9 września 2003
-
Francja: będą pieniądze, nie będzie weta
Kolejny raz odłożono głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad zniesieniem sankcji wobec Libii. To sukces Francji, która chce wymusić na Libii podwyższenie odszkodowań dla swych obywateli.
Świat -
Odszkodowania za molestowanie
85 mln dolarów wypłaci Bostońska Archidiecezja ponad 500-osobowej grupie ludzi seksualnie molestowanych przez księży. Podpisano porozumienie w tej sprawie.
Świat -
Zwycięstwo niepewne, ale walczyć trzeba
Brukselscy eurokraci: korzystny dla Polski tzw. nicejski system podejmowania decyzji w Radzie UE jest nie do obrony, ale można wywalczyć złagodzenie i opóźnienie jego reformy.
Świat -
Ostrzeżenie dla Teheranu
USA oskarżyły Iran o naruszenie postanowień Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), dając Teheranowi ostatnią szansę na wykazanie, że tak nie jest.
Świat -
Psie porządki w Lublinie
W Lublinie rusza informatyczny system ewidencji psów; czworonogom obowiązkowo będą wszczepiane pod skórę chipy, pozwalające zidentyfikować zwierzę i jego właściciela.
Życie -
Strefa niemocy
Nadal trwają przepychanki między rządem i ARP a Telefoniką w sprawie przejęcia terenów b. fabryki kabli w Ożarowie pod SSE. Rząd nie wyklucza przeniesienia strefy w inne miejsce.
KrajGospodarka -
Protest zakazany
Trzej liderzy Komitetu "Wolny Kaukaz" zapłacą grzywny za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia podczas pobytu Władimira Putina w Poznaniu. To był legalny protest - mówią ukarani.
Kraj -
Kto im da skrzydła?
Rząd zrezygnował z zakupu samolotów, którymi podróżować miały najważniejsze osoby w państwie.
Kraj -
Znowu to samo (aktl.)
Co najmniej osiem osób zginęło, w tym samobójca, a ok. 30 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym w pobliżu bazy wojskowej w Tel Awiwie.
Świat -
A może to ściany mają uszy
Wiceszef komisji śledczej ds. Rywina Bogdan Lewandowski zwrócił się do Prokuratora Generalnego o wszczęcie postępowania w celu ustalenia sprawcy ujawnienia "Rzeczpospolitej" zeznań Wandy Marciniak.
Kraj -
Majstrowali, majstrują i będą majstrować
W 2005 r. zostanie przeprowadzona "główna reforma podatkowa", czyli oddzielenie podatku dla podmiotów gospodarczych od podatku dla osób fizycznych - poinformował minister finansów Andrzej Raczko.
Gospodarka -
Mniejsza większość za zmianą ustawy o aborcji
Niemal połowa dorosłych Polaków uważa, że należy zmienić przepisy regulujące dopuszczalność aborcji. Jednocześnie większość opowiada się za ich złagodzeniem - wynika z sondażu CBOS.
Życie -
Władze - tak, społeczeństwo - nie
Tysiące osób manifestowało w Indiach przeciwko wizycie premiera Izraela Ariela Szarona. Władze w Delhi przyjęły Szarona z wielką pompą.
Świat -
Posłowie chcą jechać do Iraku
Sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony mogłyby wysłać delegację do Iraku - zaproponował poseł Marek Jurek (PiS). Zadeklarował, że jego klub popiera ewentualny wyjazd.
Kraj -
Piwo z beczki prochu
W wielu czeskich gospodach piwo z beczek nalewa się, wykorzystując... przerobione stare gaśnice przeciwpożarowe wypełnione dwutlenkiem węgla. To bardzo niebezpieczne - ostrzegają eksperci.
Życie -
Tornister obciążony VATem
Litewski urząd skarbowy obłożył 18-proc. podatkiem VAT dar Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Fundacji "Semper Polonia" dla pierwszaków z polskich szkół na Litwie.
KrajŚwiat -
Biopaliwa coraz bardziej cuchną
Projekt ustawy o biopaliwach jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej - wynika z opinii Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu.
Gospodarka -
Pracowała na zlecenie Hitlera
101-letnia słynna niemiecka reżyserka filmowa Leni Riefenstahl zmarła w swoim domu w bawarskim Poecking nad jeziorem Starnberger See.
Kultura -
Papież w niebezpieczeństwie
Władze Słowacji badają sprawę groźby zamachu na Jana Pawła II podczas rozpoczynającej się w tym kraju w czwartek papieskiej wizyty.
Świat -
Budżet i unijna konstytucja
Rząd obraduje nad budżetem na 2004 r. oraz projektem polskiego stanowiska sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. Na tym posiedzeniu oba dokumenty mają zostać przyjęte.
Kraj -
Powrót SARS
Singapurskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło przypadek zachorowania na ostrą niewydolność oddechową SARS, pierwszy od początku lipca, gdy WHO ogłosiła, koniec epidemii SARS.
Życie -
Gubernator Babilu miał szczęście
Gubernator prowincji Babil w polskiej strefie stabilizacyjnej był celem udaremnionego zamachu samobójczego. Zamachowiec został zatrzymany przez iracką policję.
Świat -
Polski konwój w ogniu
Polscy żołnierze, którzy mieli eskortować do Iranu 400-osobową rodzinę zabitego w zamachu ajatollaha al-Hakima, zostali ostrzelani. Obyło się bez ofiar.
Świat -
Korei do Szarona: pomożecie? (aktl.)
Ahmed Korei, desygnowany przez Arafata na premiera Autonomii Palestyńskiej zwrócił się do Izraela o pomoc we wznowieniu bliskowschodniego procesu pokojowego.
Świat -
Nie przyjmują do wiadomości
10 górników rozpoczęło podziemny protest w kopalni "Centrum" w Bytomiu. To początek strajku rotacyjnego - zapowiada Komitet protestacyjno-strajkowy bytomskich kopalń.
Kraj -
Kim nie ma się czym chwalić?
Podczas defilady z okazji 55. rocznicy powstania, wbrew zapowiedziom Korea Płn. nie zademonstrowała ani nowej rakiety dalekiego zasięgu, ani żadnego sprzętu wojskowego.
Świat -
Cerkiew chce rozmawiać
Przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej powiedział, że jest ona gotowa do negocjacji z Watykanem. Nadszedł czas, by przezwyciężyć rozbieżności - oświadczył.
Świat -
Irak w arabskiej rodzinie (aktl.)
Liga Arabska po kilkumiesięcznych wahaniach ostatecznie pozwoliła przedstawicielowi Rady Zarządzającej Iraku wziąć udział w rozpoczynającym się posiedzeniu tej organizacji.
Świat