11 lutego 2008
-
Ziobro 9 godzin zeznawał ws. śmierci Blidy
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został w poniedziałek przesłuchany w łódzkiej prokuraturze okręgowej. Zeznawał jako świadek w śledztwie w sprawie okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy. O jego przesłuchanie...
Kraj -
Włoski F-16 rozbił się koło Sycylii
Samolot wojskowy F-16, należący do włoskich sił zbrojnych, rozbił się w poniedziałek wieczorem w rejonie archipelagu Egady koło Sycylii - poinformowała Ansa.
Świat -
Kaczyński atakuje "niemieckie" RMF FM
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w poniedziałek, że prokuratorskie śledztwo ws. zagłuszania rozmów pielęgniarek podczas ich ubiegłorocznego protestu jest nadużyciem "samym w sobie". B. premier odmówił odpowiedzi na pytania związane z...
Kraj -
Komorowski: nie wpuszczałem nikogo na salę obrad
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek wieczorem, że nikogo nie wpuścił na salę obrad podczas tajnego posiedzenia Sejmu.
Kraj -
USA: aresztowano cztery osoby szpiegujące na rzecz Chin
Amerykańskie władze aresztowały w poniedziałek cztery osoby szpiegujące na rzecz Chin.
Świat -
Paris Hilton merem Paryża?
6 tysięcy paryżan podpisało petycję, w której domagają się, by merem ich miasta została... Paris Hilton. Dla stowarzyszenia, które promuje kandydaturę amerykańskiej gwiazdki, inicjatywa ta nie jest do końca żartobliwa.
Życie -
Polacy zadowoleni z życia
Prawie trzy czwarte Polaków jest zadowolonych ze swojego życia, a źródłem ich największej satysfakcji są dzieci. Informuje o tym Centrum Badania Opinii Społecznej w komunikacie z badania, które objęło blisko 40 tys. respondentów.
Kraj -
Rajd Dakar 2009 w Argentynie i Chile
Rajd Dakar 2009 odbędzie się od 3 do 18 stycznia w Argentynie i Chile. Uczestnicy imprezy wystartują z Buenos Aires i po pokonaniu 9 tysięcy kilometrów wrócą na metę do tego miasta - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.
Życie -
MEN wzprowadzi zmiany na maturach
Każdy uczeń będzie zdawał na maturze jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym - zapowiedziała w poniedziałek minister edukacji Katarzyna Hall na konferencji prasowej w Warszawie.
Kraj -
Zapisy na warsztaty filmowe
Są jeszcze wolne miejsca na Warsztaty Filmowe w Amatorskim Klubie Filmowym SAWA w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12. Warsztaty, które ruszają 19 lutego 2008, są częściowo
Kultura -
Strzały w szkole w Memphis
W stołówce szkoły średniej w Memphis w stanie Tennessee padły w poniedziałek strzały. Jeden z uczniów został ciężko ranny. Strzelał jego kolega z klasy; został już zatrzymany.
Świat -
Nie będzie śledztwa ws. książki Grossa
Nie będzie śledztwa w sprawie książki Jana Tomasza Grossa "Strach" - zadecydowała w poniedziałek krakowska prokuratura. W publikacji nie znaleziono wypowiedzi będących pomówieniem, znieważeniem narodu polskiego lub nawoływaniem do...
Kraj -
Hillary Clinton zwolniła szefową swojej kampanii
Czołowa kandydatka do demokratycznej nominacji prezydenckiej, senator Hillary Clinton, zwolniła szefową swego sztabu wyborczego po serii niepowodzeń w ostatnich prawyborach, w których pokonał ją Barack Obama.
Świat -
Postępowanie ws. "stenogramu" Ćwiąkalskiego
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła już śledztwo w sprawie ewentualnego ujawnienia tajemnicy państwowej poprzez przekazanie "Rzeczpospolitej", przez nieznane osoby, informacji z wystąpienia ministra sprawiedliwości Zbigniewa...
