7 września 2004
-
Pełzająca rebelia Sadra
W położonej w tzw. trójkącie sunnickim Faludży doszło do walk między siłami amerykańskimi i bojownikami islamskimi. Walki toczyły się także w Mieście Sadra.
Świat -
Miecze na lemiesze
"Obecnie wydajemy 900 mld dolarów rocznie na obronę i tylko 50-60 mld na rozwój" - oświadczył prezes Banku Światowego James Wolfensohn.
Świat -
Jawnie jak prezydent
Prezydent Aleksander Kwaśniewski jest gotów stanąć przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen na posiedzeniu jawnym i w obecności mediów - brzmi oświadczenie Kancelarii Prezydenta.
Kraj -
Porwane Włoszki (aktl.)
W centrum Bagdadu z biura włoskiej organizacji humanitarnej "Most do Bagdadu" uprowadzono dwie Włoszki: dwudziestokilkuletnie Simonę Pari i Simonę Torettę oraz dwoje Irakijczyków.
Świat -
Palestyńczycy wychodzą na wolność
Władze izraelskie zwolniły z więzień 137 Palestyńczyków. Te największe od od ponad siedmiu miesięcy zwolnienia mają poprawić sytuację w zatłoczonych więzieniach.
Świat -
Spór o PZU
Przed sądem arbitrażowym w Londynie na wniosek Eureko rozpoczęło się postępowanie przeciwko rządowi polskiemu. Eureko domaga się 20 proc. akcji PZU, obiecanych w umowie prywatyzacyjnej.
Gospodarka -
Kto kłamał w aferze starachowickiej?
W procesie, który ma wyjaśnić tzw. aferę starachowicką przeprowadzono konfrontację świadków - funkcjonariuszy CBŚ i policji. Prasa donosiła wcześniej, że b. szef CBŚ wycofał się z części swych zeznań.
Kraj -
Dymisja prezesa NFZ (aktl.)
Premier Marek Belka odwołał Lesława Abramowicza ze stanowiska prezesa NFZ. Były już prezes twierdzi, że sam złożył rezygnację. Jednak w tym samym czasie wniosek o jego odwołanie złożył też minister Balicki.
KrajŻycie -
Zbiórka na zwierzęta Violetty Villas
Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals przeprowadzi ogólnopolską zbiórkę pieniędzy od 15 września do 15 października na przejęcie zwierząt od Violetty Villas.
Kraj -
Trzeci proces morderców z "Wujka"
Po raz trzeci ruszył proces b. milicjantów, oskarżonych o zabicie 9 górników podczas pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy" w pierwszych dniach stanu wojennego.
Kraj -
Egzotyczne konta b. prezesów?
Czy prezesi PZU, w tym i Jamroży, zgromadzili miliony złotych na tajnych kontach w raju podatkowym na wyspie Jersey, jak pisze prasa? Jamroży określił te doniesienia jako "w całości nieprawdziwe".
Kraj -
Kolonia karna za obrazę Łukaszenki
Szef Ogólnobiałoruskiego Komitetu Strajkowego Przedsiębiorców Bazarowych Walery Lewanieuski, został skazany przez grodzieński sąd na dwa lata kolonii karnej za obrazę Aleksandra Łukaszenki.
Świat -
Komisja śledcza nie odpuszcza prezydentowi
Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen ponownie zwróci się do Kancelarii Prezydenta o przekazanie komisji księgi wejść i wyjść - zdecydowało we wtorek prezydium komisji.
Kraj -
Działacz-pedofil?
Do Sądu Rejonowego w Bełchatowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko znanemu działaczowi społecznemu 54-letniemu Kazimierzowi K., któremu zarzuca się molestowanie seksualne dwóch dziewcząt.
Kraj -
17-latek "kolekcjonował" trotyl
Zarzut nielegalnego gromadzenia materiałów wybuchowych przedstawiono we wtorek 17-letniemu mieszkańcowi Dobrego Miasta.
Kraj -
Mniej Ukraińców w Iraku
Po jesiennej zmianie ukraińskiego kontyngentu w Iraku pozostanie o około 200 żołnierzy ukraińskich mniej, niż jest tam obecnie - zapowiedział prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.
Świat -
Prokuratura sprawdza konto Wieczerzaka
Warszawska Prokuratura Apelacyjna wyjaśnia sprawę zagranicznych kont b. szefa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka - poinformował rzecznik PA Zbigniew Jaskólski.
Kraj -
Zakonnice skuteczniejsze od policji
Dwie niemieckie zakonnice wzięły sprawę w swoje ręce i same odzyskały wizerunek najświętszej Maryi Panny skradziony z franciszkańskiego szpitala.
Życie -
Putin grzmi
Prezydent Władimir Putin zarzucił Zachodowi, że nawołuje Rosję do szukania dialogu z czeczeńskimi separatystami, chociaż nie pochowano jeszcze nawet wszystkich ofiar zamachu terrorystycznego w Biesłanie.
Świat -
Wiedeńskie arcydzieła w Warszawie
43 bezcenne arcydzieła z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu mają dotrzeć przed północą do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Kultura -
Autobiografia zamachowca
W Indonezji ukazała się autobiografia imama Samudry - mózgu zamachu z października 2002 r. na Bali, w którym zginęły 202 osoby.
Kultura -
Amerykanie skazili Europę
Przeprowadzane w Nevadzie w latach pięćdziesiątych amerykańskie testy nuklearne spowodowały skażenie w Europie, twierdzą brytyjscy naukowcy.
Życie -
Polska czeka na zapłatę za Irak
Polska z niecierpliwością czeka na kontrakty gospodarcze z USA oraz inwestycje offsetowe jako zapłatę za swoje zaangażowanie w Iraku i krytykuje USA za opóźnienia w tej sprawie.
Gospodarka -
Prywatne odszkodowania za pracę przymusową
Historię niemieckiego nauczyciela, który poszukuje we Włoszech byłych robotników przymusowych ze swojego miasteczka i wręcza im i ich rodzinom prywatne odszkodowania, opisuje dziennik "Corriere della Sera".
Świat -
Francuz nie jest terrorystą (aktl.)
23-letni Mickael N., który decyzją Sądu Okręgowego w Poznaniu został zwolniony z aresztu, wrócił do domu swojej przyjaciółki w Swarzędzu k. Poznania.
Kraj -
Zamach na gubernatora Bagdadu (aktl.)
Samochód-pułapka eksplodował w stolicy Iraku, gdy obok przejeżdżał konwój gubernatora Bagdadu.
Świat -
2 mld USD dla Florydy
Prezydent USA George W. Bush zwrócił się w poniedziałek do Kongresu o wyasygnowanie 2 mld dolarów na nadzwyczajną pomoc dla nawiedzonego przez huragan stanu Floryda.
Świat -
Co chce ukryć Putin?
Prezydent Rosji Władimir Putin jest przeciwny przeprowadzeniu publicznego śledztwa w sprawie tragedii setek zakładników w Biesłanie w Osetii Północnej i zapowiada wewnętrzne dochodzenie.
Świat