21 lipca 2006
-
Farfał pozwał "Gazetę Wyborczą"
Wiceprezes TVP Piotr Farfał złożył pozew przeciwko "Gazecie Wyborczej", która napisała w czerwcu, że był on wydawcą rasistowskiej gazety "Front".
Kraj -
Zidane przemówił
Wreszcie wyjaśniła się zagadka nurtująca od niedzieli cały piłkarski świat - dlaczego Zinedine Zidane uderzył głową Marco Materazziego w finale mundialu w Niemczech. Włoch obraził matkę i siostrę francuskiego kapitana.
Życie -
PZU: zwolnienia za "wariatów drogowych"
W związku z nieprawidłowościami przy realizacji kampanii "Stop wariatom drogowym", zarząd PZU zwolnił dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu oraz jego zastępcę - poinformował rzecznik prasowy PZU Michał Witkowski.
Gospodarka -
Gilowska rozważy powrót do rządu
Po spotkaniu z desygnowanym na premiera Jarosławem Kaczyńskim Zyta Gilowska powiedziała dziennikarzom, że bardzo poważnie rozważy propozycję przyszłego premiera w sprawie powrotu do rządu.
Kraj -
Kwaśniewski promuje demokrację na Ukrainie
Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski został nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Międzynarodowego Centrum Badań Perspektywicznych w Kijowie.
KrajŚwiat -
Komisja proponuje nowe zawody do lustracji
Sejmowa komisja nadzwyczajna, przygotowująca nowelizację ustawy o IPN i o lustracji, zmieniła katalog osób publicznych, które miałyby podlegać lustracji.
Kraj -
Merkel i Kaczyński uzgodnili ścisłą współpracę
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i desygnowany na premiera Polski Jarosław Kaczyński podczas rozmowy telefonicznej uzgodnili ścisłą współpracę. O rozmowie poinformował przedstawiciel biura prasowego niemieckiego rządu Adreas Buecher.
KrajŚwiat -
Kaczyński: drzwi dla Gilowskiej są otwarte
Decyzja sądu lustracyjnego jest słuszna, drzwi dla Zyty Gilowskiej są otwarte - w ten sposób desygnowany na premiera Jarosław Kaczyński skomentował wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Gilowskiej.
Kraj -
W piątek zaprzysiężenie rządu, wotum za tydzień
W piątek - zaprzysiężenie rządu, a w następnym tygodniu, w środę, Sejm może głosować nad wotum zaufania dla nowego gabinetu - powiedział w Sejmie desygnowany na premiera Jarosław Kaczyński.
Kraj -
Kaczyński: porozumieliśmy się z Lepperem
Można powiedzieć: rząd jest, porozumieliśmy się - powiedział desygnowany na stanowisko premiera Jarosław Kaczyński po spotkaniu z wicepremierem, liderem Samoobrony Andrzejem Lepperem.
Kraj -
SPD: koniec pragmatycznego podejścia Polski do UE
Angelika Schwall-Dueren (SPD) jest zaniepokojona polską polityką, która "w publicznych oświadczeniach coraz bardziej dystansuje się od otwartej na świat gospodarki rynkowej i nie widzi sensu w europejskim procesie integracji".
Świat -
Będzie zmiana nazwy obozu Auschwitz
Komitet UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego zaaprobował wniosek Polski o zmianę wpisu na Liście UNESCO, z "Obóz Koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau".
KrajŚwiat -
Tusk o lustracji Gilowskiej: dobry finał sprawy
Szef PO Doland Tusk z zadowoleniem przyjął informację o wszczęciu postępowania lustracyjnego wobec Zyty Gilowskiej. "To dobry finał tej sprawy (...) trzymam za nią kciuki" - powiedział dziennikarzom.
Kraj -
Sąd: będzie lustracja Gilowskiej
Sąd Lustracyjny II instancji zdecydował o wszczęciu procesu b. wicepremier Zyty Gilowskiej, ale nie na wniosek jej obrońcy, lecz z urzędu.
Kraj -
Funkcjonariusze mundurowi zakończyli protest
Ok. 1,5 tysiąca funkcjonariuszy służb mundurowych demonstrowało w stolicy. Domagali się wyższych zarobków i wprowadzenia w życie projektu ustawy o modernizacji policji, straży granicznej, straży pożarnej i BOR w latach 2007-2009.
