9 stycznia 2008
-
Tajne głosowanie na konwencie PiS
Politycy PiS uczestniczący w środowym konwencie tej partii głosowali nad kandydaturami do Komitetu Politycznego PiS.
Kraj -
"Sprawozdanie ABW z kontroli w CBA już u premiera"
Sprawozdanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ze wstępnej kontroli w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym trafiło już do premiera - poinformował wicepremier Grzegorz Schetyna.
Kraj -
Prezydent zwołał Radę Gabinetową ws. służby zdrowia
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że w poniedziałek o godz. 11.45 odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej, czyli rządu pod przewodnictwem prezydenta. Posiedzenie będzie poświęcone sytuacji w służbie zdrowia.
Kraj -
Irak: sześciu żołnierzy USA zginęło w wybuchu
Sześciu żołnierzy USA zginęło w eksplozji bomby umieszczonej w jednym z domów w irackiej prowincji Dijala. Czterech Amerykanów zostało rannych. Cały budynek wypełniony był materiałami wybuchowymi.
Świat -
"Strach" Grossa dowodem na polski antysemityzm
"Strach" Jana T. Grossa ukazał się w USA latem 2006 r. i był bardzo pochlebnie oceniany przez recenzentów. Wszyscy zgodnie uznali, że książka potwierdza, iż Polska jest krajem wyjątkowego antysemityzmu.
Świat -
"Niepodległość Kosowa w ciągu kilku tygodni"
Kosowo ogłosi niepodległość w ciągu kilku tygodni - zapowiedział nowy premier prowincji Hashim Thaci po zatwierdzeniu przez parlament koalicyjnego rządu.
Świat -
PO przyspieszy prywatyzację
4,5 - 5,5 mld zł przychodów z prywatyzacji przewidziało na ten rok Ministerstwo Skarbu Państwa - powiedział posłom z sejmowej komisji skarbu szef resortu Aleksander Grad.
Gospodarka -
Sąd skazał mężczyzn, którzy okradli Wassermanna
Na kary od 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu do jednego roku więzienia skazał w środę Sąd Rejonowy w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) czterech mężczyzn, którzy w lecie okradli b. koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna...
Kraj -
USA: Polska dobrym przyjacielem i sojusznikiem
Polska jest dobrym przyjacielem i sojusznikiem - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Sean McCormack.
Świat -
Ks. Boniecki o błędach Grossa
Ks. Adam Boniecki uważa, że błędy popełnione przez Jana Tomasza Grossa, autora książki "Strach", mogą sprowadzić dyskusję o powojennych stosunkach polsko-żydowskich na fałszywy tor.
Kraj -
O. Rydzyk stracił dofinansowanie z UE
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została usunięta z listy projektów, rekomendowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do dofinansowania ze środków UE - potwierdza MNiSW.
Kraj -
FSZPZOZ: kierunek reform ochrony zdrowia słuszny
Przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego to właściwy kierunek reform w ochronie zdrowia - uważa Wiktor Masłowski z Federacji Stowarzyszeń Związków Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej.
Kraj -
Celiński do Górskiego: kogoś należałoby w pysk strzelić
"Gdyby ten, kto to powiedział, cokolwiek wiedział, to należałoby mu w pysk strzelić. Na szczęście nie wie co mówi". Poseł PiS Artur Górski żąda ukarania za te słowa Andrzeja Celińskiego (LiD), którego poniosło podczas debaty nt. stanu...
Kraj -
Zmarł "zbuntowany" agent CIA
W wieku 72 lat zmarł w Hawanie Philip Agee - były agent CIA i autor głośnej książki ostro krytykującej wywiad amerykański.
Świat -
Różne składki, jednakowy dostęp
Pacjenci z wykupionym ubezpieczeniem dodatkowym nie będą mieli lepszego dostępu do świadczeń medycznych niż osoby bez takiego ubezpieczenia, nie ominą też kolejek do specjalisty - wynika z projektu resortu zdrowia.
Życie -
PKO BP będzie pod kontrolą państwa
PKO BP pozostanie pod kontrolą państwa, natomiast do rozstrzygnięcia jest kwestia poziomu udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie banku - oznajmił minister skarbu Aleksander Grad.
