8 listopada 2007
-
Komorowski zasugerował Ołdakowskiemu urlop
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zasugerował dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego Janowi Ołdakowskiemu 4-letni urlop z tej funkcji z uwagi na pełnienie mandatu poselskiego. Ołdakowski, poseł PiS, nie chce rezygnować z...
Kraj -
Bush zadzwonił do ambasadora Pietrzyka
Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zadzwonił w czwartek po południu do ambasadora Edwarda Pietrzyka, który przebywa w Zachodniopomorskim Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń w Gryficach. Pietrzyk - ambasador w Iraku - na początku...
Świat -
Samorządowy Oskar dla Danuty Huebner
Komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej Danuta Huebner odebrała w czwartek wieczorem Samorządowego Oskara 2007, nagrodę nadawaną przez stowarzyszenie samorządowe Liga Krajowa.
Życie -
Pawlak: złożymy projekt budżetu rządu Kaczyńskiego
Prezes PSL Waldemar Pawlak zapowiedział, że przyszły rząd PO-PSL złoży projekt budżetu przygotowany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, do którego w Sejmie wprowadzane będą poprawki. Według szefa ludowców, budżet powinien być uchwalony do...
Gospodarka -
Al-Kaida przygotowuje ataki na "miękkie cele"
FBI ostrzegło w raporcie, że Al-Kaida przygotowuje ataki na centra handlowe w czasie zwiększonych zakupów w okresie świątecznym w USA, czyli od Święta Dziękczynienia (koniec listopada) do Bożego Narodzenia - podała telewizja ABC News.
Świat -
Stan zdrowia Wałęsy stabilny
Stan zdrowia byłego prezydenta Lecha Wałęsy unormował się, dzięki dobraniu optymalnych lekarstw, które przyniosły efekty zadowalające lekarzy - poinformowała Fundacja Instytut Lecha Wałęsy.
Kraj -
Polański nakręci film o Blairze
Roman Polański nakręci film na podstawie powieści pt. "The Ghost" (Duch) - najlepiej sprzedającego się w Wielkiej Brytanii politycznego thrillera - o byłym premierze Tonym Blairze - poinformowało wydawnictwo Random House.
Życie -
Prezydent przyjął rezygnację Rokity i Dąbkowskiej-Cichockiej
Prezydent Lech Kaczyński przyjął rezygnację Nelly Rokity i Leny Dąbkowskiej-Cichockiej ze stanowisk jego społecznych doradców - poinformował wicedyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski.
Kraj -
COBI wycofuje podejrzane zabawki
Importer i dystrybutor koralików Bindeez, które mogą być niebezpiecznie dla dzieci, zdecydował o wycofaniu całego asortymentu Bindeez z rynku, nie czekając na wyniki badań zabawek - poinformowała spółka COBI, która zajmuje się w Polsce...
Życie -
Desygnacja Tuska w piątek o 15
Prezydent Lech Kaczyński desygnuje szefa PO Donalda Tuska na premiera w piątek o godz. 15 - poinformował Tomasz Brzeziński z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.
Kraj -
3,5 mln zł na Sylwestra w Warszawie
Stołeczni radni wyrazili zgodę na zawarcie przez miasto umów na organizację plenerowej zabawy sylwestrowej. Przed Pałacem Kultury i Nauki organizatorzy spodziewają się nawet 40 tys. osób. Szacunkowy koszt tegorocznej imprezy to około 3,5...
Gospodarka -
LPR zawiadomiła prokuraturę ws. Brudzyńskiego
Liga Polskich Rodzin złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie przeciwko swojemu byłemu działaczowi z Mazowsza Marianowi Brudzyńskiemu, oskarżając go o szantaż. Zdaniem Brudzyńskiego, to on był szantażowany.
Kraj -
Bogdan Klich szefem MON?
Eurodeputowany PO Bogdan Klich ma być ministrem obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska - nieoficjalnie dowiedział się dziennik.pl od ścisłego kierownictwa partii. Bogdan Zdrojewski, wymieniany wcześniej jako najpoważniejszy kandydat PO...
