4 czerwca 2004
-
Irak bardziej samodzielny?
USA i Wielka Brytania zaprezentowały państwom Rady Bezpieczeństwa ONZ kolejny, trzeci wariant rezolucji w sprawie przekazania władzy Irakijczykom.
Świat -
Talibowie mieli wydać bin Ladena
Na rok przed atakami z 11 września 2001 Amerykanie i Talibowie spotkali się sekretnie we Frankfurcie by omówić warunki przekazania USA Osamy bin Ladena.
Świat -
Ruch Oporu Obywatelskiego
Jak obalić lokalnego tyrana - poradnik konspiratora.
Kraj -
Radny groził śmiercią?
Policja aresztowała dwóch mężczyzn, w tym radnego powiatu kazimierskiego, podejrzanych o usiłowanie wymuszenia okupu.
Kraj -
Pamięci ofiar masakry
Kilkadziesiąt osób demonstrowało w piątek w Warszawie przed Ambasadą Chin, w 15. rocznicę masakry studentów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie.
Kraj -
Bomba w hipermarkecie
Paczkę z bombą znaleziono w piątek w hipermarkecie niemieckiej sieci Kaufland w słowackim mieście Liptovsky Mikulasz.
Świat -
Polacy nie torturowali
"Nie było podstawy" do doniesień, że polscy żołnierze w Iraku znęcali się nad irackimi więźniami - powiedział zastrzegający sobie anonimowość urzędnik Pentagonu.
Kraj -
Mission Impossible w Reichstagu
Władze Berlina zgodziły sie jednak na kręcenie najnowszego filmu z Tomem Cruisem "Mission: Impossible 3" w historycznej scenerii niemieckiego parlamentu.
Kultura -
Szef CIA ofiarą klątwy
GeorgeTenet padł ofiarą starej bałkańskiej klątwy - tak dymisję szefa amerykańskiej CIA tłumaczy albańska gazeta "Korrieri".
Życie -
"Nie oddamy Zafiry Polakom"
Kilka tysięcy pracowników fabryki Opla w Ruesselsheim protestowało przeciwko planom przeniesienia produkcji modelu Zafira do zakładów firmy w Gliwicach.
Gospodarka -
"Super Express" nie przeprosi Leppera
"Super Express" nie musi przepraszać Samoobrony za artykuły sugerujące, iż organizacja, z którą partia współpracuje, może być powiązana z rosyjskimi służbami specjalnymi.
Kraj -
Amerykanie do pracy
Amerykańscy pracodawcy zatrudnili w maju prawie ćwierć miliona osób. Mino to stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,6 procent.
Gospodarka -
Rzym przeciwko Bushowi
Dziesiątki tysięcy Włochów przemaszerowały w piątek ulicami Rzymu, protestując przeciwko wizycie prezydenta USA George'a W. Busha.
Świat -
Ogień olimpijski wyruszył w podróż
Australijska biegaczka Cathy Freeman, złota medalistka ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney pierwsza poniosła olimpijski ogień, który rozpali znicz w Atenach.
Życie -
Schroeder mięknie
Gerhard Schroeder zapewnił o gotowości Niemiec do dalszych ustępstw w sprawie konstytucji Unii Europejskiej.
Świat -
Bez opłat za leczenie
W projekcie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych nie będzie jednak zapisu o współpłaceniu przez pacjenta - poinformował Jerzy Hausner.
Kraj -
Zamach na bazarze
11 osób zginęło w zamachu bombowym na bazarze w mieście Samara na południu Rosji.
Świat -
Blackmetalowcy w prokuraturze
Prokuratura chce przesłuchać członków norweskiego zespołu Gorgoroth w sprawie obrazy uczuć religijnych podczas ich koncertu w Krakowie.
Kultura -
Premier Iraku pomoże uwolnić Polaka
Premier Iraku Ijad Alawi zadeklarował pomoc w poszukiwaniach Jerzego Kosa, Polaka porwanego w Bagdadzie.
Świat -
Giertych pozwie Kwaśniewskiego
Roman Giertych z Ligi Polskich Rodzin zapowiedział, że pozwie do sądu prezydenta Kwaśniewskiego za jego wypowiedź.