Gospodarka -
Wyhodowano świnię przekazującą geny fluorescencji
Sklonowana świnia, której geny zmieniono w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu...
Życie -
Protesty w Gazie przeciwko wizycie Busha
Tysiące zwolenników Hamasu wzięło w środę udział w proteście w mieście Gaza przeciwko wizycie prezydenta USA George'a W. Busha w Izraelu i na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Świat -
"Ochrona zdrowia to priorytet rządu"
Nie będę odchodziła od programu, z którym szliśmy do wyborów w 2007 roku; ochrona zdrowia to priorytet rządu - zapewniła podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia minister zdrowia Ewa Kopacz.
Kraj -
Posłowie dostaną więcej na prowadzenie biur
Posłowie mają dostać o 2,5 tys. zł więcej na prowadzenie swoich biur - poinformowała szefowa Kancelarii Sejmu, Wanda Fidelus-Ninkiewicz na środowym posiedzeniu Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.
Kraj -
Ziobro: nie zmanipulowałem nagrania rozmowy z Lepperem
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnił, że nie manipulował nagraniem swej rozmowy z Andrzejem Lepperem, ale jej oryginał skasowano z dyktafonu; prokuratura ma kopię na CD. Za insynuacje uznał podejrzenia manipulacji i...
Kraj -
iTunes wciąż nie dla Polaków
Pod presją Brukseli koncern Apple zgodził się zrównać ceny sprzedaży muzyki w swoim sklepie internetowym iTunes. To dobra wiadomość dla mieszkańców Europy Zachodniej, ale nie dla Polaków, gdyż nadal nie będą oni mogli korzystać z tego...
Życie -
Fryzjerzy brali łapówki?
Właściciele kilkunastu zakładów fryzjerskich w Radomiu są podejrzani o branie łapówek w zamian za przyjmowanie uczniów na praktyczną naukę zawodu. Grozi im kara od 6 miesięcy do lat 8 więzienia.
Kraj -
Zoo w Norymberdze ma swojego Knuta
Miś polarny, który cztery tygodnie temu przyszedł na świat w ogrodzie zoologicznym w Norymberdze, zostanie wykarmiony z butelki, podobnie jak słynny Knut z berlińskiego zoo - donoszą w środę niemieckie media.
Życie -
Kornatowski przesłuchany ws. śmierci Blidy
Łódzka prokuratura przesłuchała w środę b. szefa policji Konrada Kornatowskiego. Zeznawał on w sprawie okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy.
Kraj -
Komisja Etyki zwróciła uwagę Kempie
Komisja Etyki Poselskiej zdecydowała o "zwróceniu uwagi" posłance PiS Beacie Kempie w związku z jej wypowiedziami podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o powołanie komisji śledczej ws. okoliczności śmierci Barbary Blidy - poinformował...
Kraj -
Rząd nie wie ile zarabiają lekarze
Premier Donald Tusk oświadczył, że oczekuje od wszystkich szpitali informacji na temat tego, jak kształtują się obecnie płace lekarzy i pielęgniarek.
Kraj -
W niedzielę 16. finał WOŚP
Ponad 120 tys. wolontariuszy w Polsce i za granicą będzie w niedzielę zbierać pieniądze podczas XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). W tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na dzieci z problemami laryngologicznymi.
Życie -
Moskwa: zatrzymano 40 "naszystów"
Moskiewska milicja za nielegalny protest pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Rosji zatrzymała w środę około 40 działaczy prokremlowskiej młodzieżówki "Naszy".
Świat -
PiS zapowiada Pakiet Religi
Klub poselski PiS zapowiada pakiet ustaw dotyczących służby zdrowia - Pakiet Zbigniewa Religii. PiS zaapelował też w środę do rządu o przesłanie zapowiedzianych projektów ustaw dotyczących ochrony zdrowia także do opozycji.
Kraj -
CBA: niedopuszczalne działania służb
To niedopuszczalne, gdy działania służby specjalnej mają charakter odwetowy i mają służyć jako pretekst do decyzji politycznych, nie mają zaś charakteru merytorycznego - oświadczyło w środę CBA.
