10 września 2004
-
Ukradł 12 mln USD, bo zdradzała go żona
Były bankowiec z zachodniej Kanady, który ukradł 12 mln USD z Banku Montrealu, wydając je na kobiety, szybkie samochody i kosztowną biżuterię, został skazany na ponad siedem lat więzienia.
Świat -
"Aresztowanie Modrzejewskiego zleciła sama góra"
Komisja śledcza ds. PKN Orlen uważa, że decyzja o zatrzymaniu b. prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego zapadła wyżej, a nie na poziomie prokurator Katarzyny Kalinowskiej i kapitana Jarosława Dąbrowskiego z b. UOP.
Gospodarka -
Głusi deputowani
Jedna trzecia parlamentarzystów niemieckich ma problemy ze słuchem - oznajmiło "Forum na rzecz lepszego słuchu", które opublikowało wyniki badań prowadzonych przez trzy dni podczas debaty budżetowej w Bundestagu.
Świat -
15 lat temu powołano rząd Mazowieckiego
12 września 1989 roku powołany został rząd Tadeusza Mazowieckiego. Był to pierwszy po II wojnie światowej niekomunistyczny rząd w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kraj -
Lawina Steinbach
Trzysta polskich rodzin wypędzonych w 1942 r. z Wileńszczyzny domaga się od Litwy odszkodowań
Kraj -
Łukaszenka mizdrzy się do Iranu
Białoruś i Iran zamierzają zacieśniać współpracę - powiedział w piątek białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka w podczas spotkania z prezydentem Iranu Mohammadem Chatamim.
Świat -
Runęła łódzka kamienica
Jedna osoba została ranna w wyniku zawalenia się stropów w pustostanie przy ul. Złotej w Łodzi.
Kraj -
Matejko wraca do Polski
Dziesięć rysunków Jana Matejki i malowidło na płycie z kości słoniowej, które od ponad 40 lat znajdowały się w USA w prywatnej kolekcji rodziny malarza, wrócą wkrótce do Polski.
Kultura -
"Przyciski antyterrorystyczne" w szkołach
Władze Doniecka podjęły decyzję o zainstalowaniu we wszystkich szkołach specjalnych przycisków, dzięki którym sygnał o niebezpieczeństwie będzie przekazywany bezpośrednio do najbliższego komisariatu milicji.
Świat -
Miłość od pierwszego wejrzenia istnieje
Miłość od pierwszego wejrzenia to niekoniecznie romantyczne marzenia, uważają naukowcy.
Życie -
Niemcy zaskoczeni "antyniemiecką" ustawą
Zarówno rządząca w Niemczech SPD, jak również opozycyjna CDU uznały uchwałę Sejmu w sprawie reparacji wojennych za szkodliwą dla stosunków polsko-niemieckich.
Świat -
Ministrze, uwolnij prawników!
Młodzi Demokraci, młodzieżówka Platformy Obywatelskiej, zaapelowała do ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa, by przywrócił równość szans dla młodych prawników w dostępie do zawodów prawniczych.
Kraj -
Salwador Dali w Wenecji
W Wenecji otwarto dużą wystawę dzieł Salvadora Dalego, na której zgromadzono ponad 200 dzieł słynnego hiszpańskiego surrealisty.
Kultura -
PO 4 razy "tak" (aktl.)
"Powiedz 4 x TAK dla Polski" - to hasło akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie czterech zmian w konstytucji, którą zainaugurowała w niedzielę w Warszawie Platforma Obywatelska.
Kraj -
Kleiber "nieodpowiedni"
Profesor Michał Kleiber został zaliczony przez Komisję Europejską do "nieodpowiednich kandydatów" na szefa Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) Unii Europejskiej.
Świat -
12 lat dla Predatora
Na karę 12 lat pozbawienia wolności sąd skazał Grzegorza M. ps. Predator oskarżonego o kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym i podżegania do zabójstwa członka konkurencyjnego gangu.
Kraj -
Lepper - likwidator
Wprowadzenie w Polsce systemu prezydenckiego, likwidacja Senatu, RPP oraz KRRiT, poddanie NBP pod kontrolę Sejmu - to niektóre propozycje zmian, jakie chce wprowadzić do konstytucji Samoobrona.
Kraj -
Radny spuścił spodnie
Gdyński radny Ludwik K. (z rządzącego w Gdyni Klubu Samorządność) obnażył się podczas jazdy pociągiem podmiejskim. Był pijany.
Kraj -
Salezjanie spłacą długi
Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego z Rzymu spłaci kredyty prywatnych pożyczkobiorców z Lubina, którzy brali je na potrzeby księży salezjan.
