Chociaż grób odkryto w latach 1983-1985, dopiero teraz, dzięki nowoczesnym metodom interdyscyplinarnym, przeprowadzono jego szczegółową analizę.
Kobieta z bronią
Badania przeprowadzone przez bioarcheologa Balázsa Tihanyi i jego zespół potwierdziły, że osoba pochowana w grobie była kobietą. Znalezisko pochodzi z cmentarza Sárrétudvari-Hízóföld, na którym odkryto 262 groby związane z węgierskimi podbojami Europy Środkowej w X wieku. W grobie oznaczonym numerem 63 znajdowały się szczątki kobiety, która została pochowana wraz z biżuterią i uzbrojeniem.
Wśród przedmiotów, które spoczęły razem z kobietą był sznur kolorowych koralików, pierścień do włosów, guziki, płytka łuku wykonana z poroża, groty strzał oraz fragmenty żelaznych części kołczanu.
W średniowiecznych kulturach europejskich mężczyźni byli zazwyczaj chowani z narzędziami lub bronią, podczas gdy w kobiecych grobach częściej znajdowano biżuterię i elementy odzieży. Jednak grób numer 63 wyróżniał się mieszanką tych elementów, co sugeruje nietypową rolę kobiety w ówczesnym społeczeństwie.
Oznaki aktywnego życia
Stan znalezionego szkieletu był bardzo zły, co uniemożliwiło dokładne określenie wieku czy stanu zdrowia przed śmiercią. Analiza kości ujawniła jednak zmiany typowe dla osób używających broni lub sprzętu jeździeckiego. Znaleziono również oznaki osteoporozy, wskazujące na starszy wiek kobiety, oraz trzy urazy, które nie zdążyły się całkowicie zagoić.
Jak podkreśla Tihanyi, zmiany te świadczą o fizycznie aktywnym trybie życia. Choć nie ma pewności, czy kobieta brała udział w bitwach, jej pochówek wskazuje na związek z wojną – symboliczny lub praktyczny.
Naukowcy zwracają uwagę, że w ówczesnych społeczeństwach kobiety mogły być szkolone w posługiwaniu się bronią, głównie w celach obronnych. Nie istnieją pisemne źródła potwierdzające obecność wojowniczek wśród Madziarów z X wieku, jednak znalezisko to jest pierwszym znanym przypadkiem pochówku kobiety z bronią z tego okresu w Kotlinie Panońskiej.
twitterCzytaj też:
Zaskakujący wniosek naukowców. Osy bez skrupułów wykorzystują mrówkiCzytaj też:
Minerał z buszu pomaga odkryć tajemnice kosmosu