Kraj -
Matka Zidane'a chce kastracji Materazziego
Matka Zinedine'a Zidane'a, Malika pochwaliła syna za jego zachowanie podczas finałowego meczu mistrzostw świata między piłkarzami Francji i Włoch, poinformowała brytyjska gazeta Mirror.
Życie -
Indie: już 200 ofiar zamachów bombowych
Do co najmniej 200 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wtorkowej serii prawdopodobnie ośmiu zgranych w czasie wybuchów w pociągach i na stacjach kolei podmiejskiej w Bombaju i na jego przedmieściach. Rannych zostało ponad 700 osób.
Świat -
Bush za przyjęciem Gruzji do NATO
Prezydent USA George W. Bush dał do zrozumienia, że konflikty w Abchazji i Osetii Południowej nie muszą stanowić przeszkody dla wejścia Gruzji do NATO. Jego zdaniem, Sojusz Północnoatlantycki skorzysta na członkostwie Gruzji.
Świat -
Nie będzie nowej umowy koalicyjnej
Rzecznik PiS Adam Bielan nie przewiduje, aby została podpisana nowa umowa koalicyjna, czego domaga się Samoobrona. Według niego, "raczej" nie ma szans na spełnienie żądań Samoobrony stawianych PiS.
Kraj -
Navarro-Valls: nie było sporu z Benedyktem XVI
Joaquin Navarro-Valls powiedział, że jego rezygnacja ze stanowiska dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej nie oznacza, iż nie chciał współpracować z Benedyktem XVI.
Świat -
Samoobrona: nowa umowa albo brak wotum
Jeśli nie będzie nowej umowy koalicyjnej, to Samoobrona "co najmniej się wstrzyma, a kto wie, czy nie zagłosuje przeciw" wotum zaufania dla rządu Jarosława Kaczyńskiego - zapowiedział wiceszef klubu Samoobrony Janusz Maksymiuk.
Kraj -
"Marcinkiewicz odszedł, bo nie miał twardej ręki"
Zdaniem Tadeusza Cymańskiego (PiS), premier Kazimierz Marcinkiewicz nie miał "twardej ręki szefa partii" i to właśnie stanowiło "jedną z głównych przyczyn, jeżeli nie główną" jego odwołania.
Kraj -
Bartłomiej Szrajber nowym posłem
Nowy poseł Bartłomiej Szrajber złożył przed Sejmem ślubowanie poselskie. Szrajber zastąpił Mariusza Kamińskiego (PiS), który został pełnomocnikiem ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Kraj -
Chuppies - chińscy yuppies
W Chinach, wraz z dynamicznym wzrostem klasy średniej, konsumpcyjny ton nadawać zaczyna generacja chuppies, chińskich yuppies, młodych miejskich profesjonalistów - odnotowuje dziennik "China Daily".
Życie -
Spotkanie premiera z Tuskiem
O polityce zagranicznej oraz o "merytorycznej pracy" nad ustawami podatkowymi, o finansach publicznych i ustawie o swobodzie działalności gospodarczej rozmawiali premier Kazimierz Marcinkiewicz i szef PO Donald Tusk.
Kraj -
Apel matki ofiary w rocznicę zamachów w Londynie
Matka młodego człowieka, który zginął w jednym z zamachów 7 lipca 2005 w Londynie, zaapelowała do matki jednego z terrorystów, by razem z nią potępiła te samobójcze akty terroru.
Świat -
Pomarańczowa koalicja zagrożona
Napięcie wokół stanowiska przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy przerodziło się w burzę, która może zniszczyć pomarańczową koalicję.
Świat -
100 tys. zł od Wałęsy za "psycholi od Rydzyka"
Przeprosin oraz 100 tys. zł na rzecz fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" domaga się od Lecha Wałęsy mieszkaniec Szczecina Zygmunt Solarz, który jako słuchacz Radia Maryja poczuł się obrażony słowami "psychole od Rydzyka".
Kraj -
Sprawa "TAZ": koalicja krytykuje, opozycja wspiera
Szkodliwe", "nieuzasadnione", "błędne" - tak politycy koalicji komentują oświadczenie byłych szefów polskiej dyplomacji krytykujące odwołanie szczytu Trójkąta Weimarskiego. Z kolei SLD i PO wspierają tę inicjatywę.
Kraj -
Sędzia piłkarski podejrzany o korupcję zwolniony
Podejrzany o udział w grupie przestępczej zajmującej się "ustawianiem" meczów w I i II lidze piłkarskiej oraz przyjmowanie łapówek sędzia piłkarski Sławomir B. z Opola po przesłuchaniu w prokuraturze został zwolniony.
