2 stycznia 2008
-
Klich o Iraku: wszystko zgodnie z harmonogramem
Rząd ma kalendarz wyjścia z Iraku i jest on już realizowany - powiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich.
Kraj -
"Nie będzie wojny z rządem o in vitro"
Nie będzie wojny między rządem a kościołem w sprawie zapłodnienia in vitro - powiedział w telewizji TVN 24 metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
Kraj -
Zginął ryś z obrożą telemetryczną
Zginął jeden z rysiów bytujących w Puszczy Białowieskiej, objęty naukowym programem badań telemetrycznych. Wszystko wskazuje na działania kłusowników - przeciętą obrożę z nadajnikiem znaleziono w rzece w Bondarach (podlaskie).
Życie -
12-latek złowił 250-kilogramowego rekina
Dwunastoletni chłopiec ustanowił rekord stanu Floryda łowiąc ważącego 250 kg i mierzącego prawie trzy metry rekina w zatoce Palm Beach - informuje prasa lokalna.
Życie -
PO podniesie pensje b. prezydentów?
Platforma Obywatelska zastanawia się nad podniesieniem uposażeń byłych prezydentów. Jeśli będzie decyzja na "tak", projekt ustawy może być gotowy w ciągu dwóch tygodni - poinformował szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Francuzi nie oddadzą głowy Maorysa
Francuski sąd anulował decyzję o zwrocie do Nowej Zelandii przechowywanej w muzeum w Rouen zmumifikowanej, pokrytej tatuażami głowy maoryskiego wojownika - podały źródła sądowe.
Życie -
Ziobro: śledztwo ws. afery gruntowej było rzetelne
B.minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odpowiadając na zarzuty obecnego szefa resortu Zbigniewa Ćwiąkalskiego, iż to on jest głównym autorem zaniedbań w śledztwie ws. afery gruntowej oświadczył, że śledztwo to było prowadzone bardzo...
Kraj -
Postępowanie ws. zniszczonych taśm CIA
Amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło postępowanie karne w sprawie niszczenia przez CIA taśm wideo, na których zarejestrowano brutalne przesłuchania osób podejrzanych o terroryzm.
Świat -
Policjanci winni ucieczki przestępców
Pięciu policjantów odpowie za grudniową ucieczkę aresztantów z budynku policji w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Ze specjalnego raportu, sporządzonego przez policyjnych ekspertów wynika, że zaniedbali oni swoje obowiązki.
Kraj -
Koniec śledztwa ws. Stella Maris
Po pięciu latach zakończyło się główne śledztwo ws. afery finansowej w wydawnictwie archidiecezji gdańskiej Stella Maris. Akt oskarżenia obejmujący pięć osób trafi do sądu w połowie stycznia.
Kraj -
RWE Stoen zostanie ukarany?
Czy URE ukarze RWE Stoen za to, że przesłał swoim odbiorcom zawiadomienia o kilkunastoprocentowej podwyżce energii, nie pytając o zgodę URE? Stoen twierdzi, że nie było takiego obowiązku.
Gospodarka -
Mediolan walczy ze smogiem
Nawet 10 euro trzeba zapłacić, by wjechać samochodem do centrum Mediolanu. Od środy pojazdy w tym mieście obowiązuje "eko-przepustka".
Życie -
Baryłka za 100 $!
Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku osiągnęły nowy rekordowy poziom 100 USD. Odzwierciedla to trudności firm wydobywających surowiec w okresie zwiększonego popytu na ropę - mówią maklerzy.
Gospodarka -
Koniec rozejmu z tamilskimi Tygrysami
Rząd Sri Lanki formalnie zerwał rozejm z separatystycznym ugrupowaniem tamilskim pod nazwą Tygrysy - Wyzwoliciele Tamilskiego Ilamu (LTTE)
Świat -
Scotland Yard poszuka zabójcy Benazir Bhutto
Scotland Yard będzie pomagać w wyjaśnieniu okoliczności zabójstwa przywódczyni pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto - zapowiedział prezydent Pakistanu Pervez Musharraf.
Świat -
Johnny Depp znów z Timem Burtonem
Tim Burton przygotowuje się do przeniesienia na duży ekran "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. Jedną z głównych ról w adaptacji najprawdopodobniej zagra Johnny Depp.
