2 września 2004
-
Wyprowadzka z Babilonu
W prowincjach Babil, Karbala i Wasit rozpoczęły się poszukiwania nowej lokalizacji dla dowództwa Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Obecnie dowództwo zajmuje budynki pałacowe w Babilonie.
Świat -
Uratowany miliard
Eksporterzy z całej Unii Europejskiej uniknęli strat mogących przewyższyć 1 miliard euro w eksporcie zwierząt, mięsa i mleka do Rosji dzięki wprowadzeniu jednolitych certyfikatów weterynaryjnych.
Świat -
Kto pojedzie do Iraku
W warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się dwudniowa konferencja dotycząca wydzielenia kontyngentów do 4. zmiany sił stabilizacyjnych w Iraku.
Kraj -
Koniec więziennej głodówki
Po osiemnastu dniach strajku głodowego, Palestyńczycy w więzieniach izraelskich zakończyli protest - poinformowali przedstawiciele władz Izraela i Autonomii Palestyńskiej.
Świat -
Sztuka pod dyktando LPR
LPR z Białegostoku znów rości sobie prawo do cenzurowania dzieł sztuki. Jej działacze zapowiedzieli interwencję u władz miasta w sprawie wystawy w miejskiej galerii "Arsenał".
Kultura -
Terroryści się przeliczyli
Porywając dwóch francuskich dziennikarzy, terroryści, którzy domagali się zniesienia ustawy zakazującej noszenia islamskich chust w szkołach, paradoksalnie przyczynili się do jej umocnienia.
Świat -
Więcej konkurencji w komórkach
Ceny połączeń za rozmowy w telefonii komórkowej w Polsce są jednymi z najwyższych wśród 30 państw OECD. Zdaniem Centrum im. Adama Smitha, na polskim rynku jest miejsce nawet na czterech nowych operatorów.
Gospodarka -
Można (na razie) kupować w święta
Trwa ofensywa prawicowych radnych Lublina przeciwko handlowaniu w niedzielę. Na razie rada odrzuciła projekt uchwały w tej sprawie. Niezrażeni tym radni LPR zapowiadają przedstawienie nowego projektu.
Gospodarka -
Klonowanie warunkowo dozwolone
Po Wielkiej Brytanii również Singapuru zezwolił na prowadzenie badań nad klonowaniem embrionów ludzkich, ale jedynie w celach terapeutycznych.
Życie -
Zwycięska siódemka NIKE
Tylko jeden tomik poezji - "Ja" Ewy Lipskiej - znalazł się wśród finalistów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej NIKE. Do finału konkursu dotarła też przejmująca powieść "Gnój" Wojciecha Kuczoka.
Kultura -
Portal dla niewidomych
Dzięki specjalnemu oprogramowaniu polscy niewidomi i niedowidzący mogą korzystać z "mówiącej" strony portalu internetowego Gdyni.
Życie -
Polscy muszkieterowie awangardy
Dzieła czterech polskich twórców - Stanisława Ignacego Witkiewicza, Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza i Tadeusza Kantora - wystawi francuskie Muzeum Sztuk Pięknych w Nancy.
Kultura -
Księga do wglądu (aktl.)
Wiceszefowi komisji śledczej Romanowi Giertychowi (LPR) udało się po południu przejrzeć w Kancelarii Prezydenta księgę wejść i wyjść. Jak twierdzi Kancelaria poranne "utrudnienia" wynikły z nieporozumienia.
Kraj -
Wielki Brat recydywistów
Spełnia się prorocza wizja George'a Orwella z jego książki "Rok 1984". W Wielkiej Brytanii rozpoczęto testowanie satelitarnego systemu nadzoru nad niektórymi kryminalistami zwolnionymi z więzienia.
ŚwiatŻycie -
Muzułmanie przeciw terrorystom
Mieszkający we Włoszech muzułmanie ogłosili manifest. Zapewniają w nim o swym poparciu dla walki z terroryzmem i sprzeciwiają się wszelkim formom islamskiego ekstremizmu.
Świat -
Krwawy ślad terrorystów (aktl.)
Trzy ciała, w tym dwóch tureckich kierowców, znaleziono na poboczu drogi na północ od Bagdadu. Zabito ich pojedynczymi strzałami w pierś.
Świat -
Mołek w TVN
Magda Mołek będzie gospodarzem nowego programu TVN "Moja krew". Mołek rezygnuje z pracy w telewizji publicznej i przechodzi do TVN.
Kultura -
Prezydent odpowie komisji
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zadeklarował gotowość złożenia zeznań przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen.
Kraj -
Strzały do Czechów
Nieznani sprawcy ostrzelali samochód ambasadora Czech w Bagdadzie. Nikt nie ucierpiał. To jak dotąd najgroźniejszy atak, wymierzony przeciwko Czechom w Iraku.
Świat -
Wizy zostaną
Wysoki przedstawiciel administracji George'a W. Busha podczas wrześniowej wizyty w Warszawie powie "nie" w sprawie zniesienia wiz - twierdzi nowojorski dziennik "The New York Sun".
KrajŚwiat -
Mali zakładnicy polityki Putina (aktl.)
Terroryści, okupujący osetyjską szkołę w Biesłanie, uwolnili 26 kobiet i dzieci. Dla pozostałych około 330 zakładników, w tym wielu dzieci, dramat nadal trwa.
Świat -
Uwolnić zakładników!
Zwołana na wniosek Rosji Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zażądała natychmiastowego uwolnienia zakładników w Biesłanie w Północnej Osetii.
Świat