O grzybie dowiadujemy się z wpisu Lasów Państwowych, które podzieliły się ciekawostką na Twitterze. „Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w »zombie«? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna. Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach – infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki” – czytamy w poście. Na zdjęciach widać efekty działania grzyba.
Maczużnik
W dyskusji pod postem administrator profilu potwierdził informacje jednego z internautów, który napisał, że według polskiej nomenklatury grzyb nazywa się „maczużnik”. „Polski rodzaj »maczużnik« to Cordyceps – do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj – Ophiocordyceps” – napisano.
Czy jest szansa, by spotkać grzyba w trakcie swoich wędrówek po lesie? Zdaniem osoby prowadzącej profil Lasów Państwowych – tak. Wystarczy „sporo szczęścia i dobre oko”. „To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami – a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć” – wyjaśniono.
Czytaj też:
Czy można suszyć grzyby w domu?