Kanczyl został zaobserwowany przez organizację Global Wildlife Conservation i jej partnerów z Southern Institute of Ecology oraz Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research. Jest to pierwszy ssak z listy najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków GWC, jaki udało się odnaleźć. Osobnik odkryty został w jednym z lasów w południowym Wietnamie, a informacja o tym została opublikowana 11 listopada w czasopiśmie naukowym „nature Ecology & Evolution”, pobudzając wysiłki na rzecz ochrony tych niezwykłych zwierząt.
Ostatni raz były widziane w 1990 roku
– Nie mieliśmy pojęcia, czego się spodziewać, więc byłem ogromnie zaskoczony i zachwycony, kiedy sprawdziliśmy rolki zamontowanych w lesie kamer i odkryliśmy na nich kanczyla – przekazał An Nguyen, naukowiec zajmujący się ochroną przyrody w GWC i kierownik całego przedsięwzięcia. – Tak długo ten gatunek istniał tylko jako część naszej wyobraźni. Odkrycie, że on naprawdę istnieje, jest pierwszym krokiem do tego, aby upewnić się, że nie stracimy go ponownie z oczu. Szybko podejmiemy działania mające na celu jego jak największą ochronę – podkreślił.
Maleńkiego jelenia ze srebrnym grzbietem widziano ostatnio w 1990 roku. Sam gatunek został zidentyfikowany w 1910 roku. Naukowcy badali wtedy tereny w pobliżu Nha Trang w Wietnamie. Teraz znaleziono potwierdzenie na to, że zwierzę nie wyginęło.
Kanczyle
Kanczyle osiągają od 45 do 80 centymetrów długości i 20-40 centymetrów wysokości. Ich masa ciała może wynosić od 1,5 do 10 kg. Odżywiają się roślinami, potrafią pływać. Ich skamieliny znaleziono w Europie w warstwach wczesnomioceńskich. W Afryce występowały we wczesnym i środkowym miocenie.
Czytaj też:
25+ ras psów, które wyginęły. Najciekawsze fakty i zdjęcia
Kanczyl, czyli myszo-jeleń. Najmniejszy ssak kopytny żyjący współcześnie