16 września 2004
-
Pechowa porażka Legii
Austria Wiedeń wygrała z Legią Warszawa 1:0 (0:0) w pierwszym meczu pierwszej rundy Pucharu UEFA. Rewanż odbędzie się za dwa tygodnie w Warszawie.
Życie -
1,8 mld USD z offsetu w tym roku
Wykonaliśmy już 20 proc. naszych zobowiązań wynikających z umowy na offset, związanej ze sprzedażą Polsce samolotów F-16 - poinformowali przedstawiciele koncernu Lockheed Martin.
Gospodarka -
Wieża Eiffla chwilowo nieczynna
Drugi dzień strajkują pracownicy paryskiej wieży Eiffla. Turyści odsyłani są z kwitkiem.
Świat -
Żona Blaira o swej niedoli
O braku prywatności, presji ze strony mediów i uciążliwościach mieszkania przy Downing Street 10 pisze żona brytyjskiego premiera Cherie Blair w książce pt. "Akwarium ze złotymi rybkami: małżonkowie premierów".
Życie -
Kolejne zwłoki w Iraku
Zwłoki mężczyzny, prawdopodobnie przybysza z Zachodu, znaleziono w czwartek w pobliżu miasta Samarra na północ od Bagdadu - poinformowała iracka policja.
Świat -
Zmiana czasu lekarstwem na kryzys energetyczny
Władze Urugwaju zapowiedziały w czwartek wprowadzenie w trybie pilnym czasu letniego, żeby złagodzić niedobór energii.
Życie -
Adidasy od brytyjskiej armii
Brytyjska armia postanowiła zaangażować się w produkcję obuwia sportowego. Buty oznaczone symbolem PT 03 będzie produkowała wraz z niewielką firmą sportową UK Gear.
Gospodarka -
Havel faworytem do Nobla
Były czechosłowacki i czeski prezydent Vaclav Havel ma w opinii bukmacherów największe szanse na tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla.
Życie -
Pamiętnik zakładniczki
Niemiecki dziennik "Bild" opublikował zapiski 13-letniej Kristiny Dzagojewej, która prowadziła dziennik w czasie zajęcia przez terrorystów szkoły w Biesłanie, od 1 do 3 września.
Życie -
Trybunał wyznaczy granicę
Rumunia zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, aby ten wyznaczył przebieg rumuńsko-ukraińskiej granicy na bogatych w surowce energetyczne wodach Morza Czarnego.
Świat -
Siedem bramek w Krakowie (aktl.)
Wisła Kraków wygrała z Dynamo Tbilisi 4:3 (0:2) w pierwszym meczu pierwszej rundy Pucharu UEFA.
Życie -
Męki Amiki
Amica Wronki zremisowała na wyjeździe z FK Ventspils 1:1 (1:0) w pierwszym meczu pierwszej rundy Pucharu UEFA.
Życie -
Polacy, nie macie prawa do roszczeń
Na skutek rezygnacji w 1953 roku Polska utraciła prawa do reparacji od Niemiec - uważa Theodor Schweisfurth, były wykładowca prawa międzynarodowego w Europejskim Uniwersytecie "Viadrina".
Świat -
Jelcyn hamuje Putina
Były prezydent Rosji Borys Jelcyn przestrzegł w wywiadzie dla tygodnika "Moskowskije Nowosti" swojego następcę Władimira Putina przed próbami ograniczania rosyjskiej demokracji.
Świat -
Platforma się kurczy
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, zwyciężyłaby Platforma Obywatelska z 19-proc. poparciem. W stosunku do sierpnia poparcie dla PO spadło o 7 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP.
Kraj -
Polacy wykluczeni z białoruskich wyborów
Dwaj przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi zostali wykluczeni z udziału w wyborach parlamentarnych na etapie rejestrowania kandydatur.
Świat -
Studia z terroryzmu
W roku akademickim 2004/2005 Uniwersytet Warszawski otwiera nowy kierunek podyplomowych studiów, których przedmiotem będzie zorganizowana przestępczość i terroryzm.
Kraj -
Powrót Komisji Rywina?
Jan Rokita zapowiedział, że będzie się domagał wznowienia prac komisji badającej aferę Rywina i przesłuchania prezydenta, jeśli raport z prac tej komisji "nie zostanie niezwłocznie opublikowany".
Kraj -
Chorwaci chcą za 5 lat być w UE
Chorwacki minister spraw zagranicznych Miomir Żużul oświadczył że Zagrzeb chce zakończyć negocjacje akcesyjne z Unią Europejską w rekordowym tempie - do 2007 roku i uzyskać członkostwo UE do 2009 roku.
Świat -
Rosjanie: władze nas okłamywały
Większość Rosjan uważa, że władze ich kraju podawały niepełne lub nieprawdziwe informacje w czasie ataku terrorystów na szkołę w Biesłanie.
