13 lutego 2008
-
Śmierć Patarkaciszwilego: nie ma śladu substancji radioaktywnej
Ani w domu, ani na ciele zmarłego nagle pod Londynem gruzińskiego opozycjonisty i magnata finansowego Badriego Patarkaciszwilego nie wykryto śladów substancji radioaktywnej - podała brytyjska policja.
Świat -
"J. Kaczyński został celowo wprowadzony w błąd"
Sędzia Barbara Piwnik uważa, że Jarosław Kaczyński krytykując ją za zwolnienie z aresztu członków tzw. gangu obcinaczy palców, był "zapewne celowo wprowadzany w błąd".
Kraj -
Olsztyn: ujawniono nazwiska ofiar "seksafery" w urzędzie miasta
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, badająca "seksaferę" w olsztyńskim ratuszu, wysłała do Olsztyna pismo zawierające listę kobiet oskarżających prezydenta Czesława Małkowskiego. List, drogą służbową, trafił do prezydenta, co wywołało...
Kraj -
Wygraj bezpłatny rozwód z okazji Walentynek
Stacja radiowa w Charleston w Wirginii Zachodniej wpadła na niecodzienny pomysł, by z okazji Walentynek przypomnieć, że Kupido też się czasem myli - 14 lutego rozlosowany zostanie darmowy rozwód.
Życie -
Bush podpisał pakiet pobudzenia gospodarki
Prezydent USA George Bush podpisał ustawę Kongresu o nadzwyczajnych posunięciach mających zapobiec recesji przez pobudzenie wzrostu gospodarki.
Gospodarka -
Rolnicy protestowali ws. świńskiej górki
Ok. tysiąca rolników protestowało w Warszawie przeciwko niskim cenom skupu trzody chlewnej. Protesty rolnicze poparły PiS, Stronnictwo Piast i Samoobrona. Wiceminister Artur Ławniczak zapewnił, że resort chce rozwiązać problemy rolnictwa.
Gospodarka -
Koszula w roli ładowarki
Amerykańscy naukowcy ogłosili w piśmie "Nature" stworzenie tkaniny z mikrowłókien, generującej energię elektryczną, i to w ilościach wystarczających do doładowania komórki, czy zasilania odtwarzacza MP3.
Życie -
Condoleezza Rice ostrzega Putina
Jako "naganne" i "nie do przyjęcia" określiła amerykańska sekretarz stanu Codoleezza Rice groźby Rosji wobec Ukrainy w związku z dążeniem tego kraju do członkostwa w NATO.
Świat -
Oscarowa gala będzie w TVP
W nocy z niedzieli na poniedziałek (24 na 25 lutego) w TVP1 będzie można obejrzeć program "W drodze po Oscara", w tym dwugodzinną relację z gali rozdania Oscarów.
Kultura -
Ziobro grozi Ćwiąkalskiemu sądem
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) zapowiedział, że obecny szef resortu Zbigniew Ćwiąkalski "może się spodziewać pozwu sądowego w sprawie nieustannych pomówień". Według niego, doniesienia o niszczeniu dokumentów w resorcie...
Kraj -
Kazimierz Marcinkiewicz szefem PZPN?
Rząd Donalda Tuska chce forsować kandydaturę byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – dowiedział się "Wprost". W tej sprawie Marcinkiewicz spotkał się już z ministrem sportu Mirosławem...
Tylko u Nas -
Rozmowy rządu z Episkopatem
Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zdecydowała na środowym spotkaniu o powołaniu zespołów dwustronnych, które mają przeanalizować tematy m.in.: religii na maturze i wliczenia oceny z religii do średniej, polityki prorodzinnej i autonomii...
Kraj -
Sąd zmienił zdanie ws. studentów zbierających materiały o terroryzmie,
Brytyjscy studenci skazani w lipcu zeszłego roku za ściąganie z Internetu materiałów o terroryzmie, wyjdą na wolność. Sędziowie oskarżyli ich, że chcieli wykorzystać je do "podżegania do popełniania aktów terrorystycznych". Teraz uznali,...
Życie -
10 mln zł dla gdańskiego szpitala
10 milionów złotych z budżetu państwa otrzymał szpital gdańskiej Akademii Medycznej, którego konto zajął dwa tygodnie temu komornik. Wkrótce maja być wznowione przyjęcia pacjentów.
Życie -
Waszyngton zadowolony z usunięcia lidera Hezbollahu
Świat jest lepszy bez Imada Mugniyaha - skomentował z satysfakcją Waszyngton śmierć jednego z liderów Hezbollahu, który zginął w zamachu w Damaszku.
Świat -
Ukraina rezygnuje z renegocjacji cen za tranzyt gazu
Ukraina nie zamierza na razie renegocjować ceny za tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez swoje terytorium - poinformował ukraiński wicepremier Ołeksandr Turczynow.