Kultura -
Amy Winehouse i "Simpsonowie" najlepsi
W rocznym podsumowaniu czytelnicy magazynu "Maxim" wyłonił ulubione dzieła minionego roku.
Kultura -
Zwiastun R.E.M.
Zgodnie z zapowiedzią, grupa R.E.M. zamieściła w Internecie pierwszy zwiastun nowej płyty. Dzieło zatytułowane "Accelerate" w USA ukaże się 1 kwietnia.
KulturaMuzyka -
Totentanz rusza do pracy
Formacja Totentanz już zapowiada, że na jesieni wejdzie do studia, aby rozpocząć pracę nad drugą płytą.
KulturaMuzyka -
Mr. Zoob w Hard Rock Café
8 stycznia w klubie Hard Rock Café wystąpi formacja Mr. Zoob.
KulturaMuzyka -
Wiosenna premiera P.O.D.
Grupa P.O.D. kończy prace nad nową płytą. Album zatytułowany "When Angels & Serpents Dance" ukaże się 7 kwietnia.
KulturaMuzyka -
Obejrzyj nagie Radiohead
Zespół Radiohead przygotował teledysk do piosenki "Nude". Nagranie pochodzi z albumu "In Rainbows".
KulturaMuzyka -
PiS chce podniesienia składki zdrowotnej do 13 proc.
Szef PiS, b. premier Jarosław Kaczyński obwinia rząd PO-PSL za obecne "trudności" w służbie zdrowia. Jego zdaniem, wynikają one m.in. z wycofania się z decyzji przygotowanych przez jego gabinet.
Kraj -
Chory pomysł na służbę zdrowia
Niezależnie od tego ile będziemy wydawać z budżetu na służbę zdrowia, to dopóki będzie ona państwowa, będą to pieniądze wyrzucone w błoto.
ŻycieKraj -
Krzysztof Rybiński zrzekł się funkcji wiceprezesa NBP
Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Krzysztof Rybiński zrzekł się w środę pełnionej funkcji - poinformowało w komunikacie biuro prasowe NBP.
Gospodarka -
Kopacz: pacjenci mają dziś lekarzy w szpitalach
Wbrew obawom pacjenci mają dziś lekarzy w swoich szpitalach - powiedziała dziennikarzom minister zdrowia Ewa Kopacz. Przyznała, że są pojedyncze przypadki, gdzie negocjacje między lekarzami a dyrektorami szpitali trwają.
Kraj -
J. Kaczyński: "niedobra praktyka" blokowania nominacji ambasadorów
Według szefa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego, gdyby potwierdziły się doniesienia o zablokowaniu przez obecny rząd dwóch nominacji ambasadorskich jego gabinetu, byłby to "powrót do niedobrej praktyki z czasów SLD".
Kraj -
Powstanie budynek ogrzewany ludzkim ciepłem
Ciepło wydzielane przeze tysiące osób przechodzących codziennie przez dworzec centralny w Sztokholmie będzie służyło do ogrzewania części pobliskiego budynku - poinformowali w środę przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za realizację...
Życie -
Francuzi nie znoszą fastfoodów, Brytyjczycy uwielbiają
Najbardziej niechętni fast foodom są Francuzi, podczas gdy największymi ich zwolennikami są Brytyjczycy, a zaraz potem Amerykanie - głosi opublikowany w środę sondaż.
Życie -
Pakistan: wybory przełożone na 18 lutego
Centralna Komisja Wyborcza w Pakistanie przełożyła w środę termin wyborów powszechnych w tym kraju. Zgodnie z jej komunikatem głosowanie, początkowo planowane na 8 stycznia, odbędzie się 18 lutego.
Świat -
Zamknięto jedyne pismo katolickie w Rosji
Jedyne rosyjskie pismo katolickie "Swiet Jewangielija" (Światło Ewangelii), założone przez poprzedniego arcybiskupa Moskwy Tadeusza Kondrusiewicza, zostało zamknięte.
Świat -
Dowodów nie wymieniło 1,84 mln Polaków
Starych dowodów osobistych na nowe nie wymieniło jeszcze ok. 1 mln 840 tys. Polaków - wynika z danych MSWiA zebranych do 28 grudnia minionego roku.
