15 września 2004
-
Bush przeciw "putinokracji"
Prezydent George W. Bush powiedział w Waszyngtonie, że niepokoją go ostatnie posunięcia prezydenta Władimira Putina, które jego zdaniem mogą podkopać demokrację w Rosji.
Świat -
275 Irakijczyków opuściło Abu Ghraib
Armia amerykańska uwolniła w środę grupę 275 Irakijczyków, przetrzymywanych w więzieniu Abu Ghraib na wschód od Bagdadu.
Świat -
Współorganizatorzy zamachów 11 września schwytani?
Policja francuska zatrzymała pięcioro podejrzanych bojowników islamskich w ramach śledztwa w związku z zamachami 11 września 2001 roku.
Świat -
Zabił w obronie, wciąż grozi mu śmierć
Policja objęła ochroną Dariusza M. - radnego, który został uniewinniony od zarzutu śmiertelnego postrzelenia jednego mężczyzny i zranienia drugiego. Koledzy napastników po ogłoszeniu wyroku grozili radnemu śmiercią.
Kraj -
Nie będzie "złotej akcji"
Prace nad projektem ustawy wprowadzającej "złotą akcję" zostały zawieszone do momentu uzyskania consensusu ze środowiskiem biznesowym - poinformował minister skarbu Jacek Socha.
Gospodarka -
Wielkie obcinanie skrzydeł
British Airways zrezygnują w ciągu najbliższych trzech miesięcy z 966 lotów, by zmniejszyć zagęszczenie na lotnisku Heathrow i podnieść standard obsługi pasażerów.
Gospodarka -
Jak ukraińscy szejkowie stali się Polakami
Szef MSWiA Ryszard Kalisz poinformował, że przekaże komisji śledczej ds. PKN Orlen dokumenty związane z nadaniem obywatelstwa właścicielom spółki J&S, Grzegorzowi Jankilewiczowi i Sławomirowi Smołokowskiemu.
Kraj -
Chrystus jak Che
Kościół Anglii wraz z Kościołem Rzymskokatolickim uruchomił stronę internetową poświęconą Jezusowi. Oburzenie tradycjonalistów wywołała galeria zdjęć, w której przedstawiono różne twarze Jezusa.
Życie -
Ciała polskich żołnierzy już w Polsce
Ciała trzech polskich żołnierzy zabitych w niedzielnym zamachu w Iraku zostały przywiezione do kraju.
Kraj -
"Arogancki, beztroski minister skarbu"
Społeczny Komitet Obrony Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, w imieniu załogi firmy, wystąpił do premiera Marka Belki o interwencję w sprawie odwołania przez ministra skarbu dyrektora naczelnego PŻM.
Gospodarka -
Wyścig po śmierć
Do dwóch tragicznych wypadków doszło w związku z motocyklowymi mistrzostwami świata w rajdach enduro, jakie odbywają się w okolicach Kielc. Zginęły cztery osoby, w tym niemiecki zawodnik rajdu.
Kraj -
Zamach za łapówkę
Terrorystki, które 24 sierpnia wysadziły w powietrze dwa rosyjskie samoloty i zabiły 90 osób, weszły na pokład za łapówkę o równowartości 30 dolarów - powiadomił rosyjski prokurator generalny Władimir Ustinow.
Świat -
Ukraina dławi media
Jedyna kojarzona z opozycją ukraińska telewizja "5 Kanał" znikła z ekranów w Charkowie, a 17 tys. egzemplarzy gazety "Lica" zniszczono bezpośrednio w drukarni na polecenie osób w mundurach milicji.
Świat -
Miłosz on-line
Dorobek literacki Czesława Miłosza, jego korespondencja, archiwum, kalendarium oraz opracowania twórczości udostępnione zostaną w internecie - poinformowała Joanna Rayska-Miłosz, prezes fundacji "The Milosz Institute. Archives and Library".
Kultura -
Warszawskie latyfundia pana przewodniczącego
Nie naruszyłem prawa - zapewnił przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy Jan Maria Jackowski (LPR), odpierając zarzuty mediów, że otrzymał mieszkanie komunalne, mimo, że ma pięć innych mieszkań.
Kraj -
Supermocarstwo paliwowe
Rząd Rosji postanowił, że Gazprom, kojarzony głównie z gazem, przejmie państwowy koncern naftowy Rosnieft - siódmy największy koncern naftowy w Rosji i jedyny wciąż pozostający w rękach państwa.
Gospodarka -
Budżet przedwyborczy
Projekt budżetu na 2005 r. widać wyraźnie przedwyborcze starania o przychylność elektoratu. Brak natomiast starań o ograniczenie wydatków publicznych i stymulowanie wzrostu - oceniają pracodawcy.
Gospodarka -
Więzienie za "prywatne więzienie"
Trzej Amerykanie zostali skazani przez sąd w Afganistanie na kary długoletniego więzienia za prowadzenie w tym kraju "prywatnego więzienia" i stosowanie tortur wobec Afgańczyków.