Kraj -
Będą konsekwencje dyscyplinarne za strajk w "Budryku"
Niektórzy uczestnicy strajku w kopalni "Budryk", w tym liderzy protestu, poniosą konsekwencje dyscyplinarne za łamanie prawa w czasie tego protestu - zapowiada zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Gospodarka -
Napoleon nie został otruty arszenikiem
Wbrew rozpowszechnionym opiniom Napoleon Bonaparte, uwięziony na Wyspie Świętej Heleny, nie został otruty arszenikiem - twierdzą włoscy fizycy i chemicy z uniwersytetu w Pawii, którzy posługując się małym reaktorem nuklearnym,...
Życie -
Sprawa zniesławienia Wieczerzaka przez Rokitę umorzona
Jan Rokita jest winny zniesławienia b. prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka zwrotem "bardzo znany przestępca", ale sprawę umorzono ze względu na "nieznaczną szkodliwość społeczną" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.
Kraj -
Spotkanie prezydent-premier po urlopie Tuska
Do spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem dojdzie po powrocie Donalda Tuska z urlopu - poinformował prezydencki minister Michał Kamiński.
Kraj -
Moździerz, którego używali żołnierze w Nangar Khel był uszkodzony?
We wtorek sąd wojskowy w Warszawie zdecyduje, czy przedłużyć o kolejne trzy miesiące tymczasowy areszt siedmiu żołnierzy podejrzanych o zbrodnię wojenną w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Z ustaleń „Wprost” wynika, że do...
Tylko u Nas -
Największa w historii kradzież obrazów
Uzbrojeni złodzieje ukradli w niedzielę z muzeum w Zurychu cztery obrazy o wartości ponad 180 mln franków szwajcarskich (112 mln euro) - podała policja.
Życie -
Yahoo! formalnie odrzuciło ofertę Microsoftu
Yahoo! formalnie odrzucił w poniedziałek ofertę Microsoftu, który chciał tę firmę internetową przejąć za 44,6 miliarda USD.
Gospodarka -
"Byli członkowie PSL nie są członkowami PSL"
Pracownicy spółki J&S Energy Józef Pawlak i Zdzisław Zambrzycki nie są członkami PSL - oświadczyło Stronnictwo, odnosząc się do poniedziałkowej publikacji dziennika "Rzeczpospolita". Również zarząd J&S kategorycznie odrzuca zamieszczone...
Gospodarka -
Ukraina daje przykład
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko pokazuje, że istnienie dziwnych pośredników w kontraktach na dostawy surowców energetycznych nie jest konieczne.
ŻycieGospodarka -
"Ograniczę liczbę tajnych posiedzeń Sejmu"
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie się starał "w maksymalnym stopniu" ograniczyć liczbę tajnych posiedzeń Sejmu.
Kraj -
Strach przed sądem
Prokuratura odmówiła przeprowadzenia śledztwa w sprawie książki Jana T. Grossa „Strach”. I bardzo dobrze. Dzięki temu unikniemy ewentualnego procesu, który – niezależnie od wyroku – skompromitowałby Polskę w...
ŻycieKraj -
Nowa fabryka Nokii w Rumunii
W mieście Jucu koło Klużu w rumuńskim Siedmiogrodzie uruchomiono pierwszą linię montażową nowej fabryki telefonów komórkowych fińskiego koncernu Nokia, który przenosi tam produkcję z Niemiec ze względów płacowych.
Gospodarka -
Wzrasta średnie zatrudnienie
Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2007 roku wyniosło 2.899,83 zł wobec 2.662,51 zł w IV kwartale 2006 roku, czyli wzrosło o 8,9 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.
Gospodarka -
Policjant zaplanował zabójstwo córki i samobójstwo
Sławomir W., warszawski policjant, który w miniony czwartek wieczorem postrzelił śmiertelnie swoją córkę a potem się zastrzelił, zrobił to z premedytacją – twierdzi nieoficjalnie prokuratura.
Tylko u Nas -
Dowódca talibów jednak żyje
Dowódca afgańskich talibów mułła Mansur Dadullah został w poniedziałek raniony i schwytany w operacji pakistańskich sił bezpieczeństwa na południowym zachodzie kraju - podały AFP i Reuters, cytując źródła polityczne i wojskowe.