Kraj -
Parada wraca do Kaczyńskiego
Nie ma prawnych przesłanek, by Parada Równości nie mogła odbyć się 11 czerwca. Nie rejestrując jej, prezydent stolicy nie wypełnił swoich obowiązków - ocenił wojewoda mazowiecki.
Kraj -
Pracownicy polskiej ambasady odnalezieni (aktl.)
Znaleziono dwóch pracowników polskiej ambasady - konsula oraz pracownika miejscowego - którzy zaginęli w stepie Mongolii trzy dni temu podczas podróży służbowej.
Świat -
Winny łódzkiej tragedii
Prokuratura postawiła zarzuty drugiemu policjantowi w związku ze sprawą juwenaliów w Łodzi, podczas których - w wyniku omyłkowego użycia przez policję ostrej amunicji - zginęły dwie osoby.
Kraj -
Za dużo reklam w Polsacie
1,2 mln zł kary nałożyła na telewizję Polsat przewodnicząca KRRiT Danuta Waniek za zbyt częste przerywanie filmów reklamami, niezgodne ze znowelizowaną ustaw o rtv.
Kraj -
Polskie samoloty do USA
PZL Mielec uzyskał dla samolotów M28 Skytruck certyfikaty nadzorów lotniczych USA i Indonezji, niezbędne, by móc je sprzedawać na tamtych rynkach.
Gospodarka -
Koniec rosyjskiej obstrukcji?
Rosja "w najbliższym czasie" ma cofnąć restrykcje w imporcie mięsa i produktów mleczarskich z UE. Nikt w Komisji Europejskiej nie wie jednak, co w przypadku Rosji oznacza termin "w najbliższym czasie".
GospodarkaŚwiat -
Kto tu złamał prawo?
Do 5 lat więzienia grozi mjr Arkadiuszowi T. z WSI, który chciał wynieść tajne akta, by - jak mówił - udowodnić, że jego przełożenie złamali przepisy, m.in. w sprawie nominacji płk Tarnowskiego.
Kraj -
Wolność rozjechana czołgami
Piętnaście lat temu, w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku, czołgi "rozjechały" na centralnym placu Tiananmen w Pekinie chińskie marzenia o demokracji. Do dziś nie rozliczono winnych tej rzezi.
Świat -
To się zaczęło w Polsce
Wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r. stały się punktem zwrotnym w historii świata. - Być może wówczas nie mieliśmy świadomości doniosłości tego wydarzenia - mówi prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Kraj -
Bush pod specjalnym nadzorem (aktl.)
Od Rzymu rozpoczęła się trzydniowa wizyta prezydenta USA George'a W. Busha w Europie Zachodniej. Towarzyszą jej imponujące środki bezpieczeństwa.
Świat -
Pokojowe dymisje
Premier Izraela zdymisjonował dwóch ministrów ze skrajnie prawicowego bloku Zjednoczenie Narodowe, Ma to zapewnić poparcie rządu dla planu likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy.
Świat -
Bliżej międzykoreańskiego pokoju
Pozostające w stanie wojny oba państwa koreańskie zawarły porozumienie o unikaniu starć i napięć w strefie przybrzeżnej na morzu i przy granicy.
Świat -
Hojny ZUS za nasze pieniądze
500 tys. zł kosztowała ZUS wystawna konferencja Międzynarodowym Stowarzyszeniu Zabezpieczenia Społecznego w krakowskim Sheratonie. Równie hojny jest ZUS dla niektórych swoich pracowników.
Kraj -
Pod osąd wyborców
Wenezuelska opozycja zebrała 2,45 mln ważnych podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie rządów prezydenta Hugo Chaveza. Oznacza to, że referendum się odbędzie.
Świat -
Trochę więcej suwerenności
Nie prawa weta ale współdecydowania o działaniach sił USA domagał się na forum ONZ nowy szef dyplomacji irackiej Hosziar Zebari. Nowy projekt rezolucji uznał za "w większości odpowiedni".
Świat -
Jedna Europa, jeden CIT?
Za ustaleniem "pasma" ograniczającego różnice w wysokości podatków od zysków przedsiębiorstw i zapewniającego "uczciwą" konkurencję podatkową opowiedział się komisarz UE Guenter Verheugen.
Świat