9 marca 2002
-
Emisariusz z Iranu
Generała irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, zatrzymanego wraz z ośmioma Irańczykami przez siły afgańskie, przekazano Amerykanom - poinformował afgański polityk Izzatullah Wasafi.
Świat -
Ryczałt na plastry
Plastry przeciwbólowe stosowane przez chorych na nowotwory będą sprzedawane za opłatą ryczałtową - zapowiedział w sobotę minister zdrowia Mariusz Łapiński.
KrajŻycie -
Powrót na orbitę
Astronauci z promu kosmicznego Columbia zakończyli naprawy i konserwację teleskopu Hubble'a i w sobotę umieścili go z powrotem na orbicie.
Życie -
"Cześć, Tereska", cześć, Orły
Film "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego otrzymał pięć Orłów 2002. Polskie Nagrody Filmowe wręczono w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie.
Kultura -
Pakiet ulg i zasiłków
Prezydent USA George W. Bush podpisał w sobotę ustawę, wydłużającą okres wypłacania zasiłków dla bezrobotnych i wprowadzającą ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw.
ŚwiatGospodarka -
Zaprosili nas do stołu
Hiszpania zaprosiła przywódców krajów, kandydujących do UE, na przyszłotygodniowy szczyt Unii w Barcelonie, chcąc ściślej zaangażować te kraje w proces unijnych reform.
Kraj -
Niesubordynacja Francuzów
Podczas operacji Anakonda przeciw talibom i bojownikom al-Kaidy w Afganistanie Francja wielokrotnie odmawiała bombardowania celów, wskazywanych przez dowództwo amerykańskie.
Świat -
Szpiego-inspektorzy
Władze irackie odmawiają zgody na powrót inspektorów rozbrojeniowych ONZ, mimo wznowienia przez Bagdad dialogu z Narodami Zjednoczonymi.
Świat -
Bójki wyborcze w Zimbabwe
Co najmniej 12 osób odniosło w Zimbabwe obrażenia w starciach wyborców z policją. Wyborcy byli zniecierpliwieni długą kolejką do urn.
Świat -
Dzień po w Tulkarem
Po "czerwonym piątku", jak nazwała ten dzień prasa palestyńska, w obozie w Tulkarem (Zachodni Brzeg Jordanu), gdzie represje Izraela były najkrwawsze, zapanował spokój.
Świat -
Rosyjscy jeńcy w Polsce
Redakcja "Przeglądu Wschodniego" przyznała nagrody za najlepsze prace naukowe poświęcone problematyce wschodniej.
Kraj -
Granica wytrzymałości (aktl.)
Na zachodnich przejściach granicznych prywatni importerzy używanych aut czekają od 15 do 40 godzin. Chcą zdążyć przed kolejną podwyżką podatku granicznego.
KrajGospodarka -
Kłopoty Kubusia Puchatka
Po 2004 roku wygasa umowa o prawach autorskich polskiego wydawcy "Kubusia Puchatka". Nie wiadomo komu z polskich edytorów uda się odkupić prawa do publikacji.
Kultura -
Dobry skutek izraelskich rajdów?
Palestyńskie służby specjalne zatrzymały Palestyńczyka, który - zdaniem Izraela - miał być głównym mózgiem spisku na życie izraelskego ministra turystyki Rehavama Zeeviego.
Świat -
Świat bez tequili
Coraz poważniejsze kłopoty, związane z pozyskiwaniem surowca, trapią meksykańskich producentów narodowego trunku tego kraju - tequili.
GospodarkaŻycie -
Z poligonu na fregatę
Prezydent Aleksander Kwaśniewski na poligonie w Drawsku Pomorskim obserwował ćwiczenia Strong Resolve 2002, a następnie udał na okręt, na którym stacjonują dowódcy manewrów.
KrajŚwiat -
Internetowy serial Lyncha
Wybitny amerykański reżyser David Lynch jest pierwszym znanym twórcą kinowym, który nakręci filmy prezentowane tylko w internecie - podała BBC.
ŻycieKultura -
Spirala przemocy
W Palestynie: kolejne zamachy Arabów, kolejne akcje odwetowe Izraela... Równolegle trwają dyplomatyczne starania o przywrócenie pokoju.
Świat -
Holding pana Twardowskiego
Eugene Shoemaker, słynny astronom, jest pierwszym i jedynym człowiekiem, którego szczątki spoczęły na Księżycu. W tym roku odbędą się jednak kolejne ceremonie.
ŚwiatŻycie -
Szkoła słoneczna
Do grona szkół słonecznych, kształcących na kierunkach związanych z energią odnawialną, dołączy od nowego roku szkolnego Zespół Szkół Górniczo - Energetycznych w Koninie.
Życie -
Tydzień w kraju
Najważniejsze wydarzenia tygodnia w kraju:
Kraj -
Siedem dni na świecie
Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w świecie:
Świat -
Wybuch w tunelu
Na kilka godzin przed planowanym otwarciem zamkniętego od 1999 roku tunelu pod Mont Blanc, doszło do eksplozji najwyraźniej rozmyślnie podłożonego ładunku.
Świat