PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE
W medycynie najczęściej mierzone w milisiwertach (mSv). Potencjalnie szkodliwe
1
GŁOWA
Rentgen 0,3 mSv Tomografia 2 mSv
2
ZĘBY
Rentgen 0,005 mSv Panoramiczne zdjęcie zębów 0,01 mSv
3
KLATKA PIERSIOWA
Rentgen 0,1 mSv Tomografia 1,5-7 mSv Tomografia serca 3-12 mSv Mammografia 0,4 mSv
4
KRĘGOSŁUP
Rentgen 1,5 mSv Tomografia kręgosłupa 6 mSv
5
BRZUCH I MIEDNICA
Rentgen brzucha lub miednicy 0,7 mSv Tomografia miednicy 7 mSv Tomografia brzucha i miednicy 10 mSv
6
KOŃCZYNY
Rentgen 0,001 mSv
Miałem po prostu pecha – mówi Marek, 32-letni mieszkaniec Warszawy, który biegając po lesie, potknął się o korzeń. Utrata równowagi, trzy fikołki, twarde lądowanie i uszkodzone biodro. – Zabrali mnie do szpitala, tam na wejściu kilka rentgenów miednicy, frontalnie i z boku – opowiada Marek. – Wynik nie sugerował złamania, ale pachwina bolała jak diabli, więc zrobiono jeszcze tomografię, która jest odpowiednikiem kilkudziesięciu rentgenów. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, co się działo potem. Żaden z radiologów nie poinformował mnie o dawce promieniowania, którą otrzymałem. Nie miałem jak tego przeliczyć i zapisać dla własnej wiedzy. Jeden powiedział tylko, że to dawki bezpieczne.
Medycyna przyjmuje dziś zasadę, że im mniej promieniowania, tym mniejsze ryzyko skutków ubocznych. Dlaczego? Bo promieniowanie rentgenowskie stosowane w tradycyjnym prześwietleniu oraz tomografii jest w stanie zmieniać DNA komórek. Przy dużych dawkach może to sprzyjać powstawaniu nowotworów. Lekarze jednak uspokajają, że stosują dawki bardzo małe. Ale czy ktoś je sumuje? W Polsce – niestety nie.
Szkodliwe siwerty
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.