W 1999 roku uczelnia mieściła się na jednym kampusie, zaś obecnie – na trzech, kształciła studentów na czterech wydziałach i sześciu kierunkach, dziś zaś na 12 wydziałach i 95 kierunkach kształcenia.
Ogromy rozwój i zainteresowanie studentów
Rektor podkreślił, że UKSW może się poszczycić 22 dyscyplinami naukowymi z kategoriami A+, A i B+ oraz uprawnieniami do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Poinformował, że chęć studiowania na UKSW zadeklarowało w tym roku ponad 20 tysięcy maturzystów, przyjętych zostało ostatecznie 4500 nowych studentów, zaś najbardziej obleganymi kierunkami były: kierunek lekarski z 27 osobami na jedno miejsce i psychologia z 21 osobami na jedno miejsce. Zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów powiedział:
– Potrzebujemy Waszego młodego zaangażowania w sprawy nauki. Uczcie się pilnie, rozwijacie swoje różnorakie pasje. Budujcie relacje, trwałe przyjaźnie, które będą Wam towarzyszyć przez lata dorosłego życia (...). Dziś wchodzicie w społeczność pluralistyczną, budowaną na fundamencie wartości uniwersalnych, wartości chrześcijańskich.
Przemówienia wyjątkowych gości
List z życzeniami do społeczności UKSW skierował m.in. prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu odczytanym przez dr. hab. Marka Rymszę, przypomniał, że przed uczelnią stoi ważne zadanie: ma ona uczyć studentów zarówno otwartości na świat jak też miłości ojczyzny, a także kształtować postawy obywatelskie.
Minister Piotr Gliński życzył UKSW, by mógł nadal wychowywać, uczyć i tworzyć przestrzeń wolności, która jest dziś tak bardzo potrzebna. Mówiąc o doskonaleniu i wychowywaniu, opartym na wartościach chrześcijańskich, prof. Piotr Gliński mówił o potrzebie odnowy etosu inteligencji.
Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki podkreślił natomiast doskonałe wyniki ewaluacji naukowej i imponującą liczbę doktorantów na UKSW. Nawiązując do kwestii niezbędnego rozwoju infrastruktury uczelni, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki, przekazał na ten cel ponad 31 mln zł.
O tym, jak stawiać czoła globalnym wyzwaniom mówił podczas wykładu inauguracyjnego prof. dr hab. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Wśród problemów cywilizacyjnych prof. Kleiber wymienił coraz doskonalsze, nowe technologie, które, używane nieetycznie, w sposób niekontrolowany, stają się zagrożeniem dla świata. Przestrzegł również przed niefrasobliwym korzystaniem ludzkości z naturalnych zasobów Ziemi. Szansę na lepszą przyszłość prof. Kleiber upatruje w stworzeniu społeczeństwa innowacyjnego, które określił mianem „społeczeństwa wiedzy”, a których fundamentem jest edukacja, nauka i kultura. To uniwersytet uznał za instytucję „centralną dla szeroko rozumianej edukacji”.
Centralnym punktem uroczystości była immatrykulacja nowo przyjętych studentów i doktorantów, którą przeprowadziła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Na zakończenie kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW, udzielając zebranym błogosławieństwa, nawiązał do wykładu prof. Michała Kleibera. Przypomniał zebranym, że nie wolno podkopywać fundamentów naszej cywilizacji, a jako ludzie jesteśmy na ziemi jedynie gośćmi, o czym pisze papież Franciszek w najnowszej encyklice Laudato Dominum.
Źródło: UKSW