Świat -
Gołota bił zbyt lekko
Prokuratura Rejonowa w Sopocie nie będzie skarżyć o pobicie znanego boksera Andrzeja Gołoty. Biegli uznali, że ofiara pobicia doznała tylko nieznacznych obrażeń.
Życie -
Męczennicy Al-Aksy pod ostrzałem
Co najmniej 10 Palestyńczyków - w tym pięciu członków Brygad Męczenników Al-Aksy - zginęło podczas operacji izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Świat -
Pijany jak Czech
Polska nie jest już liderem w spożyciu alkoholu. Z 8,3 l czystego alkoholu na głowę dorosłego Polaka zajmujemy "dopiero" 20. miejsce. Jedno z pierwszych miejsc w "alkoholowym rankingu" WHO zajmują natomiast Czesi.
Życie -
Czyje to zwłoki?
Na drodze na północ od Bagdadu znaleziono trzy ciała z odciętymi głowami. Na razie nie wiadomo, czy są to zwłoki cudzoziemców czy Arabów.
Świat -
Dwuletni narkoman
Dwuletni chłopczyk z Jaworzna (woj. śląskie) trafił do szpitala z objawami zatrucia środkami odurzającymi. W jego organizmie stwierdzono obecność amfetaminy, metaamfetaminy i ekstazy.
Kraj -
Niekończące się śledztwo ws. Magdalenki
Ostrołęcka Prokuratura chce kolejnego, piątego już, przedłużenia śledztwa w sprawie akcji policyjnej w Magdalence, podczas której zginęło dwóch policjantów a 16 zostało rannych.
Kraj -
Romuś z "Plebanii" odrzucił przeszczep
W szpitalu w Krakowie zmarł 35-letni Paweł Gędłek, Romuś z serialu "Plebania". Aktor od dawna chorował na serce.
Kultura -
"Korzeń" wprowadza się na Woronicza
Czterokrotny olimpijczyk Robert Korzeniowski prawdopodobnie już w drugiej połowie października zacznie szefować redakcji sportowej w TVP.
Kraj -
112 tys. zł dla Hermaszewskiego
112 tys. otrzyma w sumie syn polskiego kosmonauty por. rez. Mirosław Hermaszewski za niesłuszne aresztowanie i skazanie ws. głośnej kradzieży broni z jednostki na warszawskim Bemowie.
Kraj -
Tańczące żurawie
Pod koniec lata w Parku Narodowym "Ujście Warty" można obserwować tańczące żurawie. To obecnie największa atrakcja parku i zwiastun zbliżającej się jesieni.
Życie -
Jak Niemiec z Polakiem (aktl.)
Wiceprzewodniczący Bundestagu Hermann Otto Solms z FDP chce zaproponować na posiedzeniu prezydium niemieckiego parlamentu w następną środę podjęcie dialogu z polskim Sejmem.
Świat -
Wizja lokalna ambasadorów
Zagraniczni dyplomaci - w tym ambasador Polski - wraz z brytyjskim ambasadorem udadzą się w czwartek na miejsce niedawnej eksplozji w Korei Płn., co do której wyrażano obawy, że mogła być próbą atomową.
Świat -
Szef włoskiej Al-Kaidy: puśćcie zakładniczki
Domniemany szef komórki Al-Kaidy we Włoszech Radi Al Ayashi do porywaczy dwóch Włoszek: ich porwanie jest w myśl islamu niedopuszczalne.
Świat -
"Nic wam do tego"
Procesy, jakie zachodzą obecnie w Rosji, są naszą wewnętrzną sprawą - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w reakcji na zaniepokojenie USA zamiarami Putina dalszego ograniczania demokracji.
Świat -
Dzieci w Biesłanie boją się szkoły (aktl.)
W Biesłanie, gdzie dwa tygodnie temu w ataku terrorystycznym na szkołę zginęło co najmniej 339 osób, w tym prawie połowa dzieci, rozpoczęły się lekcje. Część rodziców odmówiła jednak posłania dzieci do szkoły.
Świat -
Uwaga na Prozac
Leki antydepresyjne, m.in. Prozac i Paxil, mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się myśli samobójczych u młodych pacjentów - ostrzegają amerykańscy eksperci.
Życie -
Gombrowicz w Waszyngtonie
Waszyngtoński teatr "Scena" wystawia od poniedziałku klasyczną sztukę Witolda Gombrowicza "Iwona księżniczka Burgunda" w reżyserii Roberta McNamary.
Kultura -
Terroryści grożą uniwersytetom
Ugrupowanie o nazwie "Brygada Islamskiego Dżihadu" zagroziło atakami na irackie uniwersytety, jeśli władze nadal będą zezwalać na wspólne studiowanie kobiet i mężczyzn.
Świat -
Jeanne, siostra Ivana
Choć nie osłabł jeszcze huragan Ivan, który przeszedł przez Karaiby, zabijając ok. 70 osób, pojawił się już sztorm tropikalny Jeanne, który idzie podobnym szlakiem i lada chwila przekształci się w huragan.
ŚwiatŻycie