Kraj -
Tusk 8 lutego poleci do Moskwy
Premier Donald Tusk 8 lutego złoży wizytę w Moskwie. Szef rządu poinformował o tej dacie podczas środowej konferencji prasowej.
Kraj -
10 miesięcy ze zwłokami towarzysza życia
Pewna 66-letnia Austriaczka przeżyła 10 miesięcy mając w mieszkaniu zwłoki swego 85-letniego towarzysza życia i nie przestając pobierać jego emerytury - podała policja.
Życie -
Pożegnanie żołnierzy X zmiany PKW w Iraku
Minister obrony uroczyście pożegnał w środę w Szczecinie wyjeżdżających do Iraku żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że X zmiana jest ostatnią - podkreślił minister Bogdan Klich.
Kraj -
"Sarkoshow" - pierwsza koferencja Sarkozy'ego
Mianem "Sarkoshow" określają w środę francuskie gazety pierwszą od wyborów konferencję prasową Nicolasa Sarkozy'ego w Pałacu Elizejskim, a samego prezydenta Francji nazywają "iluzjonistą".
Świat -
Arcybiskup Paetz na audiencji generalnej papieża
Po raz trzeci od grudnia 2006 roku były metropolita poznański arcybiskup Juliusz Paetz wziął udział w środowej audiencji generalnej Benedykta XVI.
Świat -
Prognoza pogody Marka Harmona i Tricii O'Kelley
Mark Harmon i Tricia O'Kelley zagrają główne role w komedii romantycznej "Weather Girl".
Kultura -
Paul Bettany i tajemnice pszczół
Paul Bettany dołączy do obsady dramatu "The Secret Life of Bees" w reżyserii Giny Prince-Bythewood.
Kultura -
Sean Penn walczy z braćmi Coen
Sean Penn otrzymał za realizację wyjątkowego filmu drogi "Into the Wild" nominację do nagrody Stowarzyszenia Reżyserów Ameryki (Directors Guild of America). O laury konkuruje m.in. z braćmi Coen.
Kultura -
Danger Mouse produkuje The Black Keys
Grupa The Black Keys kończy pracę nad nowym albumem. W roli producenta występuje Danger Mouse.
KulturaMuzyka -
Jubileusz Agressivy 69
W tym roku formacja Agressiva 69 obchodzi 15-lecie istnienia. Z tej okazji zespół szykuje nowe wydawnictwa oraz specjalny koncerty.
KulturaMuzyka -
Bush rozpoczął wizytę na Bliskim Wschodzie
Prezydent USA George W. Bush przybył do Izraela, rozpoczynając od tego kraju kilkudniową wizytę na Bliskim Wschodzie.
Świat -
Były żołnierz USA strzelał do irackich cywilów
Były amerykański żołnierz w Iraku, odpowiadający przed sądem w USA za zabójstwo, zeznał iż w czasie służby w Iraku wraz z kolegami strzelał do cywilów w Bagdadzie.
Świat -
Pawlak: Polska będzie rajem dla przedsiębiorców
Polska ma być krajem, w którym będzie najłatwiej w Europie prowadzić działalność gospodarczą - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z przedsiębiorcami z Amerykańskiej Izby Handlowej.
Gospodarka -
Zaleziono skradzione obrazy Picassa
Policja Brazylii odnalazła obrazy Pabla Picassa i Candida Portinariego skradzione w grudniu z Muzeum Sztuki w brazylijskim Sao Paulo (MASP) - podały służby bezpieczeństwa stanu San Paulo.
Życie -
Panasonic zaprezentował największy telewizor na świecie
Przekątna ekranu największego na świecie telewizora ma 3,8 metra, czyli 150 cali - donoszą media z Las Vegas, gdzie Panasonic zaprezentował tego olbrzyma na wystawie elektroniki użytkowej CSE (Consumer Electronics Show).
Życie -
Udawał choroby, pomieszkiwał w klinikach
Austriacki rencista naraził co najmniej 93 kliniki na straty łącznej wysokości ok. 100 tysięcy euro, udając chorego i zapewniając sobie w ten sposób bezpłatne noclegi i posiłki - donoszą austriackie media.
