25 listopada 2003
-
Lobbing utajniony
Sejm postanowił utajnić obrady nad informacją szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzeja Barcikowskiego w sprawie lobbingu wokół niektórych ważnych przetargów i kontraktów.
Kraj -
Sąd zawinił, obywatele zapłacą
12,5 tys. euro będzie musiała Polska zapłacić Romanowi Łobarzewskiemu, który od ponad 18 lat czeka na wydanie orzeczenia w sprawie spadkowej - tak zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Kraj -
Koniec najgłośniejszego śledztwa w Rosji
Prokuratorzy zakończyli śledztwo w sprawie najbogatszego obywatela Rosji, byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego.
Gospodarka -
Brak ofert, brak opieki - wszystko w porządku
W 24 proc. powiatów nie ma wystarczającej liczby ofert podstawowej opieki zdrowotnej - mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. I zapewnia, że pacjenci nie powinni obawiać się utraty opieki medycznej.
Kraj -
Holenderskie "tak"
Druga (niższa) Izba parlamentu holenderskiego jednogłośnie zatwierdziła Traktat Akcesyjny o przystąpieniu do Unii Europejskiej 10 nowych państw, w tym Polski.
Świat -
Adam poleeeciał
Adam Małysz skoczył 152 m na treningu w fińskim Kuusamo. Pobił tym samym życiowy rekord długości skoku na dużej skoczni - 3 lutego 2001 r. w Willingen uzyskał odległość 151,5 m.
Życie -
Warszawa ma bezpłatne parkowanie!
Rada Warszawy uchwaliła nowy regulamin płatnego parkowania. Uprawomocni się 9 grudnia. Do tego dnia parkowanie w centrum stolicy będzie bezpłatne.
Kraj -
Piłkarski gwałt
Piłkarze Premier League, Titus Bramble (Newcastle United) i Carlton Cole (Chelsea), są podejrzani o zbiorowy gwałt na 17-letniej dziewczynie
Życie -
Amerykańskie przyspieszenie
PKB wzrastał w USA w III kwartale w tempie 8,2 proc. w skali roku - podało Ministerstwo Handlu. To największy wzrost od prawie 20 lat.
Gospodarka -
Prezydent za pieniądze terrorystów
Jurij Borisow, najhojniejszy sponsor prezydenckiej kampanii wyborczej Rolandasa Paksasa, handlował częściami zamiennymi do wojskowych śmigłowców, m.in. z objętym embargiem ONZ Sudanem.
Świat -
LPR, PSL i Samoobrona kontra Balcerowicz
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nigdy nie zwracała się do Leszka Balcerowicza o wyjaśnienia w jakiejkolwiek sprawie związanej z jego działalnością jako ministra finansów - poinformował NBP.
Kraj -
Gruzini: w nowy rok z nowym prezydentem
4 stycznia przyszłego roku odbędą się w Gruzji przedterminowe wybory prezydenckie - zdecydował parlament, obradujący w Tbilisi na nadzwyczajnej sesji.
Świat -
"Góral", czyli polscy agenci w Czechosłowacji
"Góral" to kryptonim tajnej akcji polskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w której w roku 1968 uczestniczyło w charakterze polskich agentów 55 obywateli Czechosłowacji.
Świat -
Nie zmarnujmy okazji (aktl.)
W Słowacji albo w Polsce powstanie nowa fabryka koncernu Hyundai Motor. Budowa zakładu ma kosztować 1,5 mld USD.
Gospodarka -
Małachowski sam sobie winien
Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej oddaliła wniosek Aleksandra Małachowskiego (UP), który domagał się ukarania Bogdana Pęka (LPR), za to, że ten nazwał go z trybuny sejmowej "szowinistą".
Kraj -
Tylko nie wacek!
Miliona złotych domaga się od TVN krakowianin Wacław K., dotknięty nazwaniem w tej telewizji męskiego przyrodzenia "wackiem". Wacław to wielki święty Kościoła katolickiego - argumentuje powód.
Życie -
Jeszcze jeden dobry członek SLD
B. wiceszef MSWiA Zbigniew Sobotka, któremu prokuratura postawiła zarzuty związane z tzw. aferą starachowicką, został jednogłośnie pozytywnie zweryfikowany.
Kraj -
Lewandowski: Verheugen źle zrozumiał
Poniedziałkowa ostra wymiana zdań z komisarzem Guenterem Verheugenem była w części zawiniona przez tłumaczenie - twierdzi poseł PO Janusz Lewandowski.
KrajŚwiat -
Rozejm w Kaszmirze
Indie i Pakistan ogłosiły rozejm na tzw. linii przerwania ognia w Kaszmirze. Ma on obowiązywać od wtorku wieczorem.
Świat -
Wybory w Gruzji nieważne (aktl.)
Sąd Najwyższy Gruzji unieważnił wybory parlamentarne z 2 listopada. Oznacza ono, że do czasu rozpisania nowych wyborów będzie działać parlament w dawnym składzie.
Świat -
Kto rozmywa unijne reguły (aktl.)
Francja i Niemcy wymusiły łagodniejszą dla nich interpretację reguł dyscypliny wydatków publicznych w UE. To koniec Paktu Stabilizacji i Wzrostu UE - mówi niemiecka opozycja.
Świat -
Londyn wybierze Niceę?
Wielka Brytania zawetuje nową konstytucję europejską jeśli nie zagwarantuje ona kontroli narodowej nad najważniejszymi dziedzinami polityki państwa.
Świat -
Iracki plan
Według programu irackiej Rady Zarządzającej, siły koalicji mają przekazać władzę tymczasowemu rządowi i wycofać się z Iraku w czerwcu przyszłego roku.
Świat