Festiwalowe recitale będą odbywać się co niedzielę. "Organy Śródmieścia" rozpoczną się 2 września - pierwszy koncert zagra gdański organista i menedżer kultury Gedymin Grubba w Kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ulicy Tamka. Tydzień później - 9 września, w Kościele św. Antoniego przy Senatorskiej, będzie można usłyszeć Fabrice'a Pitrois, francuskiego artystę, który pełnił funkcję tytularnego organisty katedry w Narbonne.
Na 16 września zaplanowano występ Hartwiga Barte-Hanssena. Niemiecki chórmistrz Chóru Bachowskiego w mieście Wilster zagra w Kościele Ojców Franciszkanów przy Zakroczymskiej. Ten koncert, ze względu na utwór "Nessun Dorma" z "Turandota" Pucciniego, poleca szczególnie organizator festiwalu - Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej. - Ludzie uwielbiają tę arię, choćby w wykonaniu Pavarottiego. Hanssen jako pierwszy przepisał ją na organy - powiedział Przemysław Kapituła, dyrektor fundacji.
23 września w Kościele Ojców Jezuitów przy Świętojańskiej odbędzie się recital organowy polsko-ukraińskiej artystki, Natalii Żmychowej-Knyziak. Tydzień później, na ostatnim wrześniowym koncernie w ramach "Organów Śródmieścia", w Kościele św. Aleksandra przy Książęcej zagra Mariola Brzoska - dyrektor Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.
W następnym miesiącu pierwszy koncert odbędzie się 7 października w Kościele Ojców Kapucynów przy Miodowej. Wystąpi Tomasz Kalisz, Organista Kościoła Najświętszego Zbawiciela, wykładowca w Instytucie Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. 14 października w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy Długiej zagra Witold Zaborny, adiunkt w Katedrze Organów i Klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Zwieńczenie całego wydarzenia będzie stanowił finałowy koncert 21 października. XIII edycję "Organów Śródmieścia" zamknie występ Benedito Rosy, jednego z najwybitniejszych muzyków organowych Ameryki Południowej, w Kościele Najświętszego Zbawiciela przy Marszałkowskiej. To pierwszy występ tego artysty w Warszawie.
W trakcie imprezy słuchacze najczęściej będą mieli okazję zetknąć się z muzyką Jana Sebastiana Bacha. Jego utwory znalazły się w programie każdego z koncertów. Na recitalach pojawią się także dzieła m.in. Vivaldiego, Pucciniego oraz Liszta. Ponadto Żmychowa-Knyziak i Kalisz zaprezentują słuchaczom własne kompozycje. Każdy z ośmiu koncertów poprzedzi komentarz wyjaśniający historię i budowę organów.
Spośród innych wydarzeń tego typu "Organy Śródmieścia" wyróżnia to, że każdy z koncertów będzie zagrany na innym instrumencie.em, pap