Życie -
Reuters: Klich podnosi stawkę ws. tarczy
Rząd polski nie zgodzi się na amerykańską tarczę antyrakietową, jeśli Waszyngton nie zobowiąże się do wzmocnienia obrony powietrznej Polski - pisze w środę Reuters, powołując się na wywiad z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem.
Świat -
Strajkują kliniki aborcyjne w Hiszpanii
Hiszpańskie kliniki aborcyjne od wtorku prowadzą tygodniowy strajk, zarzucając władzom nękanie ich kontrolami.
Świat -
Nie było rozmowy nt. mediów publicznych?
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że nigdy nie rozmawiał z szefem SLD Wojciechem Olejniczakiem na temat mediów publicznych.
Kraj -
PiS złoży projekt zwiększenia składki zdrowotnej o 1 proc.
Prawo i Sprawiedliwość złoży w środę w Sejmie projekt ustawy dotyczący podniesienia od przyszłego roku składki zdrowotnej o 1 proc. - poinformował b. minister zdrowia Zbigniew Religa.
Kraj -
J.Kaczyński: na razie wniosku o dymisję Kopacz nie będzie
- Na razie nie będzie wniosku opozycji w sprawie dymisji ministra zdrowia Ewy Kopacz - powiedział w radiowych Sygnałach Dnia szef PiS Jarosław Kaczyński.
Kraj -
19-latek ukradł dwa krokodyle i małpę
19-letni Australijczyk stanął przed sądem za kradzież dwóch małych krokodyli i małpy - podały miejscowe media.
Życie -
Dowódca odpowie za akcję u Blidy
Oficer ABW, który kierował akcją w domu Barbary Blidy, będzie pierwszym podejrzanym w sprawie zatrzymania byłej posłanki SLD. 14 stycznia prokuratura przedstawi mu zarzuty niedopełnienia obowiązków, zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Oleksy skarżył Polskę w Strasburgu
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął skargę Józefa Oleksego na Polskę, informuje "Gazeta Wyborcza". Badanie sprawy rozpoczęto. Trybunał zapytał rząd w Warszawie, czy można Oleksego uznać za ofiarę nierzetelnego procesu...
Przegląd prasy -
Tajna instrukcja SLD
"Tyle jesteśmy warci, ile jesteśmy zwarci" - brzmi motto instrukcji, jak dyskredytować Leszka Millera i jego nową partię. Tajemnicza notatka, sporządzona w siedzibie SLD na Rozbrat, do której dotarł "Dziennik", ma przekonać działaczy...
Przegląd prasy -
Nielegalne fałszywki CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne bezprawnie posługiwało się podrobionymi dokumentami, wykazała kontrola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, informuje "Gazeta Wyborcza" i stawia pytanie "Czy za to zdymisjonują szefa CBA Mariusza Kamińskiego"?
Przegląd prasy -
Każdy zda maturę z matmy?
W 2010 roku matematyka stanie się obowiązkowym przedmiotem na maturze. Już dziś licealiści drżą przed tym egzaminem. Zdaniem "Dziennika" - niesłusznie. Według informacji z MEN, matura z matematyki będzie tak łatwa, że zadania na poziomie...
Przegląd prasy -
Rozliczenia w euro
Przedsiębiorcy będą mogli dokonywać w Polsce rozliczeń z innymi przedsiębiorcami w euro, bez konieczności uzyskania zezwolenia prezesa Narodowego Banku Polskiego, zapowiada "Gazeta Prawna". Pozwoli to ograniczyć formalności i ryzyko...
Przegląd prasy -
Balcerowicz radzi Tuskowi
Leszek Balcerowicz twierdzi na łamach "Faktu", że interes kraju powinien skłaniać rząd Donalda Tuska do reformowania Polski i radzi premierowi, by jak najszybciej przedstawił strategię gospodarczą, której - na razie - nie ma.
Przegląd prasy -
Miliony "haraczu" od Wielkiej Orkiestry
Za miliony złotych, jakie jak co roku państwo zarobi na SMS-ach wysłanych do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, można kupić sprzęt czy leki ratujące życie. Ale pieniądze te, w ramach podatku VAT, zagarnie i rozdzieli fiskus, a nie...
