3 marca 2005
-
W 67 godzin dookoła świata (aktl.)
Amerykański miliarder Steve Fosset wylądował w Salinie w stanie Kansas jako pierwszy człowiek, który samotnie, bez międzylądowań i bez uzupełniania paliwa, obleciał świat dookoła w czasie poniżej 80 godzin.
Życie -
66 pedofilów na ławie oskarżonych
Proces przeciwko pedofilom, największy w historii francuskiego wymiaru sprawiedliwości, rozpoczął się w Angers (zachód Francji). Na ławie oskarżonych zasiada 66 osób. Proces potrwa ok. 4 miesięcy.
Świat -
Bój w hucie
Związkowcy z koncernu hutniczego Mittal Steel Poland zarzucają władzom firmy brak realizacji planowanych inwestycji, oszczędności grożące zapaścią hut i łamanie pakietu socjalnego.
Gospodarka -
Uwaga na czołgi na norweskich drogach
Para Norwegów tylko cudem uniknęła śmierci lub choćby ciężkich obrażeń, kiedy przez ich samochód przejechał potężny czołg Leopard - poinformowała w czwartek norweska policja.
Świat -
Awantura o PET
NFZ chce kierować polskich pacjentów na badania nowotworów do Niemiec, bo w Polsce są one za drogie. To nieprawda - odpowiadają specjaliści.
Kraj -
Papierosy zabijają niepalących
Bierne palenie zabija w Wielkiej Brytanii rocznie ponad 11 tys. osób - wynika z badań pisma The British Medical Journal. To znacznie więcej niż wcześniej sądzono.
Życie -
Japoński Gates aresztowany
W Tokio aresztowano 70-letniego miliardera Yoshiaki Tsutsumi, legendę japońskiego biznesu, niegdyś najbogatszego człowieka na świecie.
Gospodarka -
Teczki pod specjalnym nadzorem (aktl.)
Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen dostanie od IPN teczki służb specjalnych PRL 35 osób, ale m.in. gdy wystąpi o każdą oddzielnie i jeśli dana osoba była już co najmniej wezwana przed komisję.
Kraj -
Kwaśniewski: wybory pod koniec czerwca?
Wybory parlamentarne 19 lub 26 czerwca to obecnie najlepszy scenariusz dla Polski - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując w Wiśle przedstawiony tego dnia przez premiera Marka Belkę kalendarz wyborczy.
Kraj -
Pierwsza przegrana TP SA
Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił apelację Telekomunikacji Polskiej SA domagającej się od mieszkanki Gdańska Elżbiety Żak zapłaty 20 tys. zł z tytułu połączeń na numery zaczynające się na 0 700. Wyrok jest prawomocny.
Kraj -
Emeryci kontra Bush
63 proc. Amerykanów jest przeciwnych priorytetom prezydenta George'a W. Busha w polityce wewnętrznej, a zwłaszcza planom reformy systemu emerytalnego - wynika z sondażu, którego rezultaty opublikowano w czwartek.
Świat -
Belka w Fundacji Batorego (aktl.)
Premier Marek Belka uważa, że nigdy jeszcze Polska nie dokonała równie wielkiego skoku cywilizacyjnego, jak w ciągu ostatnich 15 lat. W Fundacji Batorego rozpoczęło się w czwartek przed południem wystąpienie premiera.
Kraj -
Oficerowie WSI na "liście Wildsteina"? (aktl.)
Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych nie zdołała wyjaśnić, czy i w jaki sposób na tzw. liście Wildsteina znalazły się nazwiska czynnych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych.
Kraj -
Próby atomowe w Korei Północnej
Korea Płn. ogłosiła w czwartek, że nie czuje się już związana ogłoszonym przez siebie moratorium z września 1999 roku na próby rakiet dalekiego zasięgu.
Świat -
Papież dochodzi do siebie (aktl.)
Papież wraca do zdrowia, rana pooperacyjna po zabiegu tracheotomii goi się - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls w kolejnym komunikacie.
Świat -
Lepiej wygrać, niż przegrać (aktl.)
Sejm niewielką przewagą głosów odrzucił uchwałę wzywającą premiera Marka Belkę do rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Za jej przyjęciem głosowało 213 posłów, przeciw było 215, a wstrzymało się siedmiu.
Kraj -
Śmierć w ruinach
Ponad 20 dzieci, a także kilkoro nauczycieli, poniosło śmierć w ruinach szkoły w górniczym mieście Kecheng w powiecie Puxian w prowincji Shanxi w północnych Chinach.
Świat -
Sejm za "szybką ścieżką" dla osób z "listy Wildsteina"
W wieczornej debacie Sejmie wszystkie kluby opowiedziały się za przyjęciem projektu tzw. małej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Kraj