Gospodarka -
Włochy: koniec dramatu w przedszkolu
Mężczyzna, który wtargnął w środę rano do przedszkola w Reggio Calabria na południu Włoch, został obezwładniony przez policjantów. Agenci dostali się do budynku bocznym wejściem i całkowicie go zaskoczyli.
Świat -
PiS: 100 dni parlamentu bez żadnej znaczącej ustawy
Według PiS, przez 100 dni działania Sejmu nie została uchwalona żadna znacząca ustawa. Posłowie PiS podkreślali w środę, że klub PO zgłosił w tym czasie jedynie 19 projektów ustaw, a PiS - 49.
Kraj -
Sean Hayes i John Legend śpiewa soul
Sean Hayes dołączy do obsady filmu "Soul Men" w reżyserii Malcolma Lee. W obrazie zobaczymy również piosenkarza, Johna Legenda.
Kultura -
Rachel Weisz, Ashraf Barhom i Oscar Isaac u Alejandro Amenábara
Rachel Weisz, Ashraf Barhom i Oscar Isaac wystąpią w nowym dramacie historycznym, który Alejandro Amenábar wyreżyseruje według własnego scenariusza.
Kultura -
Koniec strajku scenarzystów
Trwający od trzech miesięcy strajk scenarzystów w Hollywood dobiegł końca. Ponad 92 procent członków Stowarzyszenia Scenarzystów Ameryki (Writers Guild of America) opowiedziało się za powrotem do prac
Kultura -
Kasia Nosowska na Francophonic Festival
W dniach od 6 do 16 marca odbędzie się druga edycja Francophonic Festival. W drugiej części programu nie zabraknie polskich akcentów - rodzimą scenę muzyczną reprezentować będą Kasia Nosowska oraz Joa
KulturaMuzyka -
Nowy album Suffocation w sierpniu
Zespół Suffocation pracuje nad nowym albumem długogrającym.
KulturaMuzyka -
Krzak powróci w kwietniu
14 kwietnia ukaże się pierwsza od 25 lat studyjna płyta zespołu Krzak. Album "Extrim" zarejestrowano jesienią 2007 roku w studiu Music Projekt w Katowicach.
KulturaMuzyka -
Nie będzie nowej płyty The Police
Muzycy zespołu The Police rozczarowali fanów informacją, że nie zamierzają nagrywać w przyszłości żadnych nowych piosenek.
KulturaMuzyka -
Jest dowód na niszczenie dokumentów przez Ziobrę?
Jest dowód na niszczenie dokumentów przez ekipę Ziobry. Radio ZET dowiedziało się, że sekretarka w ministerstwie zachowała listę z niektórymi zniszczonymi dokumentami. W najbliższych dniach Zbigniew Ćwiąkalski złoży zawiadomienie do...
Kraj -
Wieża Eiffla znowu pobiła rekord
Padł kolejny rekord na wieży Eiffla, która jest najczęściej odwiedzanym pomnikiem na świecie. W roku 2007 odwiedziło ją 6 893 000 turystów, o 78 000 więcej niż w roku poprzednim - podano w środę w Paryżu.
Życie -
Deportacja małego Białorusina wstrzymana
Lubelska prokuratura złożyła wniosek o wstrzymanie deportacji 10-miesięcznego Białorusina urodzonego w Polsce. Zamierza także ustalić tożsamość ojca dziecka. Chłopczyk przebywa w szpitalu w Gdańsku.
Kraj -
W Szwecji też planowano zamach na autora karykatury Mahometa
Szwedzka policja bezpieczeństwa (SAPO) otrzymała sygnały o możliwości zamachu na szwedzkiego plastyka Larsa Vilksa będącego autorem karykatury Mahometa. Informację taką przekazują w środę szwedzkie media.
Świat -
Tusk szusuje w Dolinie Płomieni
Premier Donald Tusk wypoczywa we Włoszech w regionie doliny Val di Fiemme w Dolomitach – dowiedział się „Wprost”. Dziś polski premier szusował na czarnej trasie w Pampeago.
Tylko u Nas -
Szczygło przesłuchany ws. Nangar Khel
Prokuratura wojskowa zajmująca się sprawą ostrzelania przez polskich żołnierzy wioski Nangar Khel w Afganistanie przesłuchała w środę byłego szefa MON Aleksandra Szczygłę.
Kraj -
25 lat dla "Krakowiaka" i "Oczki"
Na 25 lat więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy w Katowicach Janusza T., ps. Krakowiak w najważniejszym procesie jego grupy. Zgodnie z wyrokiem, będzie on mógł się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 20 latach.
