22 grudnia 2005
-
Ustawa medialna dla PiS i Radia Maryja
Pięcioosobowy skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także niemal automatyczne przyznawanie koncesji nadawcom społecznym - zakłada tzw. ustawa medialna, do której Senat wprowadził poprawki.
Kraj -
Kwaśniewski: jeden z najlepszych okresów Polski (aktl.)
Ustępujący prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w orędziu radiowo-telewizyjnym, że jego dwie kadencje były "jednym z najlepszych i najbardziej pomyślnych okresów w dziejach naszego państwa".
Kraj -
Janusz Kurtyka prezesem IPN (aktl.)
Janusz Kurtyka jest już prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Senat zaakceptował jego wybór na pięcioletnią kadencję. Sejm wybrał Kurtykę 9 grudnia.
Kraj -
Warszawa bez prezydenta (aktl.)
Prezydent stolicy Lech Kaczyński, podczas spotkania z radnymi Warszawy, złożył rezygnację z urzędu. Jak powiedział, zostawia Warszawę w lepszym stanie niż była trzy lata temu, gdy obejmował urząd.
Kraj -
Szwecja: podatek od biletów lotniczych
Rząd Szwecji uzgodnił z popierającymi go w parlamencie partiami wprowadzenie od przyszłego roku podatku ekologicznego od biletów lotniczych - poinformowało szwedzkie ministerstwo finansów.
Gospodarka -
PO ma wicemarszałka Senatu (aktl.)
Marek Ziółkowski (PO) został wybrany przez Senat na czwartego wicemarszałka Izby. Za jego kandydaturą opowiedziało się 80 senatorów, przeciwko - siedmiu, wstrzymało się dwóch, a jeden głos był nieważny.
Kraj -
Łukaszenko ma nowego konkurenta (aktl.)
Prezydent Aleksandr Łukaszenka złożył dokumenty konieczne do rejestracji komitetu wyborczego w marcowych wyborach szefa państwa na Białorusi. Dokumenty złożyli także Zianon Paźniak i Siarhiej Hajdukiewicz.
Świat -
IPN: nie było groźby czechosłowackiej interwencji
W grudniu 1981 r. Polsce nie groziła interwencja zewnętrzna - uważa katowicki oddział IPN, który prowadzi śledztwo dotyczące wprowadzenia stanu wojennego i zamierza postawić zarzuty w tej sprawie m.in. gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu.
Kraj -
Nieetyczny Jarosław Kaczyński?
SLD skieruje do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej wniosek o rozpatrzenie sprawy Jarosława Kaczyńskiego, który mimo wyroku sądu nie przeprosił jednego z członków Sojuszu za nazwanie SLD organizacją przestępczą.
Kraj -
Czas na "nowy rodział"
Stefan Meller uważa, że po wstąpieniu Polski do UE i zakończeniu pewnego etapu związanego z transformacją gospodarczą i polityczną naszego kraju, nadszedł czas na otwarcie nowego rozdziału w polskiej polityce zagranicznej.
Kraj -
Pożegnanie z sekretarzami (aktl.)
Aleksander Kwaśniewski odwołał sekretarzy i podsekretarzy stanu w swojej Kancelarii. W związku z zakończeniem kadencji prezydenta odchodzą m.in. Waldemar Dubaniowski, Edward Szymański, Andrzej Majkowski i Dariusz Szymczycha.
Kraj -
Husajn: Amerykanie kłamią! (aktl.)
Były prezydent Saddam Husajn oświadczył, że Stany Zjednoczone kłamały, mówiąc, że Irak rozporządza zapasami broni chemicznej, a teraz kłamią zaprzeczając jego słowom, iż był torturowany w amerykańskim więzieniu.
Świat -
Borusewicz nie jest pewny Kurtyki
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przyznał, że ma wątpliwości związane z kandydaturą Janusza Kurtyki na szefa Instytutu Pamięci Narodowej.
Kraj -
"Kryzys budżetowy niszczy UE"
Austriacki kanclerz Wolfgang Schuessel uważa, że negocjacje budżetowe, które w ubiegłym tygodniu osiągnęły punkt kulminacyjny na szczycie w Brukseli, poważnie zaszkodziły jedności Unii - pisze "Financial Times".
Świat -
Biały Dom zaprzecza skargom Husajna
Biały Dom odrzucił kategorycznie sformułowane tego dnia przez Saddama Husajna oskarżenia, jako by był "bity i torturowany" w więzieniu przez Amerykanów. Oskarżenia te są "niedorzeczne" - powiedział rzecznik Białego Domu Scott McClellan.
Świat