W 2018 roku światowe media obiegła informacja o blisko 42 000-letnich mikroskopijnych nicieniach, które przetrwały we fragmencie lodowca. Badania przeprowadzone na glistach wykazały, że jeden z odkrytych gatunków – Panagrolaimus kolymaensis – w rzeczywistości ma aż 46 000 lat.
Wielkie odkrycie naukowców
W amerykańskim czasopiśmie „PLOS Genetics” 27 lipca opublikowano wyniki najnowszych analiz, przeprowadzonych przy użyciu innowacyjnych narzędzi. – Datowanie radiowęglowe jest absolutnie precyzyjne i teraz wiemy, że naprawdę przetrwały 46 000 lat – powiedział współautor badania Teymuras Kurzchalia. – Ten mały robak może być teraz w kolejce po Rekord Guinnessa, pozostając w stanie anabiozy znacznie dłużej, niż ktokolwiek myślał, że to możliwe – dodał.
„Anabioza to przejściowy stan maksymalnego ograniczenia funkcji życiowych organizmu w okresie niekorzystnych warunków” – czytamy w słowniku języka polskiego PWN. Robaki przywrócono do życia poprzez odmrożenie oraz podanie pokarmu i wody. Przeżyły mniej niż miesiąc, ale przez ten czas aktywnie się rozmnażały i miały dać początek ponad 100 pokoleniom.
Sceptycy teorii o prehistorycznych robakach
W opublikowanym artykule autorzy badania potwierdzili, że są w stanie doprowadzić nicienie do wejścia i wyjścia ze stanu anabiozy za pomocą mechanizmu zamrażania. David Wharton, emerytowany profesor zoologii na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii, podważył jednak skuteczność tej metody, sugerując, że skutkowałaby wysuszeniem robaków. – Nicienie potrzebują wody, aby być aktywne i rozmnażać się, wydaje się bardziej prawdopodobne, że zostały zamrożone w kontakcie z wodą – powiedział portalowi Scientific American.
Niektórzy naukowcy równie sceptycznie podchodzą do oszacowanego przez zespół badawczy wieku stworzeń. Byron Adams, biolog z Brigham Young University, już w 2018 roku podważał teorię o prehistorycznych robakach. Twierdził, że w analizach ustalono czas pochodzenia roślin, które znajdowały się w badanych próbkach, a nicienie mogły dostać się tam niedawno.
– Nie wątpię w wiek materii organicznej w wiecznej zmarzlinie (...) autorzy nie wykonali pracy, aby wykazać, że zwierzęta, które odzyskali, nie są zwykłymi zanieczyszczeniami powierzchniowymi – stwierdził Adams.
Czytaj też:
Nowoczesne badania ujawniają tajemnice zabytków. Tak dzieła sztuki badane są w LANBOZCzytaj też:
Bakterie w jelitach wpływają na zdrowie mózgu. Wyniki badań