Kraj -
Putin w Internecie
Prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedział w internetowym wywiadzie na pytanie, nurtujące Rosjan - dlaczego pocałował w brzuch 5-letniego chłopca. Zapowiedział też, że marihuana nie zostanie zalegalizowana.
Świat -
Rozpoczął się proces Kazulina
Proces byłego kandydata na prezydenta Białorusi Alaksandra Kazulina rozpoczął się w Mińsku. Opozycyjny polityk oskarżony jest o chuligaństwo i zorganizowanie demonstracji po marcowych wyborach prezydenckich.
Świat -
"Wzięcie młodych do wojska to zły pomysł"
Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński ocenił, że wzięcie do zasadniczej służby wojskowej wszystkich, którzy ukończyli 19. rok życia to zły pomysł, który skomplikuje życie wielu młodych ludzi.
Kraj -
Brak dowodów na istnienie więzień CIA
Parlament Europejski przyjął wstępny raport, który stwierdza, że dotychczas nie udało się znaleźć żadnego dowodu na istnienie tajnych więzień amerykańskiej CIA na terenie Unii Europejskiej.
Kraj -
PiS: zbadać czy "TAZ" znieważył prezydenta
PiS chce, by minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozważył wszczęcie postępowania wyjaśniającego, czy autor artykułu w "Die Tageszeitung" dopuścił się znieważenia lub poniżenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kraj -
Meksyk: kandydat lewicy zakwestionuje wynik wyborów
Kandydat lewicy w wyborach prezydenckich w Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył, że zakwestionuje wynik głosowania i zażąda ponownego przeliczenia głosów.
Świat -
Rada Nadzorcza TVP pozwie Rokitę za "szumowiny"
Skierowanie pozwu sądowego przeciwko Janowi Rokicie (PO) zapowiadają dwaj członkowie Rady Nadzorczej TVP. Tomasz Rudomino i Robert Rynkun - Werner zarzucają Rokicie zniesławienie Rady poprzez nazwanie jej członków "szumowinami".
Kraj -
Strona "Blood&Honour" zablokowana
Polscy policjanci we współpracy z FBI doprowadzili do zablokowania w czwartek rano strony internetowej "Blood&Honour", na której publikowano faszystowskie treści oraz adresy i wizerunki osób określanych jako "wrogowie rasy".
Kraj -
Bartoszewski: nie popełniłem błędu
Były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski, wyjaśniając motywy wydania wspólnego oświadczenia byłych szefów polskiej dyplomacji powiedział, że podpisując się pod tekstem kierował się racją stanu Polski.
Kraj -
Jest śledztwo ws. fundacji Kwaśniewskiej
Prokuratura Apelacyjna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier". Sprawa została wydzielona z jednego ze śledztw, dotyczących działalności aresztowanego lobbysty Marka D.
Kraj -
Prezydent Poznania nie przyznaje się do winy
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny nie przyznaje się do narażenia miasta na stratę ponad miliona złotych.
Kraj -
Naczelna "Tageszeitung" broni satyry
Redaktor naczelna niemieckiego dziennika "Tageszeitung" Bascha Mika broni satyrycznego artykułu o prezydencie Lechu Kaczyńskim i zarzuca polskim krytykom "totalitarne myślenie".
Świat -
Były wiceminister SW aresztowany
Były wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Leszek Ciećwierz został tymczasowo aresztowany - powiedział w TVP minister ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann.
Kraj -
Kamiński pełnomocnikiem ds. CBA
Pełnomocnik ds. organizacji Centralnego Biura Antykorypcyjnego Mariusz Kamiński ma 30 dni na organizację biura. Premier Kazimierz Marcinkiewicz wręczył Kamińskiemu nominację na to stanowisko.
Kraj -
Korea grozi "zdecydowanymi posunięciami"
Przedstawiciel Korei Północnej w ONZ zagroził "zdecydowanymi posunięciami" swego kraju w razie uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa jakiejkolwiek rezolucji w sprawie sankcji za serię prób rakietowych.
Świat -
Pieniądze dla "Beaty"
Tajny współpracownik Beata przyjmował pieniądze od SB. Dokument mówiący o tym stworzyła sama bezpieka pod koniec lat 80. "Dziennik" dowiedział się, że istnieją nieznane dotąd materiały związane z głośną sprawą Zyty Gilowskiej,...
Przegląd prasy