Świat -
Ziobro stawił się w łódzkiej prokuraturze
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyjechał do łódzkiej prokuratury okręgowej, gdzie jest przesłuchiwany w charakterze świadka w sprawie okoliczności śmierci Barbary Blidy. O jego przesłuchanie wnioskował pełnomocnik rodziny...
Kraj -
"Dostawy gazu nie będą wstrzymane"
Premier Julia Tymoszenko oświadczyła, że dostawy gazu dla Ukrainy nie zostaną wstrzymane i podkreśliła, że jej rząd nie podda się szantażowi cenowemu pośredniczących w handlu błękitnym paliwem spółek RosUkrEnergo (RUE) i UkrGazEnergo (UGE).
Świat -
15-lecie Gazpromu
Gazprom świętuje swoje 15-lecie. Życzenia załodze koncernu przesłał z tej okazji prezydent Władimir Putin. Podkreślił w nich, że gazowy monopolista Rosji stał się "jednym z gwarantów globalnej stabilności strategicznej".
Świat -
Fotyga i Łopiński bez ochrony BOR
Szefowej Kancelarii Prezydenta Annie Fotydze i szefowi gabinetu prezydenta Maciejowi Łopińskiemu została odebrana ochrona BOR. Taką decyzję na wniosek szefa Biura podjął wicepremier, minister SWiA Grzegorz Schetyna - poinformowała jego...
Kraj -
Zamach na laureata pokojowej nagrody Nobla
Stan prezydenta Timoru Wschodniego, postrzelonego w poniedziałek rano przez zamachowców, jest krytyczny - poinformował po przewiezieniu rannego do szpitala w australijskim Darwinie rzecznik służb medycznych na miejscu.
Świat -
Radek Sikorski chce stałych konsultacji z prezydentem
Szef MSZ Radek Sikorski obiecał prezydentowi stałe konsultacje w sprawie polityki zagranicznej – dowiedział się "Wprost”. W ramach poprawy relacji z głową państwa szef polskiej dyplomacji zgodził się też, by bliska...
Tylko u Nas -
Bruni zaśpiewa dla królowej Elżbiety II
Żona prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego Carla Bruni zaśpiewa przed królową Elżbietą II - informuje w poniedziałek włoska prasa.
Życie -
Kaczyński zezwolił na zagłuszanie pielęgniarek
Sprawą zagłuszania pielęgniarek podczas zeszłorocznego protestu przed kancelarią premiera zajmie się Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga – dowiedziało się radio RMF FM.
Kraj -
18 lutego pogrzeb ofiar katastrofy CASY
Główne uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA odbędą się 18 lutego - poinformował mjr Marcin Rogus z Dowództwa Sił Powietrznych.
Kraj -
Rosyjska prasa: koniec ery lodowcowej
Koniec ery lodowcowej w relacjach między Rosją i Polską - tak dziennik "Wriemia Nowostiej" podsumowuje piątkową wizytę premiera Donalda Tuska w Moskwie.
Świat -
Premier na urlopie
Premier Donald Tusk udał się z rodziną na kilka dni na urlop - poinformowała rzecznik rządu Agnieszka Liszka.
Kraj -
Zmarł aktor Roy Scheider
Amerykański aktor Roy Scheider, dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara, zmarł w niedzielę w wieku 75 lat.
Świat -
Izrael: homoseksualiści mogą adoptować dzieci
Izrael rozszerzy prawo, dotyczące zezwoleń na adopcję dzieci przez pary homoseksualne - zapowiedział izraelski prokurator generalny Menahem Mazuz.
Życie -
Chavez grozi USA
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zagroził, że jego kraj przerwie eksport ropy do Stanów Zjednoczonych, jeśli - jak to określił - będą go one nadal atakować.
Świat -
"Żydzi atakują"
„Atakują nas, więc trzeba się bronić. Kto nas atakuje? Żydzi!” - wołał prof. Bogusław Wolniewicz, autorytet Radia Maryja, z ołtarza bazyliki o. Jezuitów w Krakowie. Wywołał burzę oklasków i okrzyki aprobaty.