Kraj -
80-letni uwodziciel poszukiwany
Stołeczna policja poszukuje 80-letniego Eugeniusza Gadomskiego, który uwodził poznawane w biurach matrymonialnych kobiety i wyłudzał od nich często cały dorobek życia. Wystawiono za nim kilka listów gończych.
Kraj -
Nie będzie rozmów w "Budryku"
W środę nie odbędą się rozmowy protestujących od 17 dni górników kopalni "Budryk" w Ornontowicach z zarządami kopalni oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Gospodarka -
Ćwiąkalski: Ziobro winien zaniedbań
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski potwierdził, że Ryszardowi Krauzemu postawiono zarzuty składania fałszywych zeznań. Minister uważa, że to Zbigniew Ziobro jest winien zaniedbań w śledztwie w sprawie przecieku z akcji...
Kraj -
"Możliwy 6-proc. wzrost gospodarczy w 2008"
W Polsce można utrzymać nawet 6 proc. wzrostu PKB w 2008 r., o ile uda się usunąć bariery rozwoju gospodarczego - powiedział w TVN24 wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Birma: 166 razy wzrosły opłaty za telewizję satelitarną
Birmańskie władze wojskowe bez wcześniejszego ostrzeżenia podniosły w nowym roku 166-krotnie opłaty za korzystanie z telewizji satelitarnej.
Gospodarka -
Całkowity zakaz palenia we Francji
O północy z wtorku na środę wszedł we Francji całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, w tym w barach, restauracjach i dyskotekach.
Świat -
Zoperowano pytona-łakomczucha
Australijscy weterynarze uratowali metrowego pytona, który wkradł się do kurnika i zamiast jajek pożarł cztery piłki golfowe.
Życie -
Kopacz: doniesienia ze szpitali są bardzo optymistyczne
Mówiło się, że będzie paraliż, tymczasem doniesienia ze szpitali są bardzo optymistyczne - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz. Od wtorku weszły w życie nowe uregulowania skracające czas pracy lekarzy.
Kraj -
"Dyrektorzy szpitali muszą się porozumieć z lekarzami"
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak (PSL) uważa, że to dyrektorzy szpitali w porozumieniu z lekarzami powinni ustalić sposób wykorzystania zwiększonych środków na ochronę zdrowia.
Kraj -
Opublikowano zdjęcia zabójcy Bhutto
Pakistańska policja opublikowała zdjęcia zabójcy przywódczyni opozycji Benazir Bhutto, oferując nagrodę za zidentyfikowanie terrorysty.
Świat -
11 śmiertelnych ofiar wódki
Co najmniej jedenaście osób zmarło a 35 w poważnym stanie znalazło się w szpitalu po spożyciu sfałszowanej wódki na noworocznym przyjęciu w stolicy Mongolii Ułan Bator.
Świat -
Doda za droga dla polskich żołnierzy
"Super Express" dotarł do tajnej umowy piosenkarki z Ministerstwem Obrony. Piosenkarka odmówiła występu przed wojskiem w Iraku. Nikt nie był w stanie zaspokoić jej zachcianek.
Przegląd prasy -
Miliardy minister zdrowia
"Wyliczyłam, że gdyby dać lekarzom takie podwyżki, jakich się domagają, trzeba by podnieść składkę zdrowotną o 2 proc. Czy obywatel, który płaci składkę, zgodzi się wyłożyć więcej, mimo że mu się za to nic nie poprawi?" - pyta minister...
Przegląd prasy -
Komorowski wstrzymał wyjazd posła PiS
Posłowie PiS rzucili się na marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Jest ponoć uległy wobec Rosji. Dowód? Wstrzymał wyjazd posła PiS Pawła Kowala (niegdyś wiceszefa MSZ w rządzie Kaczyńskiego) do Gruzji w charakterze obserwatora...
Przegląd prasy -
Policja kryje się przed CBA
Policja w konflikcie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Chodzi o dostęp do baz danych z informacjami od tajnych współpracowników policji - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
Prezydent Tusk
Gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz, prawie połowa Polaków zagłosowałaby na Donalda Tuska - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Dziennika".