Kraj -
Związkowcy z Budryka znowu chcą strajkować
Pogotowie strajkowe w kopalni "Budryk" w Ornontowicach (Śląskie) ogłosili w środę w południe liderzy czterech związków, które przez 45 dni prowadziły tam niedawno strajk okupacyjny.
Gospodarka -
Spada poparcie dla rządu
Na początku lutego wyraźnie pogorszyły się notowania rządu. Jak wynika z sondażu CBOS, dobrze ocenia prace rządu 50 proc. badanych (o 6 punktów proc. mniej niż w styczniu). Złą opinię o ekipie Tuska ma 28 proc. ankietowanych (o 14...
Kraj -
Tusk chce inspekcji NATO w Kaliningradzie
Rząd nie zamierza bezwarunkowo zgadzać się na rosyjskie kontrole w bazach tarczy antyrakietowej, które mają powstać w Polsce. W zamian za to polski rząd chce uzyskać możliwość przeprowadzania przez NATO inspekcji w rosyjskich bazach...
Tylko u Nas -
Ranking FIFA: Polska na 20 miejscu
Po zwycięstwie w towarzyskich meczach z Finlandią i Czechami Polska awansowała z 23. na 20. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).
Życie -
Juszczenko: Ukraina nie wpuści baz NATO na swoje terytorium
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oświadczył w środę w Moskwie, że ze względu na obawy Rosji jego kraj gotów jest ustawowo zakazać rozmieszczania baz wojskowych NATO na swoim terytorium.
Świat -
Streżyńska gotowa podać się do dymisji
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska jest gotowa podać się do dymisji, jeśli resort infrastruktury będzie naciskać na wstrzymywanie działań prowadzonych przez Urząd.
ŻycieKraj -
Senat USA za amnestią dla instalujących podsłuchy telekomów
Amerykański Senat przyjął własną wersję kontrowersyjnej ustawy w sprawie inwigilacji podejrzanych o terroryzm. Znalazły sie w niej zapisy, których nie było w wersji przyjętej pod koniec ubiegłego roku przez Izbę Reprezentantów, izbę...
Świat -
Partia Regionów znów blokuje parlament
Deputowani opozycyjnej, prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy znowu zablokowali trybunę i prezydium parlamentu, protestując przeciw działaniom prozachodnich władz, dążących do zbliżenia z NATO.
Świat -
Zginął dowódca Hezbollahu
Jeden z ważnych dowódców Hezbollahu Imad Fayez Mugniyah, znajdujący się na amerykańskiej liście najbardziej poszukiwanych terrorystów, zginął przed północą w zamachu bombowym w stolicy Syrii, Damaszku.
Świat -
Najgrubszy człowiek świata schudł 230 kg
Meksykanin Manuel Uribe, uznany w księdze rekordów Guinessa w 2007 r. za najgrubszego człowieka świata, schudł 230 kilogramów.
Życie -
Zbyt chude modelki niedopuszczone do pokazów
Trzech modelek - Polki, Włoszki i Francuzki - nie dopuszczono do pokazów mody w Madrycie, gdyż były zbyt szczupłe - pisze brytyjski dziennik "Times" na swojej stronie internetowej.
Życie -
Rosja żąda pilnego posiedzenia RB ONZ ws. Kosowa
Rosja i Serbia zażądały, by w czwartek odbyło się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kosowa - poinformowała przebywająca w Lublanie komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.
Świat -
Gruziński opozycjonista zmarł w Londynie
Gruziński opozycjonista i magnat finansowy Badri Patarkaciszwili, rywal urzędującego szefa państwa Micheila Saakaszwilego w wyborach prezydenckich, zmarł na atak serca - poinformowali jego współpracownicy.
Świat -
Ćwiąkalski zleci opinię ws. laptopa Ziobry
Ministerstwo Sprawiedliwości zleci opinię, która ma wykazać w jaki sposób zniszczony został laptop byłego szefa resortu Zbigniewa Ziobry. Potem ma zapaść decyzja czy sprawa trafi do prokuratury.
Kraj -
"Prezydent dla kotów zrobi wszystko"
Czytelnicy magazynu "Kot" nominowali prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do tytułu Kociarza Roku 2007 r. Wszystko rozstrzygnie się na niedzielnej gali w Pałacu Kultury i Nauki - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Areszt zamiast szpitala
Niepoczytalni przestępcy, którzy powinni przebywać w zamkniętych zakładach psychiatrycznych, siedzą w aresztach albo są na wolności - "Gazeta Wyborcza" dotarła do alarmującej analizy Ministerstwa Sprawiedliwości.
