23 października 2003
-
Sejm kontra samozatrudnienie
Z jednolitego 19 proc. podatku nie będą mogły korzystać osoby świadczące usługi na rzecz dotychczasowego zakładu pracy, pozostali będą mieli taką możliwość - postanowił Sejm.
Gospodarka -
Rząd śrubuje rekord
Sondaż TNS OBOP wykazał, że aż 87 proc. Polaków negatywnie ocenia działalność rządu, a 78 proc. premiera. To najgorsze notowania od początku kadencji rządu.
Kraj -
Sobotka wiedział, ale ogólnie
Szef policji Antoni Kowalczyk na początku mówił, że nie informował Zbigniewa Sobotki o akcji policji w Starachowicach, potem zmienił zdanie - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości.
Kraj -
Polski dzień pracy
Polacy pracują najdłużej w poszerzonej Unii Europejskiej - wynika z raportu opublikowanego przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (EFILWC).
Gospodarka -
Rutkowski na złomowisku
Siedem rakiet typu Roland oraz amunicję i pociski artyleryjskie odnalazł na złomowisku koło Bagdadu poseł-detektyw Krzysztof Rutkowski.
Świat -
Prezesi stoczni w prokuraturze
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch byłych wiceprezesów Grupy Stoczni Gdynia. Wydano także nakaz zatrzymania byłego prezesa firmy, Janusza Szlanty.
Kraj -
Bomba w Berlinie (aktl.)
Niemieccy saperzy zdetonowali 250-kilogramową bombę znalezioną na placu budowy w pobliżu dworca kolejowego Friedrichstrasse w Berlinie.
Świat -
Euro zjada złotówkę
Złoty osłabił się wobec euro do historycznie najniższego poziomu, 4,68 zł. Na rynku obligacji rentowność papierów pięcio- i dziesięcioletnich jest najwyższa od października ubiegłego roku.
Gospodarka -
Posocznica jak SARS?
W szpitalu miejskim w Świnoujściu zmarła trzecia w tym mieście, a szósta w regionie w ciągu ostatniego półrocza ofiara posocznicy, czyli zakażenia bakteryjnego. Powołano sztab kryzysowy.
Życie -
Iran na razie spełnia żądania
Osiem dni przed terminem ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) otrzymała raport Iranu na temat jego programu jądrowego.
Świat -
W Starachowicach znów aresztują
Funkcjonariusze kieleckiego oddziału CBŚ zatrzymali kolejnych siedem osób, w tym policjanta, w ramach śledztwa dotyczącego starachowickiej grupy przestępczej.
Kraj -
Falstart "Faktu"
Czwartkowe wydanie dziennika "Fakt" miało kosztować 1,50 zł. Wydawca najwyraźniej o tym zapomniał i wydrukował nakład podając, że gazeta kosztuje złotówkę, tak jak w inne dni tygodnia.
Kraj -
Specsłużby strzegą tajemnicy FOZZ
Proces ws. FOZZ, to "farsa wymiaru sprawiedliwości", "Służby specjalne wciąż są na tyle potężne, by skutecznie konkurować z sądem" - uważa poseł PiS Zbigniew Wassermann.
Kraj -
Wyrafinowana, bo polska
W nowojorskim Museum of Modern Art rozpoczyna się przegląd cenionych na świecie polskich filmów animowanych, zatytułowany "Krótka historia polskiej animacji".
Kultura -
Milion dolarów za spam
Amerykański Senat proponuje, aby nadawcom spamów groziły grzywny do miliona dolarów i kary do trzech lat więzienia.
Życie -
Niemcy na wstecznym biegu
Tegoroczny deficyt budżetowy w Niemczech wyniesie 43,4 mld euro i będzie ponad dwa razy większy od zakładanego - poinformował minister finansów Hans Eichel.
Gospodarka -
Pedofil, a nie instruktor harcerski
49-letniego byłego działacza harcerstwa z Brzegu Dolnego aresztowano pod zarzutem seksualnego wykorzystania trzech nieletnich chłopców.
Kraj -
Czarna kasa Żemka
PC nie dostawało pieniędzy z FOZZ, lecz z "czarnej kasy" central handlu zagranicznego - twierdzi b. dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Żemek. Jarosław Kaczyński zaprzecza.
Kraj -
Dubrowka ciągle dzieli Rosjan
"Terroryzmem nie da się nas zastraszyć" - powiedział mer Moskwy Jurij Łużkow, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar ubiegłorocznego zamachu terrorystycznego na Dubrowce.
Świat -
Pierwszy krok w dobrym kierunku
Na szczycie w Brukseli uzgodniono zasady wspólnej polityki zagranicznej i obronnej UE, które wejdą do przyszłej konstytucji. Idą one w proponowanym przez Polskę kierunku.
Świat -
Bo boksował poza ringiem
Przed Sądem Rejonowym w Sopocie odbyła się druga rozprawa w procesie Andrzeja Gołoty, oskarżonego o pobicie w ubiegłym roku mężczyzny. Bokserowi grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Życie -
Inwazja robotów
Gwałtownie rośnie sprzedaż robotów, i to nie tylko przemysłowych. Do 2006 r. mają nas one zastępować w pracach domowych dziesięciokrotnie częściej niż obecnie.
Życie -
A jednak można nas lubić
Niemal co trzeci Litwin uważa Łotyszy i Polaków za najlepszych sąsiadów - wynika z sondażu opublikowanego przez tygodnik "Veidas".
Życie -
Podzielili się biedą
Nauczyciele Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu dobrowolnie zrzekli się części swych niewielkich wynagrodzeń, by ufundować uczniom stypendia socjalne.
Kraj -
Oni też mogą dać policji
O państwowe jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, fundacje, banki i instytucje ubezpieczeniowe poszerzył Senat listę potencjalnych darczyńców, mogących dofinansowywać policję.
Kraj -
Błochowiak przeprasza za "skarpetki"
Przepraszam, nie mam "żadnych uprzedzeń w stosunku do homoseksualistów" - oświadczyła członkini sejmowej komisji śledczej Anita Błochowiak (SLD).
Kraj -
Irak nie może czekać (aktl.)
W Madrycie rozpoczęła się konferencja poświęcona sposobom finansowania odbudowy Iraku z udziałem przedstawicieli ponad 70 krajów i organizacji międzynarodowych.
Świat -
Bush: wszystko zgodnie z prawem
Prezydent USA George W. Bush kategorycznie odrzucił oskarżenia o stosowanie tortur wobec więźniów, przetrzymywanych w bazie wojskowej USA w Guantanamo na Kubie.
Świat -
Atom (nie)pokoju
Znany indyjski atomista, twórca programu atomowego Indii, Y.S.R. Prasad, uczestniczy w badaniach jądrowych w Iranie - podała czwartkowa prasa delhijska.
Świat -
Dysydent w sieci
Na trzy lata więzienia skazał chiński sąd dysydenta za "zamieszczanie w sieci internetowej artykułów o antyrządowej treści".
ŚwiatŻycie