Świat -
Zabużanie poczekają
NSA w drugiej instancji uchylił swój wyrok z grudnia 2003 r. nakazujący publikację tzw. umów republikańskich z 1944 r., które przewidywały wypłatę rekompensat za utracone mienie zabużańskie.
Kraj -
Kaczyński ma przeprosić (aktl.)
Lech Kaczyński ma przeprosić Lecha Wałęsy i Mieczysława Wachowskiego za nazwanie Wachowskiego "wielokrotnym przestępcą" oraz stwierdzenie, że Wałęsa "dopuszczał się przestępstw" - orzekł SN.
Kraj -
Sadowski pod sąd
Prokuratura Rejonowa w Grójcu zwróci się o uchylenie immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości, a obecnie prokuratorowi Prokuratury Krajowej Markowi Sadowskiemu.
Kraj -
100 tys. za poparzenie
Sto tysięcy złotych zadośćuczynienia przyznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w ostatnim procesie cywilnym w sprawie poparzenia w czasie radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii.
Kraj -
Rozwód po królewsku
Duńska para książęca po niemal dziewięciu latach małżeństwa zdecydowała się na rozwód. To pierwszy od 1846 r. rozwód w tej najstarszej rodzinie panującej w Europie.
Życie -
Phenian kontratakuje
Dopóki nie zostaną wyjaśnione niedawno ujawnione eksperymenty atomowe Korei Płd., nie będziemy rozmawiać na temat naszego programu nuklearnego - oznajmiła Korea Płn.
Świat -
Rakiety na Karzaja
Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj odwołał wizytę w południowo-wschodniej prowincji Gardez po ataku rakietowym na jego helikopter i szkołę, gdzie miał wystąpić.
Świat -
Żółta kartka dla Arabii Saudyjskiej
Administracja George'a W. Busha wciągnęła Arabię Saudyjską, ważnego sojusznika w wojnie z terroryzmem, na listę krajów, narażonych na amerykańskie sankcje z powodu nietolerancji religijnej.
Świat -
Szejkowie z J&S chcą zeznawać
Właściciele spółki J&S Grzegorz Jankilewicz i Sławomir Smołokowski zadeklarowali gotowość stawienia się przed komisją śledczą ds. PKN Orlen.
Kraj -
Pożegnanie żołnierza
Mszą św. w kościele farnym pod wezwaniem św. Katarzyny w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe poległego w niedzielę w Iraku porucznika Daniela Różyńskiego.
Kraj -
Unia nie chce Kleibera?
Minister nauki prof. Michał Kleiber nie będzie się ponownie ubiegać o stanowisko szefa Wspólnego Centrum Badawczego UE. Poprzedni konkurs unieważniono, co dziwi polskiego członka komisji.
Świat -
Czesi sterylizują Romów?
Czy Romki wbrew swej woli były sterylizowane w czeskich szpitalach? Sprawę bada urząd czeskiego rzecznika praw obywatelskich.
Świat -
Willa Berlusconiego do trybunału
Włoscy prokuratorzy, którzy nie mogli sprawdzić, czy doszło do złamania prawa podczas przebudowy willi premiera Berlusconiego, skierowali sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Świat -
Akademiccy buntownicy
Jubileuszowy przegląd prac studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z ostatnich 60 lat stawia pytanie o społeczną rolę tej uczelni.
Kultura -
Ivan nadchodzi!
Ivan, który przechodząc przez Karaiby zyskał już złą sławę jednego z najgroźniejszych huraganów w historii, dotarł w nocy do południowych wybrzeży USA i zdążył zabić już dwie osoby.
Świat -
18 000 000 do wygrania!
Jak informuje Totalizator Sportowy, w najbliższym losowaniu Dużego Lotka w sobotę 18 września 2004 r. można będzie wygrać 18 milionów złotych.
Życie -
Exodus białych fartuchów
Lekarze i pielęgniarki masowo zgłaszają chęć wyjazdu do pracy za granicę - przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, ale nie tylko. Kto będzie leczył Polaków?
Kraj -
The Ramones odchodzą
W Los Angeles zmarł kolejny muzyk legendarnej grupy punkowej "The Ramones", gitarzysta i jej współzałożyciel Johnny Ramone.
Kultura -
Miliony z ekranu
Słynna hollywoodzka gwiazda Nicole Kidman jest najzamożniejszą młodą Australijką - wynika z listy najbogatszych opublikowanej w najnowszym numerze pisma "BRW".
Życie -
Spór o inwazję na Irak (aktl.)
Odżył spór o legalność inwazji na Irak. Wywołała go wypowiedź sekretarza generalnego ONZ, Kofiego Annana, który powtórzył, że interwencja była nielegalna. - Takie prawo dawała USA cała seria rezolucji RB ONZ - ripostuje Polska i Australia
Świat -
Porwani z domu w Bagdadzie (aktl.)
Trzech brytyjskich obywateli, prawdopodobnie cywili, zostało porwanych przez uzbrojonych mężczyzn z domu w centrum Bagdadu - podało irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Świat