Przegląd prasy -
Wracają z saksów z gruźlicą
Gruźlica zbiera obfite żniwo wśród polskich emigrantów, którzy wyruszyli na Zachód szukać lepszego życia i swojej szansy, alarmuje "Polska".
Przegląd prasy -
Politycy ukrywają swoje bogactwo
Stwierdzenie, że polityk kłamie jak z nut, potwierdza lektura oświadczeń majątkowych naszych parlamentarzystów, twierdzi "Polska" i próbuje udowodnić, że większość z nich zaniża wartość swoich mieszkań, domów, gruntów i samochodów.
Przegląd prasy -
Polacy daliby więcej budżetówce
Trzy tysiące złotych dla pielęgniarki, nauczyciela oraz żołnierza. Pięć tysięcy dla policjanta, strażaka, prokuratora, sędziego i lekarza - tak zdaniem Polaków powinny wyglądać zarobki w budżetówce, pisze "Rzeczpospolita", dla której...
Przegląd prasy -
Nauczyciele wyrzucają komórki uczniom
Czytanie uczniowskich SMS-ów czy wyrzucanie komórki za okno to sposoby, do jakich uciekają się nauczyciele, bezradni wobec wszechobecnych w szkole telefonów, pisze "Metro".
Przegląd prasy -
Generał kazał milczeć ws. ostrzelania afgańskiej wioski?
Czy dowódca polskiego kontyngentu w Afganistanie gen. Marek Tomaszycki próbował tuszować sprawę ostrzału osady Nangar Khel? - Wskazują na to dokumenty z prokuratury, do których dotarła "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
2008-01-09
Jak politycy ukrywają majątek, ile są warci i "zwarci" działacze SLD, dlaczego Balcerowicz wierzy w premiera Tuska, kto odpowie za akcję u Blidy - o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Generał kazał milczeć ws. ostrzelania afgańskiej wioski?
Czy dowódca polskiego kontyngentu w Afganistanie gen. Marek Tomaszycki próbował tuszować sprawę ostrzału osady Nangar Khel? - Wskazują na to dokumenty z prokuratury, do których dotarła "Rzeczpospolita".
Kraj -
Złoto najdroższe w historii
Cena złota skoczyła we wtorek w górę o prawie 20 dol i przebiła wszelkie dotychczasowe rekordy, przekraczając po raz pierwszy w historii granicę 880 dol. za uncję i bijąc (nominalnie) aż o prawie 10 dolarów poprzedni rekord z 1980 r.
Gospodarka -
Nielegalne fałszywki CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne bezprawnie posługiwało się podrobionymi dokumentami, wykazała kontrola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, informuje "Gazeta Wyborcza" i stawia pytanie "Czy za to zdymisjonują szefa CBA Mariusza Kamińskiego"?
Kraj -
Dowódca odpowie za akcję u Blidy
Oficer ABW, który kierował akcją w domu Barbary Blidy, będzie pierwszym podejrzanym w sprawie zatrzymania byłej posłanki SLD. 14 stycznia prokuratura przedstawi mu zarzuty niedopełnienia obowiązków, zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Saakaszwili oficjalnie prezydentem Gruzji
Micheil Saakaszwili, dotychczasowy prezydent Gruzji, został ponownie wybrany na to samo stanowisko już w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w sobotę - podała w nocy AFP, powołując się na wyniki oficjalne.
Świat -
Clinton wygrała w New Hampshire
Wbrew niedawnym przewidywaniom, senator Hillary Clinton pokonała w prawyborach demokratycznych w New Hampshire swego głównego rywala w walce o nominację prezydencką, senatora Baracka Obamę.
Świat -
Oleksy skarżył Polskę w Strasburgu
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął skargę Józefa Oleksego na Polskę, informuje "Gazeta Wyborcza". Badanie sprawy rozpoczęto. Trybunał zapytał rząd w Warszawie, czy można Oleksego uznać za ofiarę nierzetelnego procesu...
Kraj -
Silny spadek na Wall Street
Na amerykańskim rynku akcji nastąpił we wtorek znów silny spadek notowań. Wszystkie trzy główne jego wskaźniki obniżyły się o ok. 2 procent, w związku z nowymi obawami, że dojdzie do recesji.
Gospodarka