Kraj -
Żałoba w Finlandii po masakrze w Tuusuli
W Finlandii w czwartek na znak żałoby po ośmiu osobach zastrzelonych poprzedniego dnia w liceum w mieście Tuusula opuszczono flagi do połowy masztu.
Świat -
J. Kaczyński: nie sądzę, żeby doszło do rozłamu w PiS
Prezes PiS, premier Jarosław Kaczyński nie sądzi, by doszło do rozłamu w Prawie i Sprawiedliwości. "Może dojść do jakiegoś drobnego pęknięcia, natomiast nie widzę teraz przesłanek do większego rozłamu" - ocenił szef rządu na czwartkowej...
Kraj -
Pierwszy Festiwal Filmów Rosyjskich w Warszawie
1. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Warszawą" rozpocznie się w piątek. Publiczność obejrzy bardzo znane radzieckie i rosyjskie filmy zrealizowane w latach 1924-2007, wśród nich dzieła Andrieja Tarkowskiego, Siergieja Eisensteina i...
Życie -
Polska w Schengen - koniec żelaznej kurtyny
Unijni ministrowie spraw wewnętrznych zdecydowali o rozszerzeniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia br.
Świat -
J. Kaczyński pozwie "Wyborczą" za ABW
Nic nie wiem o żadnych nielegalnych akcjach ABW - mówi premier Jarosław Kaczyński. Zapowiada, że wytoczy proces "Gazecie Wyborczej" za artykuł sugerujący, że mógł on popełnić przestępstwo w sprawie zarządzenia o zasadach niszczenia...
Kraj -
Zespół Renault podejrzany o szpiegostwo
Zespół Formuły 1 Renault jest podejrzewany przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) o bezprawne posiadanie poufnych materiałów technicznych zespołu McLaren-Mercedes.
Życie -
Benedykt XVI: byłem zbyt bojaźliwy
Benedykt XVI przyznał, że w młodości był "niemal zbyt bojaźliwy" wobec niektórych odważnych tekstów, jakie ogłaszano w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim.
Świat -
43 proc. firm ofiarami przestępstw gospodarczych
43 proc. największych polskich spółek podaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą przestępstwa gospodarczego - wynika z omawianego na czwartkowej konferencji prasowej raportu PricewaterhouseCoopers (PwC).
Gospodarka -
Rada Warszawy za Stadionem Narodowym na błoniach Stadionu X-lecia
Rada Warszawy podjęła jednogłośnie uchwałę, w której "stanowczo opowiada się za lokalizacją Stadionu Narodowego na błoniach Stadionu X-lecia".
Kraj -
Saakaszwili: przedterminowe wybory 5 stycznia
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył, że przedterminowe wybory prezydenckie odbędą się 5 stycznia.
Świat -
Kolejni politycy odchodzą z władz PiS
Minister transportu Jerzy Polaczek i poseł Piotr Krzywicki zrezygnowali z zasiadania w Komitecie Politycznym Prawa i Sprawiedliwości - informuje "Rzeczpospolita".
Kraj -
Olejniczak: od LiD nie ma odwrotu
Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jeden z liderów koalicji Lewica i Demokraci (SLD+SdPl+PD+UP) Wojciech Olejniczak uważa, że nie ma odwrotu od działań związanych z LiD, co nie oznacza, że będzie powstawała jedna partia.
Kraj -
Wielki Mur krótszy o 23 metry
Wielki Mur Chiński uległ skróceniu. Fragment w rejonie góry Luliang w Mongolii Wewnętrznej został zniszczony podczas nielegalnych prac górniczych. Zatrzymano cztery osoby - podała chińska agencja Xinhua.
Życie -
Platforma białej flagi?
Jeszcze Donald Tusk nie został premierem, a już pada na kolana przed Unią Europejską.
KulturaAgaton Koziński -
Bielan: "nadmuchany dyktator" Kaczyński
Jarosław Kaczyński to dyktator nadmuchany przez media. Niesłuszne jest twierdzenie, że rządzi twardą ręką - powiedział w TVN24 rzecznik PiS Adam Bielan. Jego zdaniem posłowie, którzy wystąpiliby z klubu PiS, mają moralny obowiązek złożyć...