Kraj -
Nadzieja na uwolnienie Francuzów
Dwaj porwani w Iraku dziennikarze żyją. Ich uwolnienie jest nadal możliwe - twierdzi minister spraw zagranicznych Francji Michel Barnier.
Świat -
Kraksa na torach
Co najmniej dwie osoby poniosły śmierć, a 40 zostało rannych w zderzeniu pociągu z ciężarówką w południowej Szwecji. Ofiar może być więcej.
Świat -
Czerkawski wraca do Szwecji
Hokeista Mariusz Czerkawski podpisał roczny kontrakt z zespołem Djurgarden Sztokholm, z którego niegdyś przeniósł się do NHL.
Życie -
Gdzie są irackie kontrakty?
Syndyk masy upadłościowej Jedynki Wrocławskiej twierdzi, że nie ma żadnych dokumentów potwierdzających wygranie przez firmę kontraktów na budowę osiedli mieszkaniowych w Iraku.
Gospodarka -
Zasiłki do emerytur
Jednorazowe zasiłki dla osób pobierających najniższe emerytury i renty zamiast zwiększenia kwoty bazowej przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa.
Gospodarka -
Mężczyźni-piraci
Mężczyźni za kierownicą stanowią pięciokrotnie większe zagrożenie dla ruchu niż kobiety - wynika z analizy danych statystycznych wypadków drogowych w Polsce.
Życie -
Sprawiedliwość według Kalwasa
Mam prawo dobierać sobie ludzi według swoich zasad - oświadczył minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas, który powołał b. ministra Sadowskiego, do Prokuratury Krajowej, dzięki czemu chroni go znowu immunitet.
Kraj -
Żadnych zobowiązań wobec Niemców!
Sejm niemal jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz bezprawnych roszczeń niemieckich wobec Polski.
Kraj -
Dożywotni prezydent Łukaszenka?
Październikowe referendum, poprzez które prezydent Łukaszenka chce sobie zapewnić dalszą prezydenturę, jest niezgodne z prawem - uważa Białoruski Komitet Helsiński. Sankcjami grozi też USA.
Świat -
Informacje o Włoszkach za irackich więźniów!
24-godzinne ultimatum dali włoskiemu rządowi porywacze dwóch Włoszek, żądając uwolnienia wszystkich uwięzionych w Iraku muzułmanów w zamian za informacje o ich losie.
Świat -
Koniec bezkarności uczniów
Pięciu uczniów gimnazjum w Gozdowie (Wielkopolska), którzy znęcali się nad nauczycielem historii trafi pod opiekę kuratora, jeden pod kuratelę rodziców; trzech pozostałym dano upomnienia.
Kraj -
Tyle samo na naukę
Nie mniej niż 2,9 mld zł z budżetu na 2005 r. przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o zasadach finansowania nauki.
Kraj -
Utrwalaczom się nie należy
Sejm niewielką ilością głosów odrzucił projekt ustawy przywracającej uprawnienia kombatanckie osobom zatrudnionym w latach 1944-1956 w UB, MO, prokuraturze i wojsku.
Kraj -
Koniec szyickiej rebelii
Śmierć osaczonego przez armię radykalnego szyickiego duchownego Husajna Badra Edina al-Hutiego, oznacza koniec dwumiesięcznej rebelii w Jemenie.
Świat -
Wypadek polskiego autokaru (aktl.)
Wiozący do Grecji 19 pasażerów polski autokar z Nowej Rudy uległ nad ranem wypadkowi na południowej autostradzie w Austrii. Dwie osoby są ciężko ranne.
Świat -
Bush przed Kerrym
Po konwencji Republikanów w Nowym Jorku prezydent Bush umocnił swą pozycję w wyścigu do Białego Domu - potwierdza najnowszy sondaż telewizji ABC News i dziennika "Washington Post".
Świat -
Sudan zaprzecza ludobójstwu (aktl.)
Sudański minister spraw zagranicznych Mustafa Osman Ismail odrzucił zarzut sekretarza stanu USA Colina Powella, że w regionie Darfuru, w zachodnim Sudanie doszło do "ludobójstwa".
Świat -
To była Dżimah Islamija (aktl.)
Powiązane z Al-Kaidą radykalne ugrupowanie islamskie Dżimah Islamija przyznało się do czwartkowego zamachu na ambasadę Australii w Dżakarcie, w którym zginęło 9 osób, a 173 odniosły rany. .
Świat -
Unijny budżet poza polską kontrolą?
Kierownictwo PE chce utworzenia specjalnej komisji, która przygotuje plany budżetowe UE na lata 2007-2013. Oznaczałoby to pominięcie istniejącej już komisji budżetowa kierowanej przez Janusza Lewandowskiego.
Świat