Przegląd prasy -
Zdrowie kobiet droższe niż mężczyzn
Kobiety zapłacą więcej niż mężczyźni. Chorzy - więcej niż zdrowi. Tak mogą wyglądać dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - przewiduje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Wysokie premie za pracę w ABW
Zaledwie po trzech tygodniach pracy troje zastępców szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostało wysokie premie - dowiedział się "Dziennik". Ludzie ze służb twierdzą, że wiceszefowie agencji otrzymali po około 10 tysięcy złotych...
Przegląd prasy -
Policjant z dyktafonem
Policjanci na służbie są uzbrojeni nie tylko w pistolety i kajdanki, ale coraz częściej także w dyktafony - ujawnia "Dziennik".
Przegląd prasy -
Do Busha z przesiadką
Premier Donald Tusk znów przesiada się do rejsowego samolotu LOT. Właśnie nim uda się 8 marca w pierwszą wizytę do USA. Politycy opozycji już ironizują z tego pomysłu - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Urzędnicy dostaną podwyżki
Praca w urzędzie miejskim czy gminnym zacznie się wreszcie opłacać. W myśl nowego rozporządzenia Ministerstwa Pracy, do którego dotarła "Polska", pensje w administracji samorządowej wzrosną od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Skala...
Przegląd prasy -
Afera korupcyjna w Lublinie
Krzysztof Wojtaszek, wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie, od czwartku będzie jego prezesem - zapowiada "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Prokurator zdradził nazwiska ofiar
W Olsztynie huczy od plotek. W urzędzie już wszyscy wiedzą, które kobiety oskarżyły Czesława Małkowskiego, prezydenta Olsztyna, o gwałt i molestowanie. Stało się tak po decyzji prokuratorów z Białegostoku - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta...
Przegląd prasy -
Służby zawiodły Macierewicza?
Oficerowie kontrwywiadu wojskowego w Afganistanie zostali ocenieni przez dowódcę polskiego kontyngentu wojskowego gen. Marka Tomaszyckiego. Po powrocie do kraju jesienią 2007 r. dostali najgorsze noty: dwójki - dowiedziała się...
Przegląd prasy -
Od marca emerytury i renty w górę
W marcu, po dwóch latach przerwy, zostaną zwaloryzowane świadczenia ponad 9,8 mln osób - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-02-13
Kto zostanie Kociarzem Roku 2007, opozycja szydzi z premiera Tuska, dlaczego prokurator zdradził nazwiska ofiar molestowania – o tym piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Służby zawiodły Macierewicza?
Oficerowie kontrwywiadu wojskowego w Afganistanie zostali ocenieni przez dowódcę polskiego kontyngentu wojskowego gen. Marka Tomaszyckiego. Po powrocie do kraju jesienią 2007 r. dostali najgorsze noty: dwójki - dowiedziała się...
Kraj -
Wenezuela zrywa stosunki z supergigantem Exxon Mobil
Wenezuela, czołowy producent ropy w OPEC i na świecie, zerwała stosunki handlowe z gigantem Exxon Mobil, największym koncernem naftowym w USA i na świecie i zarazem największą obecnie na świecie firmą pod względem wartości sprzedaży.
Gospodarka -
Do Busha z przesiadką
Premier Donald Tusk znów przesiada się do rejsowego samolotu LOT. Właśnie nim uda się 8 marca w pierwszą wizytę do USA. Politycy opozycji już ironizują z tego pomysłu - pisze "Dziennik".
Kraj -
Obama wygrał "prawybory nad Potomakiem"
Senator z Illinois Barack Obama wygrał we wtorek wszystkie trzy demokratyczne prawybory: w Wirginii, Maryland oraz stołecznym dystrykcie Columbia (DC) i ma teraz większą liczbę delegatów na przedwyborczą konwencję partyjną niż senator...
Świat -
Wysokie premie za pracę w ABW
Zaledwie po trzech tygodniach pracy troje zastępców szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostało wysokie premie - dowiedział się "Dziennik". Ludzie ze służb twierdzą, że wiceszefowie agencji otrzymali po około 10 tysięcy złotych...
Kraj -
Areszt zamiast szpitala
Niepoczytalni przestępcy, którzy powinni przebywać w zamkniętych zakładach psychiatrycznych, siedzą w aresztach albo są na wolności - "Gazeta Wyborcza" dotarła do alarmującej analizy Ministerstwa Sprawiedliwości.
Kraj -
"Prezydent dla kotów zrobi wszystko"
Czytelnicy magazynu "Kot" nominowali prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do tytułu Kociarza Roku 2007 r. Wszystko rozstrzygnie się na niedzielnej gali w Pałacu Kultury i Nauki - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Życie -
Od marca emerytury i renty w górę
W marcu, po dwóch latach przerwy, zostaną zwaloryzowane świadczenia ponad 9,8 mln osób - zapowiada "Gazeta Prawna".
Gospodarka