Kraj -
Zmarła jedna z dwóch ocalałych pasażerek Titanica
W wieku 96 lat zmarła Barbara West Dainton, która przeżyła katastrofę Titanica w 1912 roku - poinformowali jej dalecy krewni.
Życie -
Lepper usłyszał dwa zarzuty wz. z seksaferą
Dwa zarzuty przedstawiła łódzka prokuratura szefowi Samoobrony, b. wicepremierowi Andrzejowi Lepperowi, w związku ze śledztwem w sprawie tzw. seksafery w Samoobronie. Lepper nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do ośmiu...
Kraj -
Guillermo del Toro, tajni agenci i ufoludki
Guillermo del Toro wyreżyseruje na podstawie własnego scenariusza oraz wyprodukuje obraz "Champions".
Kultura -
Mike Newell i Piaski Czasu
Mike Newell wyreżyseruje ekranizację gry komputerowej "Prince of Persia: The Sands of Time".
Kultura -
Eagles znów lepsi od Britney Spears
Grupa Eagles pokonała Britney Spears w wyścigu o pierwsze miejsce zestawienia UK Charts. Na nieszczęście wokalistki, zespół zwyciężył także w Stanach Zjednoczonych.
KulturaMuzyka -
Megadeth gwiazdą Metalmanii
Główną gwiazdą przyszłorocznej edycji festiwalu Metalmania będzie legendarna amerykańska formacja - Megadeth. Informację oficjalnie potwierdził organizator imprezy.
KulturaMuzyka -
Wybory w Pakistanie przesunięte o miesiąc
Wybory parlamentarne w Pakistanie odbędą się przed 15 lutego - ogłosił w czwartek prezydent tego kraju Pervez Musharraf.
Świat -
Tusk: proeuropejski kierunek polityki będzie intensywniejszy
Proeuropejski kierunek polskiej polityki będzie jeszcze intensywniejszy - zapewnił szef PO Donald Tusk po czwartkowym spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Barroso wyraził nadzieję, że UE może liczyć "na...
Kraj -
Aleksander Szczygło skłamał ws. wykształcenia?
Aleksander Szczygło nie jest absolwentem University of Wisconsin w USA, wbrew temu co zamieszcza w swoim oficjalnym życiorysie na stronie internetowej MON - twierdzi Superstacja.
Kraj -
Chiny stworzą inwestycyjnego giganta
China Investment Corp. - chiński państwowy fundusz inwestycyjny - zainwestuje 200 mld USD, z czego dwie trzecie w akcje państwowych chińskich banków. W czwartek Chiny ogłosiły pierwsze plany funduszu.
Gospodarka -
Mysz, która kota się nie boi
Z pomocą wyszukanych technik inżynierii genetycznej japońscy uczeni zmodyfikowali powonienie myszy, pozbawiając ją strachu przed kotem. Zmodyfikowana mysz nosi nazwę "delta-D" pisze tygodnik "The Nature".
Życie -
Spokój w Gruzji po wprowadzeniu stanu wyjątkowego
Nazajutrz po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Gruzji w czwartek rano panował spokój, lecz na ulicach Tbilisi było mnóstwo żołnierzy, a poza państwową nie działały inne stacje telewizyjne i radiowe, na dwa dni zawieszono też zajęcia w...
Świat -
Tusk liczy na desygnowanie w czwartek lub piątek
Szef PO Donald Tusk powiedział w czwartek przed południem, że nie ma jeszcze żadnej informacji z Pałacu Prezydenckiego o konkretnym terminie desygnowania go na premiera. On sam - jak mówił dziennikarzom - liczy, że nastąpi to jeszcze w...
Kraj -
Znowu dwucyfrowy wzrost PKB Chin
Produkt Krajowy Brutto (PKB) Chin w 2007 roku może wzrosnąć o ponad 11 proc. - podał bank centralny Chin w kwartalnym raporcie, zamieszczonym na swojej stronie internetowej.
Gospodarka -
Kat w pudełku
3 grudnia ukaże się specjalny box Kata - "Kat 1985 -2005". W zestawie znajdzie się 11 krążków CD oraz płyta DVD.
