16 października 2003
-
Z dołu do góry, z góry na dół
Dla pasażerów i załogi Boeinga 737 linii Hapag-Lloyd czwartek był dniem pełnym wrażeń. Maszyna aż dwa razy lądowała awaryjnie w Salonikach.
Świat -
USA nie chcą NATO bis
Na wniosek USA, Rada Ambasadorów NATO spotka się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu, żeby przedyskutować plany zacieśniania współpracy obronnej państw Unii Europejskiej.
Świat -
Mamy wspólne interesy
Myślimy podobnie jak Wielka Brytania na temat unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony i tak samo jak Hiszpania na temat traktatu Nicejskiego i projektu konstytucji UE - mówi premier Leszek Miller.
KrajŚwiat -
Bush: Jestem jak Schwarzenegger
George W. Bush po raz pierwszy pojawił się publicznie z gubernatorem-elektem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem. Prezydent uznał, że obaj mają wiele wspólnego.
Świat -
Za buszowanie w unijnym zbożu
Kolejna afera korupcyjna w Komisji Europejskiej. Aresztowano osiem osób w Belgii i we Francji, w tym głównego podejrzanego - urzędnika, który przekazywał firmom ceny zbóż przed ich ogłoszeniem.
Gospodarka -
"Nie" dla biskupa homoseksualisty
Zwierzchnicy Wspólnoty Anglikańskiej skrytykowali nominowanie w USA biskupa homoseksualisty, wyrażając "głębokie ubolewanie" z powodu działań anglikanów w Stanach Zjednoczonych.
Świat -
Głos zdrowego rozsądku
Wicepremier Jerzy Hausner jest przeciwny poprawce do projektu nowelizacji ustawy o PIT, zakładającej wprowadzenie 50 proc. stawki podatku dochodowego.
Gospodarka -
Oj, przewraca się w głowach
W zakładach Volkswagena w Vorst koło Brukseli około 700 robotników spontanicznie zaprotestowało przeciwko... nadmiarowi pracy.
Gospodarka -
Demonstranci z Korei Północnej
Korea Północna zapowiedziała gotowość "fizycznej demonstracji" swego potencjału nuklearnego. Może to oznaczać zamiar przeprowadzenia prób z bronią atomową.
Świat -
Nie tylko Polska i Hiszpania
Estonia popiera Polskę i Hiszpanię w walce o utrzymanie systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej uzgodnionego w Nicei - powiedziała minister spraw zagranicznych Estonii Kristiina Ojuland.
Świat -
Syria pręży muskuły
Syryjskie siły zbrojne powinny być w stanie pogotowia dla odparcia ewentualnej agresji Izraela - powiedział szef sztabu armii syryjskiej generał Hasan Turkmani.
Świat -
Miller gani dziennikarzy
"Krańcową nieodpowiedzialnością" i "igraniem z państwem polskim" nazwał Leszek Miller pogłoski o planowanym przez niego wcześniejszym powrocie z Rady Europejskiej, aby bronić swego stanowiska w Polsce.
Kraj -
Obiecują, że będą grzeczni
Dwóch uczniów relegowanych z Technikum Budowlanego w Toruniu za znęcanie się nad nauczycielem przyjęto do szkoły w Bydgoszczy.
Kraj -
Koniec ze zbiórką makulatury!
Japońskie firmy Shinsho i Majima Laboratory opracowały prototyp papieru wielokrotnego zapisu Thermo-Mag.
Życie -
Nowy wicemarszałek z opozycji
W najbliższych dniach Prawo i Sprawiedliwość, w porozumieniu z Platformą Obywatelską oraz PSL, zgłoszą wniosek o powołanie Kazimierza Ujazdowskiego (PiS) na wicemarszałka Sejmu.
Kraj -
ONZ, ale pod dowództwem USA (aktl.)
Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła amerykański projekt rezolucji w sprawie Iraku. Nawet Syria głosowała "za", co było pewną niespodzianką.
Świat -
Są kozły ofiarne (aktl.)
Jeden oficer w Iraku i jeden w Polsce będą ukarani w sprawie rakiet znalezionych w Iraku - powiedział szef MON Jerzy Szmajdziński po posiedzeniu sejmowych Komisji Obrony i Spraw Zagranicznych.
Kraj -
Kompromisu (jeszcze) nie będzie
Prawdopodobnie nie będzie propozycji kompromisu w sprawie przyszłej unijnej konstytucji na rozpoczętym w Brukseli szczycie UE. Na pewno nie zgłoszą jej Włochy.
Świat -
A chcieli ostro pokibicować!
41 polskich kibiców, jadących na mecz Wisły Kraków z NEC Nijmegen zatrzymała holenderska policja; wieźli m.in. siekiery, scyzoryki i noże kuchenne.
Życie -
Warszawa da się (trochę bardziej) lubić
Na 22. z 26. miejsca rok wcześniej przesunęła się Warszawa w rankingu europejskich miast najlepszych do ulokowania biznesu - wynika z raportu "European Cities Monitor".
Gospodarka -
Odsłonił przyłbicę
Zbigniew Sobotka (SLD), były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zrzekł się immunitetu poselskiego.
Kraj -
Ćwierć wieku z Janem Pawłem II (aktl.)
16 października 1978 roku 99 członków kolegium kardynalskiego wybrało kardynała Karola Wojtyłę na papieża, pierwszego zwierzchnika Kościoła katolickiego spoza Włoch od 456 lat.
KrajŚwiat -
Kurczuk: szef policji kłamał
Minister sprawiedliwości jednoznacznie potwierdził, że szef policji zmienił zeznania dotyczące przekazania Sobotce informacji o planowanej akcji CBŚ w Starachowicach.
Kraj -
Twarde lądowanie
Obsługujące loty czarterowe niemieckie linie lotnicze Aero Lloyd ogłosiły niewypłacalność. Spowoduje to problemy kilku tysięcy pasażerów, którzy mieli podróżować tymi liniami.
Gospodarka -
Mają zamachowców? (aktl.)
Policja palestyńska w Gazie aresztowała trzech działaczy organizacji zbrojnej, podejrzanych o udział w środowym zamachu amerykański konwój dyplomatyczny.
Świat -
Wybory weryfikowane na ulicy (aktl.)
Na ulicach Baku trwają gwałtowne starcia policji z opozycją, kontestującą "bezpaelacyjne zwycięstwo" syna prezydenta Alijewa. Jest jedna ofiara śmiertelna.
Świat -
Prezydent referendum się chwyta
Prezydent Boliwii, w której od tygodni trwają krwawe wystąpienia antyprezydenckie, zaproponował przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum. Opozycja i naród żądają ustąpienia
Świat -
Tragiczna przejażdżka
Co najmniej 10 osób zginęło, a 37 zostało zostały rannych w katastrofie promu pływającego pomiędzy Manhattanem a wyspą Staten w Nowym Jorku. Pilot usiłował popełnić samobójstwo.
Świat -
Z gwiazd na Ziemię
Pierwszy w historii Chin taikonauta Yang Liwei po 21 godzinach lotu w kosmosie na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou V wylądował w czwartek rano na terenie Chin.
ŚwiatŻycie