2 czerwca 2005
-
Francja ma nowy rząd
Prezydent Francji powołał nowy rząd. W gabinecie premiera Dominique'a de Villepina nowym ministrem spraw wewnętrznych, czyli osobą nr 2 w rządzie, został dotychczasowy przewodniczący Unii na rzecz Ruchu Ludowego i rywal Chiraca, Nicolas...
Świat -
Polacy "trochę za" konstytucją UE
51 proc. Polaków głosowałoby za przyjęciem konstytucji UE - wynika z badań TNS OBOP dla "Wiadomości" TVP. 29 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 20 proc. nie ma zdania - podano w czwartek.
Kraj -
Niemieccy nacjonaliści drukowali w Polsce
Niemiecką gazetę "Deutsche Stimme" skrajnie prawicowej Narodowej-Demokratycznej Partii Niemieckiej (NPD) drukowało zielonogórskie Wydawnictwo "Lubpress" - przyznał prezes wydawnictwa Mirosław Rataj.
Kraj -
"Caryca" Waniek przed Trybunał! (aktl.)
Do marszałka Sejmu trafił wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu szefowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuty Waniek.
Kraj -
Masakra na Wybrzeżu: wojsko nie strzelało?
Wojsko nie strzelało do tłumu, ogień otworzyła milicja - zeznawali w czwartek przed Sądem Okręgowym w Warszawie świadkowie w procesie oskarżonych o sprawstwo masakry robotników na Wybrzeżu w 1970 roku.
Kraj -
Jakubowska przed prokuraturą?
W przyszłym tygodniu Prokuratura Apelacyjna (PA) w Białymstoku wystąpi z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłanki Aleksandry Jakubowskiej.
Kraj -
Dlaczego zatrzymano dziennikarzy? (aktl.)
Polski konsul w Moskwie Ryszard Białacki wyjaśnia okoliczności zatrzymania polskiej ekipy TVP w Inguszetii. Rosyjskie agencje twierdzą, że zatrzymano ich na granicy Inguszetii z Czeczenią, dziennikarze zaś - że w hotelu.
Kraj -
Nowa ofensywa wypędzonych?
Oświadczenie Gerharda Schroedera złożone 1 sierpnia 2004 r. w Warszawie w sprawie roszczeń niemieckich wypędzonych, jest niezgodne z prawem międzynarodowym - twierdzi deputowany CDU Erwin Marschewski.
Świat -
Skok na telewizję (aktl.)
Działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prowadzą do destabilizacji sytuacji w TVP i obniżenia jej rangi jako nadawcy publicznego - uważa prezes TVP Jan Dworak.
Kraj -
Jerzy Kowalski szefem CBŚ (aktl.)
Inspektor Jerzy Kowalski wyraził zgodę na objęcie proponowanego mu stanowiska szefa Centralnego Biura Śledczego.
Kraj -
Policja pod specjalnym nadzorem (aktl.)
Oświadczenia majątkowe dla kadry kierowniczej w policji, do CBŚ - tylko funkcjonariusze ze stażem, zmiana struktury KGP, kadencyjność władz tej służby, nowy system płac i oceny pracy.
Kraj -
Unia państw-założycieli? (aktl.)
Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wystąpił z inicjatywą utworzenia unijnego "twardego jądra", złożonego z sześciu krajów - założycieli UE, czyli Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Luksemburga - poinformowała w agencja Press...
Świat -
Lech Kaczyński przed komisja śledczą za trzy tygodnie
Prezydent Warszawy Lech Kaczyński ma stanąć 23 czerwca przed sejmową komisją śledczą ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. W czwartek prezydium komisji śledczej ustaliło terminarz kolejnych przesłuchań.
Kraj -
Białoruś: Polacy murem za swoim związkiem
Do grodzieńskiej siedziby Związku Polaków na Białorusi przyszło kilkadziesiąt osób, aby poprzeć Andżelikę Borys, wybraną na marcowym szóstym zjeździe na prezesa organizacji.
Świat -
Łotewski parlament: "tak" dla eurokonstytucji (aktl.)
Łotewski parlament ratyfikował unijną konstytucję. W stuosobowym Sejmie za przyjęciem traktatu głosowało 71 deputowanych, przeciwnych było pięciu, a sześciu wstrzymało się od głosu.
Świat -
Samozawieszenie prezesa PZN
Paweł Włodarczyk poinformował, że z dniem 1 czerwca zawiesza pełnienie funkcji prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.
Życie -
O. Hejmo na razie nie wraca
Prowincjał o. Dominikanów w Polsce ojciec Maciej Zięba uważa, że "w tym momencie powrót ojca Konrada Hejmy do Polski nie byłby sensowny"
Kraj -
LOT kupi najnowsze Airbusy?
Nie zakup Airbusa A330, lecz A350 rozważa LOT - ujawnił prezes Marek Grabarek w Kioto. To niespodzianka - polska linia nie mówiła dotychczas, że jest zainteresowana A350.
Gospodarka