KulturaMuzyka -
Ian Brown po japońsku
3 grudnia ukaże się singel Iana Browna "Sister Rose". Piosence towarzyszyć będzie ciekawy teledysk i nie tylko.
KulturaMuzyka -
Bruce Greenwood dowodzi statkiem Enterprise
Bruce Greenwood dołączył do obsady filmu "Star Trek" J.J. Abramsa.
Kultura -
UOKiK: Donbas może przejąć Stocznię Gdańsk
Grupa Donbas może przejąć Stocznię Gdańsk - podało biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem prezesa Urzędu, transakcja nie będzie mieć negatywnego wpływu na konkurencję na rynku.
Gospodarka -
Przechowalnia podejrzanych
Decyzja poznańskiego sądu aby nie aresztować byłej posłanki PO pozytywnie odróżnia się od powszechnej w Polsce praktyki traktowania aresztu tymczasowego jako przechowalni podejrzanych.
ŻycieKraj -
Z Wisły wydobyto wrak awionetki
W czwartek nad ranem zakończyła się w Warszawie akcja wydobywania z Wisły wraku awionetki, która półtora miesiąca temu wpadła do rzeki. Zginął wówczas jej pilot.
Kraj -
"Wiedomosti": Moskwa nie powinna mieć złudzeń co do Tuska
Przedstawiając przyszłego premiera Polski Donalda Tuska, czwartkowe "Wiedomosti" wyrażają wątpliwość, by jego stosunek do Rosji był lepszy niż - jak to określa ten opiniotwórczy dziennik - "odpychających braci Kaczyńskich".
Świat -
Ukraińskie media: Tusk będzie naszym adwokatem w UE
Objęcie władzy przez liberała Donalda Tuska uczyni z Polski bardziej efektywnego adwokata Ukrainy w Unii Europejskiej - pisze ukraińska gazeta "Dieło".
Świat -
Ekspresowe wyjazdy na placówki
Anna Fotyga, szefowa dyplomacji wskazała kolejnych ambasadorów, mimo że rząd podał się już do dymisji - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Emeryci są okradani
Prawie pół miliona Polaków płaci składki rentowe, nie dostając w zamian prawa do świadczeń. To niezgodne z konstytucją! Sprawą zainteresował się już rzecznik praw obywatelskich - powiadamia "Super Express".
Przegląd prasy -
CBA potknęło się w lecznicy?
Szpital MSWiA wyłudził z Narodowego Funduszu Zdrowia trzy miliony złotych - obwieściło latem CBA. Po kilku miesiącach śledztwa wszystko wskazuje na to, że wyłudzenia nie było - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
ABW bezprawnie czytała mejle
Od piątku Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego kieruje Jerzy Kiciński. Funkcjonariusze, z którymi rozmawiała "Polska", twierdzą, że to pierwszy szef ABW, który aż dwa razy - w kwietniu i w maju 2003 r. - poświadczył własnym podpisem, że...
Przegląd prasy -
Zmutowana gruźlica atakuje
Próba wyleczenia się z nowej, ekstremalnie odpornej na leki odmiany gruźlicy kosztowałaby Polaka prawie 1,5 mln zł. Nawet z wątpliwym wsparciem funduszu zdrowia prawie nikogo nie byłoby na to stać - ocenia "Polska".
Przegląd prasy -
Fotyga i Jasiński chcą oddać prezydentowi fundację
Nowy rząd straci kontrolę nad fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie - przewiduje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
J. Kaczyński: mam opory przed łganiem, jak Tusk
Będziemy twardą opozycją - zapowiada odchodzący z urzędu premier. Jak mówi w wywiadzie dla "Faktu" Jarosław Kaczyński, ta twardość będzie jednak przemyślana.
Przegląd prasy -
Tajne akta wyjeżdżają z ABW
Szefowie ABW w ostatnich tygodniach wynosili z urzędu i kopiowali tajne dokumenty - twierdzą dwaj oficerowie tych służb w rozmowie z "Dziennikiem".