Przegląd prasy -
Zmutowana żywność w Polsce?
Nowy minister rolnictwa jest przeciwny wprowadzaniu w Polsce upraw GMO. Sprawy zaczynają się jednak wymykać spod kontroli - twierdzi "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Zagraniczne firmy wierzą w Polaków
Zagraniczne firmy nie przestają wierzyć, że w Polsce można znaleźć młodych, wykształconych ludzi. W tym roku nad Wisłą w kilkunastu międzynarodowych centrach usługowych pracę może rozpocząć kolejnych kilka tysięcy księgowych,...
Przegląd prasy -
Klub sejmowy i nocne narady u premiera
Czy w Platformie Obywatelskiej dojdzie do roszad kadrowych? - zastanawia się "Rzeczpospolita". Według niej, ośrodek partyjnej władzy dzieli się dziś na klub sejmowy i nocne narady w Kancelarii Premiera.
Przegląd prasy -
Emigracja rozbija polskie małżeństwa
Eksperci alarmują: emigracja jest główną przyczyną rozwodów. Według demografów rozpadnie się co trzecia emigracyjna rodzina - czytamy w dzienniku "Polska".
Przegląd prasy -
PO przywraca fachowców do służb specjalnych
Kończy się wymiana szefów służb specjalnych. Stanowiska tracą osoby mianowane przez PiS. Jedną z nich jest szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Witold Marczuk - pisze dziennik "Polska".
Przegląd prasy -
Będzie można wykupić mieszkanie z TBS
Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje przepisy, które umożliwią wykup na własność mieszkań znajdujących się w zasobach towarzystw budownictwa społecznego. Do wykupu konieczne będzie rozliczenie zaciągniętych kredytów na budowę - pisze...
Przegląd prasy -
Aferom grozi przedawnienie
Nawet pięć lat czeka się w Warszawie na wyznaczenie terminu procesu karnego. Grube afery gospodarcze nie mogą doczekać się rozwikłania. Powód jest prosty: brakuje sędziów, a ci, którzy pracują, są zawaleni obowiązkami. Minister Zbigniew...
Przegląd prasy -
2008-01-02
Polska emigracja rozbija rodziny, Doda nie dla żołnierzy, policja w konflikcie z CBA, chcemy prezydenta Tuska – o tym piszą dzisiejsze dzienniki.
Przegląd prasy -
Emigracja rozbija polskie małżeństwa
Eksperci alarmują: emigracja jest główną przyczyną rozwodów. Według demografów rozpadnie się co trzecia emigracyjna rodzina - czytamy w dzienniku "Polska".
Kraj -
Klub sejmowy i nocne narady u premiera
Czy w Platformie Obywatelskiej dojdzie do roszad kadrowych? - zastanawia się "Rzeczpospolita". Według niej, ośrodek partyjnej władzy dzieli się dziś na klub sejmowy i nocne narady w Kancelarii Premiera.
Kraj -
Zmutowana żywność w Polsce?
Nowy minister rolnictwa jest przeciwny wprowadzaniu w Polsce upraw GMO. Sprawy zaczynają się jednak wymykać spod kontroli - twierdzi "Puls Biznesu".
Gospodarka -
Połowa Polaków chce prezydenta Tuska
Gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz, prawie połowa Polaków zagłosowałaby na Donalda Tuska - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Dziennika".
Kraj -
Policja kryje się przed CBA
Policja w konflikcie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Chodzi o dostęp do baz danych z informacjami od tajnych współpracowników policji - dowiedział się "Dziennik".
Kraj -
Miliardy minister zdrowia
"Wyliczyłam, że gdyby dać lekarzom takie podwyżki, jakich się domagają, trzeba by podnieść składkę zdrowotną o 2 proc. Czy obywatel, który płaci składkę, zgodzi się wyłożyć więcej, mimo że mu się za to nic nie poprawi?" - pyta minister...
Kraj -
Sri Lanka: zamach bombowy na wojskowy autobus
Co najmniej 5 osób, w tym 2 żołnierzy, poniosło śmierć a 20 zostało rannych w rezultacie eksplozji ładunku wybuchowego w centrum stolicy Sri Lanki - Kolombo.
Świat