisach streamingowych, a wykonanie Aleksandry Świgut będzie można usłyszeć również w szeregu kanałów własnych VeloBanku.