Przegląd prasy -
PO z 53-proc. poparciem
PO najmocniejsza w historii. Z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" wynika, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, łatwo uzyskałaby większość w Sejmie.
Przegląd prasy -
Natalli-Świat, Gosiewski i Ziobro wiceprezesami PiS?
Ludwik Dorn, Kazimierz Ujazdowski i Paweł Zalewski na grudniowym kongresie stracą stanowiska w Komitecie Politycznym PiS - ustalił "Dziennik".
Przegląd prasy -
Prokuratorzy mieli wątpliwości ws. akcji CBA
Nawet prokuratorzy ministra Ziobry mieli wątpliwości, czy akcje CBA przeciwko Lepperowi i Sawickiej były legalne. Tak wynika z opinii, której Ministerstwo Sprawiedliwości nie ujawnia od lipca - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
TVP przerwała wywiad na żywo za krytykę Ziobry
Patrycja Kotecka, wiceszefowa Agencji Informacyjnej TVP, zdjęła wywiad na żywo z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim. Bo krytykował resort ministra Ziobry - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
2007-11-08
Jakie wątpliwości mieli prokuratorzy ws. akcji CBA, jak tajne akta wyjeżdżały z ABW, dlaczego TVP przerwała wywiad na żywo, kto ma opory przed łganiem - o tym piszą czwartkowe gazety.
Przegląd prasy -
USA: jedna czwarta bezdomnych to weterani
Jedna czwarta amerykańskich bezdomnych rekrutuje się spośród byłych żołnierzy, choć weterani stanowią tylko 11 proc. dorosłej populacji USA - podała w czwartek agencja Associated Press.
Życie -
Bush wzywa Musharrafa do przeprowadzenia wyborów
Prezydent Stanów Zjednoczonych George W.Bush w czwartek nad ranem skontaktował się telefonicznie z prezydentem Pakistanu Pervezem Musharrafem, wzywając go by jak najszybciej przeprowadził wybory do parlamentu.
Świat -
Stan wyjątkowy w Gruzji
Gruziński prezydent Micheil Saakaszwili wprowadził w środę w całym kraju stanu wyjątkowy, w reakcji na trwające od piątku w Tblisi protesty opozycji, wzywającej do jego ustąpienia.
Świat -
Natalli-Świat, Gosiewski i Ziobro wiceprezesami PiS?
Ludwik Dorn, Kazimierz Ujazdowski i Paweł Zalewski na grudniowym kongresie stracą stanowiska w Komitecie Politycznym PiS - ustalił "Dziennik".
Kraj -
TVP przerwała wywiad na żywo za krytykę Ziobry
Patrycja Kotecka, wiceszefowa Agencji Informacyjnej TVP, zdjęła wywiad na żywo z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim. Bo krytykował resort ministra Ziobry - pisze "Gazeta Wyborcza".Działo się to 30 sierpnia. Tego dnia ABW zatrzymała...
Kraj -
PO z 53-proc. poparciem
PO najmocniejsza w historii. Z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" wynika, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, łatwo uzyskałaby większość w Sejmie.
Kraj -
J. Kaczyński: mam opory przed łganiem, jak Tusk
Będziemy twardą opozycją - zapowiada odchodzący z urzędu premier. Jak mówi w wywiadzie dla "Faktu" Jarosław Kaczyński, ta twardość będzie jednak przemyślana.
Kraj -
Tajne akta wyjeżdżają z ABW
Szefowie ABW w ostatnich tygodniach wynosili z urzędu i kopiowali tajne dokumenty - twierdzą dwaj oficerowie tych służb w rozmowie z "Dziennikiem".
Kraj -
Prokuratorzy mieli wątpliwości ws. akcji CBA
Nawet prokuratorzy ministra Ziobry mieli wątpliwości, czy akcje CBA przeciwko Lepperowi i Sawickiej były legalne. Tak wynika z opinii, której Ministerstwo Sprawiedliwości nie ujawnia od lipca - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Smutny koniec Miszy
Z cudownego dziecka postsowieckiej demokracji, Saakaszwili przekształca się jej w pariasa.
ŚwiatGrzegorz Sadowski