4 grudnia 2003
-
Premier cudem ocalał (aktl.)
Pod Warszawą spadł na ziemię helikopter z Leszkiem Millerem i 14 innymi osobami na pokładzie. Ranni, w tym premier, zostali przewiezieni do szpitala. W najgorszym stanie jest oficer Biura Ochrony Rządu.
Kraj -
Żółta kartka od Verheugena
Komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen jest zaniepokojony opóźnieniem procesu restrukturyzacji polskiego hutnictwa. Polska może nie być gotowa na 1 maja 2004 r. - ostrzega.
Świat -
A kiedy PKP?
Austriacki parlament zatwierdził rządowy plan restrukturyzacji kolei, przewidujący podzielenie jej na cztery spółki akcyjne i pięć spółek z o.o.
Świat -
Prodi nas nie przestraszy
"Z Polską można rozmawiać, ale nie można jej szantażować" - skomentował premier wypowiedź Romano Prodiego na temat negocjacji w sprawie Traktatu Konstytucyjnego.
KrajŚwiat -
Prokuratura: Borowski niewinny
Marszałek Sejmu Marek Borowski nie popełnił przestępstwa przy wyborze Jana Czekaja na członka RPP; prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie z doniesienia PiS.
Kraj -
Św. Mikołaj odwiedził SLD
Prezenty mikołajkowe, m.in. kajdanki dla posłów oraz radnych wręczyli władzom SLD przedstawiciele młodzieżówki PiS. Bilet lotniczy na wyspy Bergamuta dla premiera przygotowała młodzieżówka PO we Wrocławiu.
Kraj -
Eksplozja w Kabulu
W odległości około 300 metrów od ambasady USA w stolicy Afganistanu, Kabulu eksplodował pocisk rakietowy. Nie spowodował ofiar.
Świat -
BLUE FM może znów nadawać (aktl.)
Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił wszystkie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmawiające koncesji krakowskiemu radiu BLUE FM.
Kraj -
Garou w Polsce (bez koncertu)
Popularny kanadyjski piosenkarz Garou przyjechał do Polski z dwudniową wizytą. Wieczorem spotka się z fanami w EMPiK-u Junior, w piątek - nagra recital dla TVP.
Kultura -
Kompromis w sprawie Nicei?
Parlament Europejski, w niewiążącej rezolucji, zaproponował kompromis w toczącym się sporze wokół systemu podejmowania decyzji w Radzie Europy.
Świat -
Krzemowa Dolina nad Wisłą
Kliknięciem myszy prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął pracę superkomputera Cray X1 w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Życie -
W obronie zabużan
Senator Robert Smoktunowicz (Blok Senat 2001) zapowiedział starania o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o tzw. mieniu zabużańskim. Jest ona niekonstytucyjna - ocenił.
Kraj -
Lepper rozwikła sprawę Rywina?!
Andrzej Lepper najprawdopodobniej będzie kandydatem na nowego członka sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina. Zastąpiłby Renatę Beger, wykluczoną we wtorek ze składu komisji.
Kraj -
PKN + Łukoil = ?
Polski Koncern Naftowy Orlen rozpoczął rozmowy z rosyjską spółką Łukoil o współpracy w przetwórstwie ropy - powiedział prezes PKN Zbigniew Wróbel. O sprawie pisaliśmy już w listopadzie.
Gospodarka -
Ostateczne rozwiązanie kwestii dopingu
Komitet Wykonawczy Amerykańskiej Federacji Lekkoatletycznej (USATF) chce dożywotniej dyskwalifikacji zawodników przyłapanych na stosowaniu dopingu.
Życie -
Więcej wódki!
Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przez ostatni rok o jedną czwartą wzrosło spożycie wyrobów spirytusowych (m.in. wódki), spada natomiast picie piwa.
Gospodarka -
Rekordzista Kwaśniak
Najwyższego w historii polskich mediów odszkodowania - 5 mln zł - domaga się szef służby celnej od "Rzeczpospolitej". Tyle nie żądał nawet Aleksander Kwaśniewski od redakcji "Życia".
Życie -
W marcu wybiorą Putina
14 marca 2004 r. - taką datę wyborów prezydenta Rosji wyznaczy wkrótce Rada Federacji - powiedział przewodniczący Rady, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow.
Świat -
Wańka niewinny (aktl.)
Leszek D., "Wańka", z mafii pruszkowskiej, został ostatecznie uniewinniony w procesie gangu kokainowego. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok w tej sprawie.
Kraj -
Trzylatek się... upił
Trzyletni Kamil trafił do krośnieńskiego szpitala z objawami zatrucia alkoholowego - dziecko wypiło wino podane przez babcię.
Kraj -
Wielka woda ustępuje
Powódź, która w południowo-wschodniej Francji zabiła 5 osób, a 15 tys. wypędziła z domów, ustąpiła nieco w Marsylii. Ulewa osłabła też w Nimes i Montpellier.
Świat -
Jaskiernia przed prokuratorem (aktl.)
Po przeszło 6 godzinach zakończyło się przesłuchanie szefa klubu parlamentarnego SLD Jerzego Jaskierni w sprawie domniemanej korupcji przy uchwalaniu ustawy o grach losowych.
Kraj -
Nicea to przeszłość?
Premier Włoch Silvio Berlusconi uważa, że 23 z 25 państw należących i przystępujących do UE chce reformy sposobu podejmowania decyzji w Unii określonego w Traktacie z Nicei.
Świat -
Dożywocie za każdego policjanta
Jedyną możliwą do wymierzenia karą za zabójstwo policjanta na służbie powinna być kara dożywotniego więzienia - uważa minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik.
Kraj -
Saddam ukradł miliard
Saddam Husajn wycofał z centralnego banku irackiego ponad miliard dolarów na krótko przed wkroczeniem do Iraku sił USA. Z tych pieniędzy nadal opłacana jest walka z siłami koalicji.
Świat -
Łaska dla terrorysty
Prezydent Niemiec Johannes Rau ułaskawił terrorystę z Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Rolfa Clemensa Wagnera, od 24 lat odsiadującego wyrok dożywocia.
Świat -
Tarcza nad Japonią
Premier Japonii chce uruchomić system obrony rakietowej by chronić kraj przed zagrożeniem ze strony rakiet Korei Północnej.
Świat -
Koniec wojny stalowej
George W. Bush zamierza odwołać obowiązujące od 20 miesięcy cła na importowaną do USA stal, co ma zapobiec wojnie handlowej z zachodnioeuropejskimi i azjatyckimi partnerami.
Gospodarka