O sukcesie prowadzonych w Los Angeles wykopalisk poinformował w piątek 13 września „Los Angeles Times”. Prace prowadzone w dwóch miejscach pod kampusem liceum San Pedro pozwoliły odkryć rzadkie skamieliny. Wśród nich były i takie, które zawierały szczątki łososia „szablozębnego”, jak nieoficjalnie nazywa się to stworzenie oraz megalodona, gigantycznego rekina z przeszłości.
Sukces na wykopaliskach w Los Angeles
Odkryć dokonano między czerwcem 2022 roku i lipcem 2024 roku. Znaleziono m.in. liczącą 8,7 mln lat kość z epoki miocenu czy mającą 120 tys. lat muszlę z epoki plejstocenu. W oświadczeniu przesłanym redakcji „Los Angeles Times” podano, że naukowcy przetestowali już chemiczny i mineralny skład skamielin.
– Udało nam się znaleźć wskazówki i połączyć je ze sobą – mówił geolog Richard Behl z Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Long Beach. Jak wyjaśniał, najstarsze znaleziska zachowane były w diatomicie, skale osadowej powstającej przez skamienienie jednokomórkowych glonów. Zdaniem Behla wskazuje to na liczne występowanie glonów w tej okolicy, co umożliwiało powstanie bogatego ekosystemu z licznymi morskimi stworzeniami.
Wykopaliska w Los Angeles. „Cały ekosystem”
Wayne Bischoff z Envicom Corporation podkreślał, że udało się natrafić na „cały ekosystem z czasów, które dawno minęły”. – Mamy cały ten materiał, by pomóc przyszłym badaczom uporządkować wiedzę na temat ekologii sprzed 9 milionów lat. To naprawdę rzadkie – podkreślał.
Austin Hendy z Natural History Museum of Los Angeles County zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jego zdaniem naukowcy sądzą, iż odkryli podwodny kanał, którym przenosił się materiał z płytkich wód na większe głębokości, a gdzieś w sąsiedztwie występowały dodatkowo procesy wulkaniczne.
– Dla wszystkich było to dużą niespodzianką, kiedy rozpoczęto wykopaliska, by odkryć te skamieliny – dodawał. Według „Los Angeles Times” wykopane bezcenne skały rozdysponowano pomiędzy placówki edukacyjne w regionie. Podkreślano, ze skorzysta na nich nie tylko nauka wyższa, ale też społeczność skupiona wokół liceum, gdzie dokonano odkryć.
twitterCzytaj też:
Superbakterie do 2050 roku zabiją 39 milionów ludzi. Naukowcy wskazali przyczynęCzytaj też:
To miejsce kojarzy się ze Stanami. „Wielki Kanion” niecałe 3 godziny drogi od Wrocławia