10 maja 2005
-
Zamach w Dagestanie
W wyniku eksplozji materiału wybuchowego na ulicy w Machaczkale, stolicy Dagestanu, zginęła kobieta oraz milicjant ze służby ruchu, a jego kolega jest ciężko ranny.
Świat -
Unijny budżet kompromisu?
Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw budżetu UE w latach 2007-2013 przyjęła raport, w którym apeluje, by wydatki UE wyniosły w tym okresie 1,07 dochodu narodowego brutto.
GospodarkaŚwiat -
O. Hejmo nie donosił na Jana Pawła II?
W zachowanej w IPN "teczce" brak śladów, by ojciec Konrad Hejmo donosił na Jana Pawła II - powiedział prowincjał zakonu dominikanów o. Maciej Zięba w "Prosto w oczy" w TVP 1.
Kraj -
Bolszoj bojkot
Zaplanowany na wtorek w Olsztynie koncert Teatru Bolszoj i Moskiewskiego Teatru Stanisławskiego został odwołany z powodu małego zainteresowania. Nie odbędą się także koncerty w Warszawie i w Lublinie.
Kraj -
Cimoszewicz będzie zeznawał
Komisja śledcza ds. Orlenu wezwała na świadka marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza. Według wnioskodawcy Antoniego Macierewicza, Cimoszewicz, jako były premier, może mieć wiedzę na tematy interesujące komisję.
Kraj -
Prokuratura chce kasacji w sprawie Rywina
W procesie Lwa Rywina, skazanego prawomocnie na 2 lata więzienia za pomocnictwo w płatnej protekcji, zarówno oskarżenie, jak i obrona, złożą kasację do Sądu Najwyższego. O takim zamiarze poinformowała prokuratura Apelacyjna. w Warszawie.
Kraj -
Pomnik Holokaustu w Berlinie (aktl.)
Po siedemnastoletnich staraniach w Berlinie odsłonięto Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, poświęcony pamięci sześciu milionów żydowskich ofiar hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy.
Życie -
Glapiński polemizuje z Montkiewiczem (aktl.)
Koncesje na obrót towarami z zagranicą nie musiało doprowadzić do pogorszenia pozycji CIECH-u na rynku dostaw ropy naftowej do polskich rafinerii - oświadczył przed komisją śledczą ds. Orlenu Adam Glapiński.
Kraj -
Celiński wyszedł i nie wróci?
Ja z pewnością do tego towarzystwa już nie wrócę. Do tak niemoralnego towarzystwa - powiedział o komisji śledczej ds. Orlenu Andrzej Celiński.
Kraj -
Rosyjsko-unijna "mapa drogowa" (aktl.)
Rosja i Unia Europejska uzgodniły "mapy drogowe", które określają zasady współpracy we "wspólnych obszarach": gospodarki; wolności, bezpieczeństwa wewnętrznego i wymiaru sprawiedliwości; bezpieczeństwa zewnętrznego; kultury, edukacji i...
Świat -
Polacy aprobują UE
Rok po wstąpieniu Polski do UE aprobata dla członkostwa jest o 7 proc. wyższa niż w maju ub.r.; obecnie deklaruje ją 58 proc. Polaków.
Kraj -
Sprawa Hejmy tajemnicą państwową (aktl.)
Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll wystąpił do IPN o powody ujawnienia przez prezesa Leona Kieresa tajemnicy państwowej - że dominikanin o. Konrad Hejmo był agentem peerelowskich służb specjalnych.
Kraj -
Państwo mafijne wg Danuty G. (aktl.)
Danuta G., współwłaścicielka spółki Dansztof, przekonywała komisję śledczą ds. PKN Orlen, że mafia paliwowa w Polsce istnieje, bo chronią ją funkcjonariusze państwa, przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Kraj -
Kremlowski szczyt Rosja - UE (aktl.)
Na Kremlu rozpoczął się szczyt Rosja - UE. Głównymi tematami poruszanymi podczas szczytu mają być m.in.: plan utworzenia czterech "wspólnych obszarów" między Rosją i UE oraz problemy związane z przystąpieniem Rosji do WTO.
Świat -
Tajemnice korespondencji Widackiego
Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen otrzymała faksem z kancelarii Jana Widackiego poufne oświadczenie mec. Ryszarda Kucińskiego dotyczące jego kontaktów z Widackim.
Kraj -
Bush w Gruzji o wolności i demokracji (aktl.)
Prezydent USA George W. Bush zaoferował podczas wizyty w Gruzji pomoc w rozwiązaniu sporu między Moskwą i Tbilisi o zamknięcie rosyjskich baz na gruzińskim terytorium. Prezydent USA zakończył wizytę w Gruzji.
Świat -
Kwaśniewski: Polska potępiona za Ukrainę
Ochłodzenie stosunków polsko-rosyjskich nie jest spowodowane kontrowersjami wokół obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, lecz zaangażowaniem Polski podczas niedawnych wydarzeń na Ukrainie.
Kraj