13 maja 2004
-
Wracają pamiątki po Piłsudskim
Pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim, przechowywane w londyńskim instytucie jego imienia wkrótce trafią do Polski. Zostały tam przed laty złożone w depozycie przez jego córki.
KrajŚwiat -
Widzew bez wody
Zakład Wodociągów i Kanalizacji po raz trzeci dciął w czwartek po południu dopływ wody do obiektów klubu Widzew Łódź, który zalega zakładowi ponad sto tysięcy złotych.
KrajŻycie -
Kadyrow nie zastąpi Kadyrowa
Wbrew oczekiwaniom promoskiewskich władz Czeczenii, syn zabitego w zamachu prezydenta Achmada Kadyrowa, Ramzan Kadyrow, nie ma zamiaru startować w wyborach na urząd po ojcu.
Świat -
Prasa 15 lat po upadku komunizmu
Od 15 do 18 maja w Warszawie odbywać się będzie Kongres International Press Institute (IPI). Tematem przewodnim będzie rola mediów w Europie Centralnej i Wschodniej po upadku komunizmu.
Kraj -
To al-Zarkawi ścina Berga (aktl.)
Informacje, którymi dysponuje wywiad, dowodzą, że egzekucji Amerykanina Nicholasa Berga dokonał powiązany z Al-Kaidą Abu Musab al-Zarkawi - twierdzi dowódca sił koalicyjnych w Iraku gen. Sanchez.
Świat -
Bagsik na wolności
Bogusław Bagsik, skazany w głośnym procesie Art-B, został przedterminowo warunkowo zwolniony z więzienia. Decyzję o zwolnieniu podjął Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu (Podkarpackie).
Kraj -
Halber odpuścił Rokicie
B. członek KRRiT Adam Halber wycofał pozew przeciwko szefowi klubu PO i członkowi sejmowej komisji śledczej ws. Rywina Janowi Rokicie o ujawnienie treści SMS-a.
Kraj -
Matura za łapówkę
Prokuratura Rejonowa w Kozienicach prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych łapówek, które mieli brać od uczniów liceum dla dorosłych w Kozienicach nauczyciele za przychylność w czasie matur.
Kraj -
Internet za 20 zł?
Mieszkańcy Kabat i Natolina będą mogli w czasie wakacji korzystać z darmowego dostępu do Internetu drogą radiową. Docelowo obejmie on całą dzielnicę za być może 20-30 zł miesięcznie.
Życie -
Klan Ghandich wraca do władzy
Wybory parlamentarne w Indiach nieoczekiwanie wygrała opozycyjna Partia Kongresowa, kierowana przez 57-letnią Włoszkę Sonię Gandhi, wdowę po byłym premierze Rajivie Gandhim.
Świat -
Fabryka amfy zlikwidowana
Dużą wytwórnię amfetaminy z kilkoma liniami produkcyjnymi odkryło CBŚ w okolicy miejscowości Dźwierzuty (woj. warmińsko-mazurskie). Znaleziono tam 75 litrów płynnego narkotyku.
Kraj -
Krwawa wojna religijna
W zamieszkach antychrześcijańskich w Nigerii mogło zginąć nawet kilkaset osób. Był to odwet za wcześniejsze zabicie przez chrześcijan w innym regionie kilkuset muzułmanów.
Świat -
KE nie uległa Francji i Niemcom
Komisja Europejska stanowczo odrzuciła francusko-niemieckie pomysły większego ujednolicenia podatków od przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej.
GospodarkaŚwiat -
Węgry nie śpieszą się do euro (aktl.)
Węgry wprowadzą u siebie euro 1 stycznia 2010 r. - zapowiedział węgierski minister finansów Tibor Draskovics. "Rząd postanowił sprzyjać rozważnemu, a nie szybkiemu wprowadzeniu euro" - stwierdził.
Świat -
Największa afera pedofilska we Francji
Sześćdziesiąt sześć osób oskarżonych o pedofilię stanie przed sądem na zachodzie Francji, przy czym ponad połowa z nich będzie odpowiadać za gwałt.
Świat -
Oskarżony, bo uczciwy?
Szef WSI Marek Dukaczewski złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez pracownika tych służb mjr Arkadiusza T., który wynosił tajne dokumenty. Prasa widzi to zupełnie inaczej.
Kraj -
Indianie na Mazurach
Indianie z Arizony uczą warmińsko-mazurskich pograniczników tropienia nielegalnych imigrantów po śladach pozostawionych przez nich na zielonej granicy.
Kraj -
Radni czy cenzorzy?
"Niedziela należy do Boga. No to ch... mu w d..., k...." - te słowa ze sztuki "Zszywanie", granej w teatrze "Rozmaitości" wywołały oburzenie warszawskich radnych. Władze teatru postanowiły je usunąć.
Kultura -
Rumsfeld ratuje image USA?
Amerykański minister obrony Donald Rumsfeld i przewodniczący kolegium szefów sztabów Richard Myers przybyli z niespodziewaną wizytą do Bagdadu.
Świat -
Na Słowacji potaniało
Ceny mieszkań po wejściu Słowacji do Unii Europejskiej spadły o 10 do 20 procent. Potaniały także samochody produkowane w Azji oraz międzynarodowe połączenia telefoniczne.
Gospodarka -
Więzienie dla byłego senatora (aktl.)
8 lat spędzi w więzieniu były senator, Aleksander G. , założyciel i szef grupy przestępczej, która wyłudziła 9,5 mln zł z tytułu zwrotu podatku VAT.
Kraj -
Irakijczycy: dość okupacji
80 proc. Irakijczyków nie ufa władzom koalicji, a 82 proc. jest przeciwne obecności obcych wojsk w kraju. Ankietę przeprowadzono jeszcze przed ujawnieniem afery z dręczeniem irackich więźniów.
Świat -
Kolejna ofiara eksplozji
Zwłoki kolejnej ofiary odnaleziono w nocy ze środy na czwartek w ruinach fabryki plastiku w Glasgow, gdzie we wtorek doszło do wybuchu.
Świat -
Relikwia na Jasnej Górze
Pas sutanny Jana Pawła II, przestrzelony podczas zamachu na jego życie 23 lata temu w Watykanie, będzie można wkrótce zobaczyć na Jasnej Górze. Do tej pory nie mogli go oglądać nawet zakonnicy.
KrajŻycie -
Poród między polskim i matematyką
20-letnia uczennica cztery godziny po porodzie przyjechała do szkoły w Bystrej, by napisać maturę z matematyki. Pracę oddała o godz. 13 i wróciła na oddział ginekologiczno-położniczy w Gorlicach.
Życie -
Rumsfeld broni żołnierzy
Minister obrony Donald Rumsfeld bronił niektórych metod stosowanych wobec Irakijczyków w więzieniu Abu Ghraib, chociaż podkreślił, że nie popiera tortur, o jakie oskarżeni są amerykańscy żołnierze.
Świat -
Bruksela żąda zniesienia wiz
Zniesienia wiz wjazdowych dla obywateli wszystkich 25 państw UE zażądał od Stanów Zjednoczonych unijny komisarz ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Antonio Vittorino.
Świat -
Eksplozje w pobliżu Aten (aktl.)
W miasteczku pod Atenami, przed jednym z banków eksplodowały pojemniki z gazem. Tymczasem grupa "Walka rewolucyjna" przyznała się do ubiegłotygodniowego zamachu na posterunek policji w Atenach.
Świat