Kraj -
"Żydzi atakują"
"Atakują nas, więc trzeba się bronić. Kto nas atakuje? Żydzi!" - wołał prof. Bogusław Wolniewicz, autorytet Radia Maryja, z ołtarza bazyliki o. Jezuitów w Krakowie. Wywołał burzę oklasków i okrzyki aprobaty.
Przegląd prasy -
Rolnicy tracą fundusze z Unii
W najbliższych tygodniach polscy rolnicy zaczną tracić miliony złotych z unijnych funduszy. Wszystko przez kompletne nieprzygotowanie agencji, która powinna je wypłacać - alarmuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
"Premier odniósł sukces w Rosji"
Polityczne spory o ocenę wizyty Donalda Tuska w Moskwie nie ustają. Większość Polaków uznaje jednak, że wizyta jest sukcesem premiera. Sondaż TNS OBOP dla "Dziennika" nie pozostawia wątpliwości: Tusk dobrze zrobił, jadąc do Władimira...
Przegląd prasy -
Fabryka uniwersytet
Blisko 400 naukowców alarmuje: "Uniwersytet staje się fabryką, w której kadra naukowa pracuje na akord", "nasze badania stają się anachroniczne", studenci "są zmuszani do chodzenia na lekcje z nieudacznikami" - cytuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Byli politycy PSL na etatach w J&S
Wieloletni działacze ludowców pracują w spółce paliwowej. Tej firmie ich dawny partyjny kolega Waldemar Pawlak niedawno anulował rekordową karę finansową - ujawnia "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Kłótliwi, pazerni, leniwi politycy
Ponad połowa pytanych uważa, że politycy są awanturnikami dbającymi o własne przywileje. Tylko kilka procent ma o nich dobre zdanie - wynika z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego na zlecenie "Faktu".
Przegląd prasy -
Nie informujemy fiskusa o spadku
Aby nie płacić podatku od spadku, najbliższa rodzina musi zawiadomić urząd skarbowy, że chce skorzystać ze zwolnienia. Oświadczenie uprawniające do ulgi trzeba złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu -...
Przegląd prasy -
Problemy z przedszkolami
Urzędnicza przepychanka blokuje zakładanie miniprzedszkoli, na które czekają tysiące rodziców. MEN i gminy przerzucają się odpowiedzialnością, a rodzice są z problemem sami - czytamy w "Metrze".
Przegląd prasy -
2008-02-11
Dlaczego rolnicy stracą fundusze z UE, jak Tusk podbił Rosję i dlaczego uniwersytet staje się fabryką z nieudacznikami – o tym piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Egipt fetuje zdobycie Pucharu Afryki
Dziesiątki tysięcy owiniętych flagami narodowymi Egipcjan wyległo w niedzielę wieczorem na ulice Kairu świętując zwycięstwo piłkarzy w finale Pucharu Narodów Afryki. Feta w 18-milionowej metropolii trwała do późnych godzin nocnych.
Życie -
"Premier odniósł sukces w Rosji"
Polityczne spory o ocenę wizyty Donalda Tuska w Moskwie nie ustają. Większość Polaków uznaje jednak, że wizyta jest sukcesem premiera. Sondaż TNS OBOP dla "Dziennika" nie pozostawia wątpliwości: Tusk dobrze zrobił, jadąc do Władimira...
Kraj -
Obama wygrał prawybory w Maine
Ciemnoskóry senator ze stanu Illinois Barack Obama wygrał niedzielne prawybory Partii Demokratycznej w amerykańskim stanie Maine - podała agencja Associated Press, powołując się na wyniki z 70 procent okręgów.
Świat -
Rolnicy tracą fundusze z Unii
W najbliższych tygodniach polscy rolnicy zaczną tracić miliony złotych z unijnych funduszy. Wszystko przez kompletne nieprzygotowanie agencji, która powinna je wypłacać - alarmuje "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Pięć Grammy dla Amy Winehouse
Brytyjska piosenkarka Amy Winehouse zdobyła pięć statuetek Grammy podczas niedzielnej gali w Los Angeles, na której ogłoszono laureatów nagrody, nazywanej muzycznym Oscarem.
Życie